Koho pozvali Harry a Meghan na svatbu? Válečného veterána i učitele, jídlo jim ale nezajistí

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
9. 5. 2018 13:15
Květnové svatby prince Harryho a Meghan Markleové ve Windsoru se zúčastní nejen členové britské královské rodiny a řada celebrit, ale také více než tisícovka médiím ne příliš známých lidí „z ulice“. Jsou mezi nimi váleční veteráni, pracovníci charit i děti s neobyčejnými příběhy.
Jedna z pozvaných účastnic svatby.
Jedna z pozvaných účastnic svatby. | Foto: ČTK

Pozvánku z Kensingtonského paláce dostalo podle britských médií celkem 1200 lidí, kteří vzdají hold novomanželům před Windsorským hradem. Lidi z řad veřejnosti vybírali snoubenci ve spolupráci s regionálními šlechtici.

Mezi vybranými hosty je například dvanáctiletá Amelia Thompsonová, která byla zraněna během teroristického útoku na loňském koncertě Ariany Grande v Manchesteru.

Thompsonová si během traumatizujícího zážitku zničila hlasivky. Na ceremonii vezme podle informací britských médií Sharon Goodmanovou, jejíž vnučka při útoku zahynula.

Novomanžele zblízka zahlédne také čtrnáctiletý Reuben Litherland z Derby, který se zasazuje o lepší život neslyšících. Jeho nejnovější iniciativou je například promítání v kinech pro neslyšící. "Otevřel jsem dopis a nemohl jsem uvěřit svým očím, začal jsem tancovat," řekl britské BBC. Litherland mimo jiné ve své škole organizuje kurzy znakového jazyka.

V davu se objeví také dvaapadesátiletá Pamela Anomnezeová ze severolondýnského Haringey. Anomnezeová pracuje v organizaci pomáhající mentálně nemocným lidem prostřednictvím uměleckořemeslné terapie. 

Matka tří dětí si údajně myslela, že pozvání je aprílový žertík. Jako doprovod si s sebou vezme patnáctiletého syna Juda. "Prosil mě na kolenou, aby mohl jít se mnou, podívat se na Meghan Markleovou," vysvětlila.

Válečný veterán z Afghánistánu i "paní Makronková"

Princ Harry se svým starším bratrem Williamem se v posledních letech zasazují o to, aby se více mluvilo o psychickém zdraví lidí. Sám Harry vloni přiznal, že po smrti své matky, princezny Diany, se dlouhodobě potýkal s depresemi.

Kensingtonský palác poslal pozvánku také třicetiletému válečnému veteránovi Philipovi Gillespieovi ze Severního Irska, který přišel během mise v Afghánistánu při výbuchu o pravou nohu. Nyní pomáhá charitě. Princ Harry organizuje například mezinárodní sportovní soutěže pro zraněné a nemocné vojáky ve výslužbě. Sám absolvoval dvě mise v Afghánistánu.

Snoubenci poslali pozvánku také učiteli na základní škole v Northumberland, který zde založil volnočasový klub a iniciuje aktivity na podporu recyklace. Zakladatelka birminghamského sociálního podniku s názvem Miss Macaroon Rosie Grindayová si pozvání vysloužila svými tréninkovými aktivitami na podporu zaměstnávání znevýhodněných mladých lidí.

Součástí pozvánky před Windsorský hrad však není občerstvení, proto Kensingtonský palác vyzval, aby si přinesli svou vlastní svačinu. Paní Grindayová se nechala slyšet, že si s sebou přibalí pár svých makronek.

Snoubenci již dříve oznámili, že dovnitř Windsorského hradu pozvou pouze šest stovek hostů. Budou mezi nimi členové královské rodiny a přátelé. Pár nepočítá s účastí politiků, jak bylo dříve avizováno. S největší pravděpodobností se tak 19. května ve Windsoru neobjeví ani britská premiérka Theresa Mayová, ani Barack Obama s rodinou. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
Další zprávy