Revoluce v soutěži krásy. Miss America ruší promenádu v plavkách, rozhodne duchaplnost dívek

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2018 10:34
Porota americké celostátní soutěže Miss America nebude napříště hodnotit účastnice podle vzhledu, defilé v plavkách bylo z přehlídky vypuštěno. V dějišti finále v Atlantic City to v úterý oznámila předsedkyně soutěže Gretchen Carlsonová. Na umístění soutěžících nebude mít podle ní žádný vliv ani oděv, v němž se účastnice představí během finálového večera. Česká Miss podobný krok zatím nechystá.
Miss USA Olivia Jordanová.
Miss USA Olivia Jordanová. | Foto: Reuters

Soutěž krásy ve Spojených státech čeká doslova revoluce. O vítězce dosud rozhodoval půvabný vzhled, talent a inteligence kandidátek prověřovaná v rozhovorech s průvodcem večera. 

Iniciátoři změn argumentují údajnými stížnostmi, které defilé v plavkách a dokonce i ve večerních róbách vyvolávalo. Takový přístup je podle předsedkyně soutěže Carlsonové zastaralý. "Nebudeme vás soudit podle vašeho vzhledu, protože nás zajímá vaše osobitost," vzkázala dnes kandidátkám v pořadu televize ABC.

I samy účastnice prý odmítají, aby se na pódiu předváděly "v plavkách a na vysokých podpatcích". Propadu sledovanosti se předsedkyně soutěže nebojí.

Carlsonová se předloni dostala na stránky tisku kvůli žalobě na Rogera Ailese, dlouholetého šéfa televizní stanice Fox News, kterého obvinila ze sexuálního obtěžování. Ailes, který musel z televize odejít, prý soustavně ničil její kariéru, protože odmítla jeho sexuální nabídky.

Změny jsou podle agentury AP důsledkem loňského skandálu, po němž se vyměnilo tříčlenné vedení soutěže, v němž jsou teď výhradně ženy. Loni v prosinci se v médiích objevily informace, podle nichž si tehdejší porotci vyměňovali v letech 2014-2017 e-mailové vzkazy plné nevybíravých poznámek o vzhledu a inteligenci kandidátek. Několik hlavních manažerů a porotců muselo soutěž opustit.

Česká Miss zatím o podobném kroku neuvažuje, promenádu v plavkách i večerní róbě považuje za tradiční součást programu. "Toho, že je potřeba program přizpůsobovat nové době, jsme si vědomi a proto došlo k průběžným změnám, kdy například součástí programu České Miss je i kurz přežití. Dívky se naučí základy přežití i první pomoci a my získáme analýzu jejich osobností, aby se nehodnotilo například jen to, jak jim to v šatech sluší," vysvětluje ředitelka Eva Čerešňáková.

Soutěž Miss America se začala pořádat v Atlantic City v roce 1921 ve snaze prodloužit o další víkend letní turistickou sezonu. Od té doby se stala v USA velmi populární, finálový večer tradičně přenášejí přímým přenosem hlavní televizní stanice. Letos připadá na 9. září.

Podívejte se: Konec modelek na autosalonech? Za vše může kampaň #MeToo

Ženevský autosalon pocítil kampaň za práva žen #MeToo. Některé automobilky přestaly využívat modelky pózující u vozů, nahradili je odborníci. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy