Koho pozvali Harry a Meghan na svatbu? Válečného veterána i učitele, jídlo jim ale nezajistí

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
9. 5. 2018 13:15
Květnové svatby prince Harryho a Meghan Markleové ve Windsoru se zúčastní nejen členové britské královské rodiny a řada celebrit, ale také více než tisícovka médiím ne příliš známých lidí „z ulice“. Jsou mezi nimi váleční veteráni, pracovníci charit i děti s neobyčejnými příběhy.
Jedna z pozvaných účastnic svatby.
Jedna z pozvaných účastnic svatby. | Foto: ČTK

Pozvánku z Kensingtonského paláce dostalo podle britských médií celkem 1200 lidí, kteří vzdají hold novomanželům před Windsorským hradem. Lidi z řad veřejnosti vybírali snoubenci ve spolupráci s regionálními šlechtici.

Mezi vybranými hosty je například dvanáctiletá Amelia Thompsonová, která byla zraněna během teroristického útoku na loňském koncertě Ariany Grande v Manchesteru.

Thompsonová si během traumatizujícího zážitku zničila hlasivky. Na ceremonii vezme podle informací britských médií Sharon Goodmanovou, jejíž vnučka při útoku zahynula.

Novomanžele zblízka zahlédne také čtrnáctiletý Reuben Litherland z Derby, který se zasazuje o lepší život neslyšících. Jeho nejnovější iniciativou je například promítání v kinech pro neslyšící. "Otevřel jsem dopis a nemohl jsem uvěřit svým očím, začal jsem tancovat," řekl britské BBC. Litherland mimo jiné ve své škole organizuje kurzy znakového jazyka.

V davu se objeví také dvaapadesátiletá Pamela Anomnezeová ze severolondýnského Haringey. Anomnezeová pracuje v organizaci pomáhající mentálně nemocným lidem prostřednictvím uměleckořemeslné terapie. 

Matka tří dětí si údajně myslela, že pozvání je aprílový žertík. Jako doprovod si s sebou vezme patnáctiletého syna Juda. "Prosil mě na kolenou, aby mohl jít se mnou, podívat se na Meghan Markleovou," vysvětlila.

Válečný veterán z Afghánistánu i "paní Makronková"

Princ Harry se svým starším bratrem Williamem se v posledních letech zasazují o to, aby se více mluvilo o psychickém zdraví lidí. Sám Harry vloni přiznal, že po smrti své matky, princezny Diany, se dlouhodobě potýkal s depresemi.

Kensingtonský palác poslal pozvánku také třicetiletému válečnému veteránovi Philipovi Gillespieovi ze Severního Irska, který přišel během mise v Afghánistánu při výbuchu o pravou nohu. Nyní pomáhá charitě. Princ Harry organizuje například mezinárodní sportovní soutěže pro zraněné a nemocné vojáky ve výslužbě. Sám absolvoval dvě mise v Afghánistánu.

Snoubenci poslali pozvánku také učiteli na základní škole v Northumberland, který zde založil volnočasový klub a iniciuje aktivity na podporu recyklace. Zakladatelka birminghamského sociálního podniku s názvem Miss Macaroon Rosie Grindayová si pozvání vysloužila svými tréninkovými aktivitami na podporu zaměstnávání znevýhodněných mladých lidí.

Součástí pozvánky před Windsorský hrad však není občerstvení, proto Kensingtonský palác vyzval, aby si přinesli svou vlastní svačinu. Paní Grindayová se nechala slyšet, že si s sebou přibalí pár svých makronek.

Snoubenci již dříve oznámili, že dovnitř Windsorského hradu pozvou pouze šest stovek hostů. Budou mezi nimi členové královské rodiny a přátelé. Pár nepočítá s účastí politiků, jak bylo dříve avizováno. S největší pravděpodobností se tak 19. května ve Windsoru neobjeví ani britská premiérka Theresa Mayová, ani Barack Obama s rodinou. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování dolu polského dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy