Dotazování se zúčastnilo 1019 Čechů starších 18 let, z nichž 13 procent připustilo, že má se zvládáním vzteku samo problém. Až 10 procent lidí z reprezentativního vzorku se pak svěřilo, že se na svých blízkých dopouští verbálního, fyzického nebo psychického násilí.
"Při zjednodušeném přepočtu se v Česku jedná o stovky tisíc dospělých lidí. Přitom je možné, že jde pouze o špičku ledovce, protože mohou existovat lidé, kteří svůj problém nepřiznají nebo ho nedokážou rozpoznat," upozornila socioložka Hana Friedlaenderová z výzkumné agentury Nielsen Admosphere, která měla studii na starosti.
Záchvaty vzteku podle psychologů pochopitelně nejvíc dopadají na partnery agresorů. Kromě zvýšeného rizika fyzického zranění se oběti mohou potýkat s neustálým stresem a strachem, které mohou vést k chronickým zdravotním obtížím. Nechybí mezi nimi bolesti hlavy, zad, opakující se mdloby a záchvaty či poruchy spánku a příjmu potravy.
Ženy, které se staly oběťmi násilí v partnerských vztazích, například podle odhadů Světové zdravotnické organizace trpí dvakrát častěji depresemi.
Stranou nelze nechat ani vliv na děti. Zahraniční studie, která vyšla v odborném časopise American Journal of Preventive Medicine, například ukázala, že dospělí lidé, co si v dětství prošli násilím ze strany rodičů, mají čtyřikrát až dvanáctkrát vyšší riziko, že se u nich vyskytne alkoholismus, zneužívání drog, deprese, pokus o sebevraždu.
Záchvaty vzteku škodí i agresorům
Neschopnost zvládat vztek se ovšem negativně podepisuje i na zdravotním stavu agresorů. Zahraniční výzkumy například potvrzují, že lidé, kteří dlouhodobě nezvládají svůj vztek, jsou náchylnější k chronickým zánětům, poruchám spánku, metabolickým poruchám nebo kardiovaskulárním onemocněním.
"Vztek vyvolává fyziologickou reakci těla, při níž jsou uvolňovány mobilizační hormony jako například adrenalin. Pokud jsme těmto stresovým hormonům vystaveni pravidelně a dlouhodobě, může to mít negativní dopad na naše zdraví," přiblížil psychoterapeut Tomáš Repka, vedoucí podpůrného programu Zvládání vzteku.
Ten Liga otevřených mužů založila před šesti lety a pracuje v něm právě s muži, kteří mají potíže se zvládáním vzteku vůči partnerce, v práci nebo při výchově dětí. "Lidé, kteří nezvládají svou agresi, nejsou jen strůjci problému. Jsou také nezbytnou součástí jeho řešení. Většina z nich za námi přichází dobrovolně. Přijímají odpovědnost a mají odvahu to řešení hledat," uvedl ředitel Ligy otevřených mužů Josef Petr.
Program Zvládání vzteku funguje v Praze a na podzim se rozšíří také do Plzeňského kraje. "Náš průzkum ukázal, že zhruba 43 procent české dospělé populace má obecné povědomí o existenci terapeutických programů pro osoby, které se dopouštějí násilí ve vztazích. Nějaký konkrétní terapeutický program ve svém regionu však zná pouze sedm procent dotázaných, častěji ženy než muži," doplnila Friedlaenderová.