Dřív na něj hajlovali, teď chtějí, ať hraje feťáky: Proč nemůže Rom hrát lékaře?

Clara Zanga Clara Zanga
21. 5. 2024 9:06
První Rom, který získal Českého lva, a první Vietnamka, která 17. listopadu zpívala státní hymnu. Herec Marsell Bendig a hudebnice Vi Tranová boří etnickou jednotvárnost v české kultuře. O tom, jestli je umělecké prostředí tolerantní, jak se vyrovnávají s rasistickými nadávkami na internetu a zda chtějí inspirovat další mladé lidi ze svých etnických komunit, mluvili v pořadu Aktuálně.cz Rasování.
Rasování - Marsell Bendig a Huyen Vi Tran | Video: Jakub Zuzánek

Pětadvacetiletý herec Marsell Bendig se před rokem radoval z ocenění za své herectví ve filmu Banger. Prorazit v této profesi si přál už odmala. Přiznává však, že cesta romského herce není vždy jednoduchá. Nejvíc bojuje se stereotypními postavami feťáků, dealerů a zlodějů. I proto musel v uplynulém roce hned několik nabídek odmítnout. "S pokorou a úctou jsem řekl, že nechci být takto zaškatulkovaný, chci změnit tenhle stereotyp," říká. 

Ocenil by, kdyby režiséři a režisérky častěji obsazovali romské herce a herečky jako představitele obyčejných profesí. "I kdyby neexistovali romští lékaři, tak je to jedno, jsem přece herec a tohle je role. Ve filmu je spousta věcí, které neexistují, třeba mimozemšťané," dodává s nadsázkou. Radost mu však udělala role hasiče nebo Roma, který se ocitne ve světě modelingu v pokračování seriálu Iveta. 

Vi takovým potížím jako vietnamská hudebnice a performerka čelí mnohem méně, ale o svém směřování musí přesvědčovat své rodiče, kteří umění nepovažují za plnohodnotnou kariéru. "Doteď to berou spíš jako můj koníček," říká. Nejde jen o to, že se živí kulturou, ale také že se veřejně vyjadřuje. Coby dceru imigrantů ji vedli spíše k tomu, aby na sebe moc neupozorňovala. "Abych zapadla, nebyla moc vidět, jako členka menšiny se přizpůsobovala. Tuto cestu jsem si musela vydobýt i v rámci rozšířené rodiny ve Vietnamu," vysvětluje.

Tuto epizodu Rasování si pusťte také jako podcast:

Váhavá byla rodina, i když Vi loni dostala nabídku, aby zazpívala 17. listopadu na Václavském náměstí hymnu. Pro ni samotnou to byl silný zážitek, stejně jako pro některé další členy vietnamské komunity. Možná právě proto se jí ale vystoupení nepovedlo tak, jak si představovala, a následná kritika byla často rasově mířená. "Objevily se i takové ohlasy, že lidem sahám na státní symbol a že je tolik českých zpěvaček, tak proč bych to měla zpívat zrovna já?" vzpomíná.

Oba umělci se také setkávají s rasismem na internetu, Marsell zejména v komentářích pod bulvárními články. "Poté, co jsem dostal Českého lva a vycházely o mně články, byly v některých komentářích takové bomby, že jsem se tím chvíli trápil a říkal si, jak můžou být lidi tak hnusní," ptá se. Po nedávné autonehodě mu přišla i zpráva s přáním smrti. Nenávistné projevy se ale herec i zpěvačka snaží spíše ignorovat. 

Bezpečně se cítí hlavně ve svém pracovním prostředí, kultura je podle nich tolerantní. "Hudba i taneční představení, která dělám, míří na specifické publikum," říká Vi. "V práci jsem se s rasismem nikdy nesetkal. Jsme tým, který drží při sobě, ať máte jakoukoliv barvu," souhlasí Marsell. Zmiňuje také, že si polepšil přestěhováním do Prahy. V jeho rodném Hradci Králové byly výpady mnohem ostřejší. "Tam na mě v autobuse hajlovali," vzpomíná. 

I přes některé těžkosti jsou oba odhodlaní dál formovat kulturní prostředí v Česku. "Přijde mi důležité věci měnit, nabourávat a posouvat v rodné zemi," uzavírá Vi. 

Rasování
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Rasování

Pořad Aktuálně.cz Rasování je o životě Čechů a Češek, kteří se etnicky liší od většiny. Moderátorka Clara Zanga v něm pátrá po tom, jak předsudky a skrytý rasismus ovlivňují každodenní život lidí a všední komunikaci, ale i specifické oblasti jako jsou vztahy, sport a kultura. Hledá také odpověď na to, zda není rasa jen lidský výmysl a proč neřešíme otázku diskriminace Romů. Cílem pořadu je, aby Česko bylo domovem pro všechny. 

Celý rozhovor s Marsellem Bendigem a Vi Tranovou si můžete pustit ve videu v úvodu článku nebo ve všech podcastových aplikacích. 

 

Právě se děje

Další zprávy