Plzeň - Zatímco na dnes již legendární "předváděčky" jezdí především senioři, často stejně nevýhodné půjčky lákají i zástupce mladé či střední generace.
Při podepisování půjčky se pak chovají podobně, jako osmdesátiletá stařenka, která si za 10 000 korun koupí obyčejnou deku v hodnotě sto korun.
Dají na lákavé sliby, nevýhodné smlouvy podepisují rovnou v sídle společnosti, bez rozmyšlení, bez přečtení. Neřeší, co znamenají všemožné nesrozumitelné zkratky, malá písmenka nečtou.
Opravdu potřebujete půjčit?
Společnost Člověk v tísni spolu s policií však radí: Rozmyslete si, zda skutečně potřebujete peníze půjčit. Pakliže ano, zvažte, zda by vám je raději nepůjčil dobrý známý než neznámá firma.
Co dělat, než si půjčíme:
Důkladně si promyslíme, zda si skutečně musíme peníze půjčit.
Zjistíme, zda bychom si nemohli půjčit peníze od někoho známého, komu věříme.
Dříve než si půjčíme peníze od nějaké společnosti, zjistíme si o ní předem potřebné informace.
Smlouvu o půjčce nepodepisujeme v sídle společnosti. Půjčíme si ji domů, kde si ji v klidu před podpisem přečteme.
Před podpisem smlouvy se o jejím obsahu poradíme s někým, komu důvěřujeme.
Neznáme-li někoho takového, obrátíme se na bezplatnou, odbornou pomoc, kde nám řeknou, zda je pro nás smlouva výhodná.
Zdroj: Člověk v tísni
Když už se rozhodnete pro neznámou firmu, nic hned nepodepisujte. Vyžádejte si dokumenty domů a poraďte se o nich s někým, komu důvěřujete a kdo problematice rozumí. Popřípadě existují bezplatné právní servisy.
Průvodce obtížnými situacemi myslí i na (bohužel častou) variantu, že nevýhodnou smlouvu o půjčce s mnoha zamlčenými či poloutajenými důležitými informacemi lidé podepíšou.
Důležité je udělat si přesný a úplný přehled příjmů a výdajů, snažit se zvětšit příjmy a omezit výdaje. Jestliže toto opatření nevyjde a dlužníci nejsou schopni dostát svým závazkům, největší chybou je dělat "mrtvého brouka" a nekomunikovat s věřitelem a dalšími institucemi, jimž nesplatili pohledávky.
Jedinou cestou je snaha o dohodnutí nového splátkového kalendáře, splácení nižších částek. Komunikovat je třeba pomocí doložitelných doporučených dopisů. Cestou "do pekla" je pak půjčka na splacení jiné půjčky.
O pomoc lidem v nouzi tady nejde
"Mnoho společností slibuje snadné čerpání vysokých půjček. Na první pohled by se mohlo zdát, že snad tyto společnosti ani nebudou chtít své peníze zpět. Osobní jednání s jejich zaměstnanci je většinou příjemné, bezproblémové. Brzy k nim začnete cítit důvěru a věřit, že vám chtějí opravdu pomoci. Pravdou ale je, že tyto společnosti se půjčováním peněz živí. Jejich cílem je tedy v prvé řadě vydělat peníze, nikoli pomáhat lidem v nouzi. Nezřídka se proto uchylují k nezákonným či minimálně nemravným praktikám," varuje příručka.
Ta rovněž varuje před principem ručitele či spoludlužníka. Když se na člověka obrátí příbuzný či známý, velmi ochotně a opět bez obav mu tuto funkci přislíbí. Neuvědomuje si při tom, že pakliže známý přestane svůj závazek splácet, nastupuje v hrazení závazku na jeho místo a má rázem stejné povinnosti a závazky.
Nebezpečí však nečíhá jen v sousedství, do dluhů vás může dostat i partner. I když si půjčku vezme jen jeden z manželů, je za její hrazení odpovědný i ten druhý. Za závazky vzniklé v manželství tedy zodpovídají oba manželé společně a nerozdílně.
"Věnujte proto pozornost tomu, jak vaše polovička hospodaří s penězi, popř. zdali někde nemá závazky, které nehradí," nabádají odborníci.
Varují i před oddlužovacími společnostmi, které si z leckdy neúspěšných pokusů o oddlužení dělají vzkvétající byznys. Přitom se lze obejít zcela bez nich, stačí kontaktovat organizace, které se této problematice věnují bezplatně či přímo krajský soud.