Našli jsme nové "šmejdy". Jedním trikem vám změní život

Domácí Domácí
7. 5. 2013 17:00
Smlouvy nečteme a bez obav podepisujeme. Většinou ani nevíme komu
Foto: Vojtěch Marek

Plzeň - Po dokumentu Šmejdi a mediálnímu varování zřejmě budou mnozí důchodci k předváděcím akcím ostražitější. Jenže "Šmejdi" mají i jiné obory "podnikání", než je vnucování předražených hrnců a dek vyhládlým seniorům.

Stačí si třeba prolistovat příručku "Obezřetnost se vyplácí - průvodce nejen pro seniory", kterou vydala společnost Člověk v tísni ve spolupráci s plzeňským magistrátem a místní policií.

"Kromě seriózních podnikatelů kolem nás působí i řada lidí, kteří zneužívají naší důvěřivosti, využívají našich tužeb ušetřit nebo něco získat a přitom spoléhají na naši nedostatečnou informovanost a schopnost bránit se. Známé a přitom stále hojně navštěvované předváděcí akce pro seniory jsou pouze jedním z příkladů," upozorňuje seniory Aleš Kavalír, ředitel plzeňské pobočky společnosti Člověk v tísni.

Mnohé problémy se navíc netýkají jen seniorů. I lidé ze střední generace denně "naletí" podomním obchodníkům všeho druhu a bez rozpaků jim na místě podepíšou několikastránkové dokumenty, aniž by se seznámili s jejich obsahem.

Bez obav vstupují do právních vztahů, o nichž nic neví, navíc s osobou, kterou neznají, a s firmou, o níž slyšeli poprvé. Neřeší, proč má daná firma potřebu úporně se vnucovat od dveří ke dveřím, pakliže jsou její produkty skutečně nejlepší na trhu. 

To přeskočíme. A tady jeden podpis...

Většina z nás si navíc vybaví moment, kdy poskytovatel nějaké služby, a to nejen z řad podomních obchodníků, ale třeba i úředník v bance, před nás předložil několikastránkový dokument, všechny listy rychle obrátil, nalistoval ten poslední a řekl: "A tady poprosím o podpis…"

Co byste měli vědět

Než se k něčemu zavážu, rozmyslím si dopady svého rozhodnutí.

Dokumenty si před podpisem řádně přečtu, a pokud něčemu nerozumím, poradím se.

Nepřistupuji na jednání, jestliže byl na mě činěn nátlak.

Pokud se vyskytne nějaký problém, řeším jej včas.

Zdroj: Člověk v tísni

Málokdo vzdoruje, málokdo pročte, co podepisuje. Připadá mu to nepodstatné, bezvýznamné, možné následky si neuvědomujeme či nepřipouštíme. Je to přece "jen podpis". Možná osudový.

Často to dopadne jen zakoupením nevýhodného produktu, ale společnost Člověk v tísni uvádí i extrémnější případ. Zaměstnavatel vezl seniora k notáři (!), aby u něj podepsal pracovní smlouvu. Senior nečetl a podepsal, firma vzápětí skončila a jemu začaly chodit výzvy od různých společností, aby uhradil platby za svého bývalého zaměstnavatele…

Alarmující by měl být nátlak nabízejícího, snaha nedat čas na rozmyšlenou, popřípadě hysterická reakce na opatrnou repliku "Já se poradím s mladými."

To samozřejmě obchodník nemůže potřebovat, mladý by mohl na "blešky" (písmo 9 pt) vidět a mohl by mít i nějaké právní povědomí…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
Další zprávy