Myšlenka "města na vodě" není úplně nová, o ambiciózních výstavbách umělých ostrovů a plovoucích metropolí sní projektanti desítky let. OSN společně s expertní skupinou stavitelů, architektů a inženýrů vedla před dvěma roky o plovoucím městě vážné debaty, realizace vždy ztroskotala na odporu samospráv, píše web Business Insider.
Projekt, který v Jižní Koreji nyní dostal povolení, podporuje i OSN a bude ho realizovat společnost Oceanix.
Plovoucí město je v podstatě souborem šestiúhelníkových plošin umístěných na hladině a vyztužených vápencovou vrstvou, která je dvakrát až třikrát tvrdší než beton. Stále však bude vztlaková a časem se stane působením vody pevnější, takže lépe odolá nepříznivým povětrnostním podmínkám.
Oceanix a OSN chtějí vybudovat město odolné proti povodním, které se zvedá spolu s hladinou moře, je potravinově a energeticky soběstačné a umí filtrovat slanou vodu na pitnou. V klecích pod plošinami by mohly být umístěny hřebenatky, chaluhy nebo jiné druhy mořských plodů, jejichž odpad by se dal využít k hnojení rostlin.
Koncept ještě není hotový, společnost Oceanix zatím ani neurčila velikost města. Tým bude spolupracovat s designéry z Jižní Koreje, aby prototyp přizpůsobili místnímu prostředí.
Výsledky spolupráce Oceanix představí OSN příští rok v dubnu. Tým pak začne s projektováním plošin. Náklady se odhadují minimálně na 200 milionů dolarů a za tři roky by mělo město stát, respektive plout na vodě.