Když majitel řeznictví Marlow Butchers v městečku Ashford v britském hrabství Kent přišel na začátku května do práce, nestačil se divit. Výloha rodinného obchodu byla posprejovaná červenými nápisy "Stop zabíjení zvířat. Buďte vegani" s podpisem Animal Liberation Front (ALF), odkazujícím na aktivistickou organizaci.
All sorted!! Ready for business from 6am tomorrow 😊. The support that we have received has been amazing. Thank you again to each and everyone of you for your kind comments and of course to the lovely people that helped this morning! Tip of the day... hairspray removes spray paint from windows 👍🏻 Thank you for this very useful tip! We do not wish for this incident to cause any hatefulness to vegans. Please understand that this was probably the work of activists and is not a true reflection of vegans! Please like and share to promote our business 😊.
Zveřejnil(a) Marlow Butchers dne 07. May 2018
Majitelé nápis po pár hodinách odstranili a poděkovali lidem za podporu a pomoc s čištěním. ALF se od akce distancovala. Přestože rodinu Marlowových výtržnictví mrzelo, varovali ostatní před nenávistnými komentáři vůči veganům. Tři týdny nato se však situace vyostřila a Wayne Marlow britskému deníku The Telegraph řekl, že je mu na internetu vyhrožováno.
"Zapojili se do toho i aktivisté z daleké Austrálie. Internet je v tomhle nejhorší. Nevyhrožují totiž jenom fyzickou likvidací našeho podnikání, ale spojují se taky, aby zničili naši reputaci na internetu, a to psaním negativních referencí a komentářů," uvedl majitel řeznictví.
Vegani nás terorizují
Dodal, že aktivisté na něj tlačí, aby obchod uzavřel a vyhrožují mu, že do řeznictví naházejí zápalné lahve. "Žijeme ve strachu a v noci kvůli tomu nespíme. Terorizují nás," sdělil Marlow s tím, že rodina výhrůžky nahlásila policii.
Podle britské organizace Countryside Alliance sdružující malé podnikatele ve venkovských oblastech útoků na řezníky i farmáře v poslední době přibývá. Ředitel aliance Tim Bonner uvedl, že útočníci vždy používají stejnou taktiku, jejíž součástí je také kyberšikana. "Většinou napadají spíše malé, nezávislé podnikatele než velké hráče na trhu, což je zbabělé," řekl.
Podle Bonnera útoky v Británii koordinují mezinárodní organizace a hlavním katalyzátorem se stávají sociální sítě, jejichž provozovatelé neberou výhrůžky dostatečně vážně. Veganští útočníci využívají například TripAdvisor či Facebook, kam umisťují falešné recenze, což může mít přímý dopad na živobytí živnostníků.
"Žádná ze sociálních sítí nebere urážení lidí z masového průmyslu stejně, jako by brala urážení jiných menšin. To je pochopitelné, ale musí existovat stejná odpověď na to, když je napadán některý z řezníků," myslí si ředitel aliance. I přes vyhrožování a strach se však podle něj řezníci a farmáři snaží dále provozovat řemeslo, které se dědí z generace na generaci.
Útoční vegani jsou stejně špatní jako rasisti
Ashfordské řeznictví si nicméně díky řadě podporovatelů drží například na Facebooku velmi dobré hodnocení a kromě několika negativních komentářů má také více než dvě stovky pozitivních příspěvků.
"Myslím, že je strašné, jak se skupina teroristických veganů snaží zničit vaše podnikání. Mám spoustu kamarádů-veganů, a to, co se děje, považují za ostudné. Tihle vegani, kteří si vás vybrali jako cíl svých útoků, jsou stejně špatní jako rasisté, fanatici, homofobové a xenofobové, kteří si myslí, že mají právo chrlit nenávist za něco, s čím oni nesouhlasí," napsal jistý Paris Robinson-Lecky.
Mezi negativními komentáři se například objevilo tvrzení, že prodej částí zvířecích těl v řeznictví je stejné jako obchodovat s částmi těla slonů, tygrů nebo nosorožců. "Vlastně je to horší, protože zvířata na farmách se rodí jen proto, aby byla zabíjena," napsala jistá Avril Elaine Simsová. Později k příspěvku dodala, že ji ve svých komentářích začali ostatní šikanovat a výhrůžné zprávy si uloží a předá v případě potřeby policii.
Někteří ale zašli ještě dál a do hodnocení britského řeznictví napsali, že majitel je "zvrhlík, idiot a kanibal".
The Telegraph připomíná, že veganství je v Británii na vzestupu a více než polovina Britů ve věku od 16 do 29 let se v poslední době pokoušela přejít na rostlinnou stravu. Inspirují je k tomu i postoje veřejně známých osobnost, jak jsou Beyoncé, Brad Pitt či Ellie Goulding. Třetina z dotázaných ale u veganské diety moc dlouho nevydržela.