Koho pozvali Harry a Meghan na svatbu? Válečného veterána i učitele, jídlo jim ale nezajistí

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
9. 5. 2018 13:15
Květnové svatby prince Harryho a Meghan Markleové ve Windsoru se zúčastní nejen členové britské královské rodiny a řada celebrit, ale také více než tisícovka médiím ne příliš známých lidí „z ulice“. Jsou mezi nimi váleční veteráni, pracovníci charit i děti s neobyčejnými příběhy.
Jedna z pozvaných účastnic svatby.
Jedna z pozvaných účastnic svatby. | Foto: ČTK

Pozvánku z Kensingtonského paláce dostalo podle britských médií celkem 1200 lidí, kteří vzdají hold novomanželům před Windsorským hradem. Lidi z řad veřejnosti vybírali snoubenci ve spolupráci s regionálními šlechtici.

Mezi vybranými hosty je například dvanáctiletá Amelia Thompsonová, která byla zraněna během teroristického útoku na loňském koncertě Ariany Grande v Manchesteru.

Thompsonová si během traumatizujícího zážitku zničila hlasivky. Na ceremonii vezme podle informací britských médií Sharon Goodmanovou, jejíž vnučka při útoku zahynula.

Novomanžele zblízka zahlédne také čtrnáctiletý Reuben Litherland z Derby, který se zasazuje o lepší život neslyšících. Jeho nejnovější iniciativou je například promítání v kinech pro neslyšící. "Otevřel jsem dopis a nemohl jsem uvěřit svým očím, začal jsem tancovat," řekl britské BBC. Litherland mimo jiné ve své škole organizuje kurzy znakového jazyka.

V davu se objeví také dvaapadesátiletá Pamela Anomnezeová ze severolondýnského Haringey. Anomnezeová pracuje v organizaci pomáhající mentálně nemocným lidem prostřednictvím uměleckořemeslné terapie. 

Matka tří dětí si údajně myslela, že pozvání je aprílový žertík. Jako doprovod si s sebou vezme patnáctiletého syna Juda. "Prosil mě na kolenou, aby mohl jít se mnou, podívat se na Meghan Markleovou," vysvětlila.

Válečný veterán z Afghánistánu i "paní Makronková"

Princ Harry se svým starším bratrem Williamem se v posledních letech zasazují o to, aby se více mluvilo o psychickém zdraví lidí. Sám Harry vloni přiznal, že po smrti své matky, princezny Diany, se dlouhodobě potýkal s depresemi.

Kensingtonský palác poslal pozvánku také třicetiletému válečnému veteránovi Philipovi Gillespieovi ze Severního Irska, který přišel během mise v Afghánistánu při výbuchu o pravou nohu. Nyní pomáhá charitě. Princ Harry organizuje například mezinárodní sportovní soutěže pro zraněné a nemocné vojáky ve výslužbě. Sám absolvoval dvě mise v Afghánistánu.

Snoubenci poslali pozvánku také učiteli na základní škole v Northumberland, který zde založil volnočasový klub a iniciuje aktivity na podporu recyklace. Zakladatelka birminghamského sociálního podniku s názvem Miss Macaroon Rosie Grindayová si pozvání vysloužila svými tréninkovými aktivitami na podporu zaměstnávání znevýhodněných mladých lidí.

Součástí pozvánky před Windsorský hrad však není občerstvení, proto Kensingtonský palác vyzval, aby si přinesli svou vlastní svačinu. Paní Grindayová se nechala slyšet, že si s sebou přibalí pár svých makronek.

Snoubenci již dříve oznámili, že dovnitř Windsorského hradu pozvou pouze šest stovek hostů. Budou mezi nimi členové královské rodiny a přátelé. Pár nepočítá s účastí politiků, jak bylo dříve avizováno. S největší pravděpodobností se tak 19. května ve Windsoru neobjeví ani britská premiérka Theresa Mayová, ani Barack Obama s rodinou. 

 

Právě se děje

Další zprávy