Normalizační "dementi" zůstali, Praha už není. Srovnejte, jak ji tvůrci Volhy oživili

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
24. 4. 2023 9:16
"Praha se v posledních pár letech dramaticky proměnila a autentická místa z časů normalizace zmizela," stýskal si režisér českotelevizní série Volha Jan Pachl. Bez postprodukčních zásahů už se v hlavním městě točit nedá. I tak se tvůrcům podařilo tehdejší dobu věrně napodobit. Přesvědčte se a srovnejte seriál s dobovými snímky.

"Standa Pekárek je dement, co si budeme nalhávat. Myslí jen sám na sebe a na svůj prospěch. Jedná bez ohledu na to, jestli někomu ublíží, nebo ne. Takových Pekárků kolem nás už bylo a pořád ještě hodně je," říká o hlavním hrdinovi režisér Jan Pachl. Naopak málo zbylo autentických "koutů" socialistické Prahy. Oživit atmosféru normalizačního města byla podle autora seriálu výzva. Podívejte se v galerii, jak nakonec autoři série uspěli. 

Foto: Aktuálně.cz / Reprofoto série "Volha"

"V Praze skutečně už skoro neexistuje žádný kout, který by nebyl poznamenaný současností. Hledali jsme nepatrná zlatá zrnka v obrovském moři písku," vysvětluje režisér Jan Pachl. Za garážemi, kam hlavní hrdina Pekárek jezdí se svou volhou, se tyčí budova České televize.  

Foto: Aktuálně.cz / Česká televize, 70. léta

A takhle televizní komplex na Kavčích horách vypadal v 70. letech. Jeho výstavba začala už na začátku 60. let, ale kvůli jiným prioritnějším projektům byla pozastavena. Dělníci dílo zcela dokončili v polovině roku 1979. 

 

Právě se děje

Další zprávy