Rakousko se otevírá lyžařům. Češi se do Alp těší, zájezdy ale řeší na poslední chvíli

Magazín Magazín - za podpory: Rakousko logo 2021
28. 10. 2021 11:14
Loni si Češi lyžování v rakouských Alpách kvůli pandemii koronaviru příliš neužili. Pokud si deficit horského slunce a vzduchu budou chtít letos vynahradit, budou k tomu potřebovat doklad o dokončeném očkování, negativní test nebo formulář o tom, že nemoc prodělali. Potvrzení o bezinfekčnosti budou potřebovat také na lanovkách, v hotelech a restauracích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Sjezdovky s upraveným manšestrem, výhledy na zasněžené vrcholky i opalování na ostrém alpském sluníčku. To všechno si budou moci dopřát Češi, kteří se během nadcházející zimní sezony chystají na lyžařský zájezd do Rakouska, pokud epidemická situace v zemi vydrží alespoň na současné úrovni.

Lyžaři a snowboardisté ale zároveň budou muset splnit několik podmínek. Při příjezdu z Česka od nich Rakušané kvůli přetrvávající pandemii koronaviru budou vyžadovat doklad o bezinfekčnosti. Lidem, kteří již dostali dvě dávky očkování, bude stačit, když předloží takzvaný covid pas, tedy evropský certifikát o podstoupení vakcinace, a to buď v digitální, nebo tištěné podobě.

Pro neočkované, včetně dětí ve věku od 12 let, platí povinnost předložit negativní PCR test, který nebude starší než 72 hodin, nebo antigenní test, který nebude starší než 48 hodin.

Výše zmíněné požadavky se nevztahují pouze na osoby, které v posledních 180 dnech nemoc prodělaly. I ty však budou muset při vstupu do země předložit lékařské potvrzení na formuláři v němčině nebo angličtině. Povinnost vyplňovat při cestě do Rakouska příjezdový formulář už od června neplatí a předkládat ho musí jen turisté, kteří se plánují testovat až v cizině.

Lanovky v rakouských zimních střediscích budou také přepravovat pouze očkované, testované a ty, kteří se z covidu-19 v posledním půlroce zotavili. V lyžařských areálech na druhou stranu turisté nebudou muset dodržovat žádné předepsané rozestupy a jejich provozovatelé neplánují omezovat ani kapacitu. Cestující si ve frontách na lanovkách pouze budou muset nasadit respirátor třídy FFP2.

Rakousko a covid-19

V Rakousku aktuálně platí stupeň číslo 1, podle kterého je povinné nosit respirátory například v obchodech, MHD nebo na lanovkách. Od 15. listopadu se lidé využívající lanovky musejí navíc prokázat negativním testem, potvrzením o očkování či dokladem o prodělaném covidu. Aktuální informace najdou zájemci na této webové stránce.

"Jsem přesvědčená, že tyto rámcové podmínky umožní nerušenou a bezpečnou zimní sezonu v naší zemi," řekla na konci září rakouská ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstingerová. Dodala však, že pokud by během zimní sezony kvůli covidu narostl počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, rakouská vláda by zpřísnila pravidla pro sportovce, kteří nejsou očkovaní. 

Hotely, restaurace, noční podniky i další volnočasová zařízení jsou turistům po prokázání bezinfekčnosti přístupné. V obchodech s potravinami či na zastávkách skibusů je třeba mít nasazený respirátor FFP2. Za přísných bezpečnostních opatření budou otevřené také lyžařské bary či venkovní diskotéky v okolí sjezdovek.

Stále více lidí kupuje zájezdy na poslední chvíli

Češi mají navzdory protikoronavirovým opatřením o zimní dovolenou v Rakousku velký zájem, potvrzuje to i Jan Bezděk z cestovní kanceláře NEV-DAMA. "Tím, že pandemie v podstatě celou loňskou sezonu zrušila, mnoho lyžařů bylo zklamaných, že poprvé za dlouhé roky v zimě nikam nejelo. Chuť vyrazit do Alp je teď u nich o to větší. Všem klientům ale doporučujeme, aby si před cestou zřídili covid připojištění, které řeší rizika spojená s tím, že by se během pobytu nakazili," upozornil Bezděk.

O to, aby účastníci zájezdů předem mysleli na proticovidová opatření a předešli tak případným komplikacím, se snaží také brněnská cestovní kancelář Kudrna, která se specializuje na aktivní dovolenou. "Před odjezdem již od začátku pandemie požadujeme od našich klientů prokázání bezinfekčnosti, abychom zajistili co nejhladší průběh zájezdu a předešli problémům v zahraničí. Pro odjezdy z Brna máme domluvenou spolupráci s testovacím centrem přímo na autobusovém nádraží," přiblížil mluvčí cestovky Miroslav Turák.

"Většina klientů se čím dál více rozhoduje na poslední chvíli a není výjimkou, že se kratší zájezdy plní třeba i týden před samotným odjezdem, což je pro nás logisticky extrémně náročné a příliš nám neumožňuje predikovat, jaký vlastně bude zájem. Ve srovnání s předcovidovými lety jsme tak v daleko větší nejistotě, zda bude vůbec možné daný zájezd uskutečnit," doplnil Turák.

Jeho slova potvrdila také mluvčí agentury Invia Andrea Řezníčková. "Rakousko je mezi našimi zákazníky druhou nejoblíbenější lyžařskou destinací. Oproti předcovidovým rokům ovšem přibylo lidí, kteří vyčkávají, jak se bude vyvíjet epidemická situace. V případě omezení vycestování z důvodu koronaviru můžou klienti svůj zájezd do tří dnů před odjezdem bezplatně zrušit a všechny uhrazené prostředky jim do dvou týdnů vrátíme," informovala Řezníčková.

Protože Česko považuje od poloviny září Rakousko za zemi s vysokým rizikem nákazy, musí turisté před návratem domů vyplnit příjezdový formulář. Pro všechny s výjimkou dvakrát očkovaných, dětí mladších šesti let a těch, kteří se z nemoci v posledních 180 dnech uzdravili, platí povinnost podstoupit testování.

Pokud lidé cestují soukromě, musí si podle platných vládních nařízení nejpozději dva týdny a nejdříve pátý den po příjezdu do Česka nechat udělat PCR test. Ti, kteří se domů vrací veřejnou dopravou, musí ještě před cestou předložit negativní výsledek antigenního testu starého nanejvýš 48 hodin, případně PCR testu starého maximálně 72 hodin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, policie vyjednává s ozbrojeným mužem

Sídlo OSN na newyorském Manhattanu bylo dnes uzavřeno kvůli patrně ozbrojenému muži před budovou. Podle videí z místa si muž zřejmě zbraní mířil na krk. Policie později uvedla, že veřejnost není v ohrožení.

Na aktuálních záběrech je vidět mnoho policejních aut v okolí sídla OSN. Před plotem u vstupu do objektu přechází podle videozáznamů muž sem a tam a patrně má přiložené ústí hlavně ke krku. Policie uvedla, že se s bělochem ve věku kolem 60 let snaží navázat dialog, uvedla agentura Reuters.

Do okolních ulic přijelo velké množství policejních aut i sanitky. Policie zároveň uvedla, že v okolí odklonila dopravu.

Incident podle nejnovějšího sdělení policie v tuto chvíli pro veřejnost nepředstavuje žádnou hrozbu.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž převlečený za ninju napadl dvě francouzské policistky

Muž oblečený jako ninja dnes mečem napadl a zranil dvě policistky v západofrancouzském městě Cherbourg. Obě utrpěly lehká zranění. Útočníka postřelil třetí policista. Muž je ve vážném stavu v nemocnici, uvedla agentura AFP. Policie zatím vyloučila teroristický motiv.

Šestatřicetiletý útočník ukradl automobil, nad kterým následně ztratil kontrolu a způsobil dopravní nehodu. Poté zaútočil na dvě policistky, které kolem něj zrovna projížděly. Jednu zranil na obličeji a druhou na bradě. Útočníka třikrát postřelil další policista. Muže následně převezla do nemocnice v Caenu helikoptéra.

Státní zástupce Yves Le Clair uvedl, že zranění, které ženy utrpěly, jsou jen povrchová. Útočník podle něj neměl žádný teroristický motiv. Incident na Twitteru potvrdil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy