Princ Harry vyzval k udržitelnému cestování. Nejsem dokonalý, hájí své soukromé lety

Magazín Magazín
4. 9. 2019 17:01
Princ Harry se v úterý oficiálně postavil do čela světové iniciativy za udržitelné cestování Travalyst. Na konferenci v Amsterdamu, kam přiletěl běžnou leteckou linkou, zároveň vysvětloval, proč při své nedávné dovolené využil soukromé letadlo. Lidé i cestovní společnosti se podle něj musí zasadit o to, aby turismus přispíval k ochraně přírody i lokálních komunit v jednotlivých zemích.
"Musíme cestovat zodpovědně a najít způsob, jak by z našeho poznávání různých zemí mohli profitovat i jejich obyvatelé," řekl mimo jiné vévoda.
"Musíme cestovat zodpovědně a najít způsob, jak by z našeho poznávání různých zemí mohli profitovat i jejich obyvatelé," řekl mimo jiné vévoda. | Foto: ČTK

Iniciativa s názvem Travalyst, která má přispívat k udržitelnějšímu cestovnímu ruchu, se podle Kensingtonského paláce připravovala poslední tři roky. A zakládajícími členy jsou mimo jiné Booking.com, Ctrip, Skyscanner, TripAdvisor a Visa.

Všechny společnosti se zavázaly, že se pokusí, aby bylo cestování v budoucnu šetrnější k životnímu prostředí, informoval americký deník The New York Times.

"Náš svět čelí environmentálním výzvám nepředstavitelných rozměrů, ať už mluvíme o odlesňování, úbytku biodiverzity, plastech v oceánech, nebo pytláctví. Tyto člověkem vytvořené problémy se často zdají být příliš velké na to, abychom je dokázali vyřešit. Proto potřebujeme rozsáhlá systémová opatření. Jedině tak totiž docílíme výrazných výsledků," uvedl vévoda ze Sussexu ve svém projevu. 

Jeho prohlášení přitom přichází pár týdnů potom, co se svou manželkou Meghan sklidil kritiku za to, že cestují soukromými letadly a vytvářejí tak větší uhlíkovou stopu. Vévoda se nicméně snaží napravit svou reputaci a do Amsterdamu přiletěl běžnou komerční aerolinkou. 

"Na mé uhlíkové stopě mi vždy záleželo, ale nikdo není dokonalý"

Svou dřívější cestu soukromým tryskáčem v Nizozemsku obhajoval tím, že byla vzhledem k bezpečí jeho rodiny nezbytná.

"Nikdy bych neletěl soukromě, kdybych měl jinou možnost, a 99 procent svých cest jsem absolvoval komerčními lety. Na mé uhlíkové stopě mi vždycky záleželo, ale nikdo není dokonalý," připustil člen britské královské rodiny na konferenci.

Společně s dalšími členy asociace Travalyst teď hodlá šířit osvětu o tématech udržitelného cestování a overturismu, aby veřejnost pochopila, v čem cestování planetě pomáhá a v čem jí naopak škodí. Současně chce lidem vysvětlit, kdo má z cestovního byznysu skutečně prospěch.

"Chceme, aby udržitelnost hrála při cestování hlavní roli. Dalším cílem je co nejvíc snížit ekologický dopad cestování, dbát na ochranu kulturního dědictví různých lokalit i blahobyt lidí, kteří v nich žijí," uvedla pro The New York Times někdejší šéfka společnosti Booking.com Gillian Tansová.

Investice do rozvoje turisticky atraktivních míst

Princ Harry je přesvědčený, že lidé od cestovních společností stále více vyžadují, aby zisk investovaly do rozvoje míst, která navštíví. Právě prosazování této strategie by podle něj měla být jedna z misí iniciativy Travalyst.

"Tím, že se zajímáme o krásy světa, mnohdy přispíváme k jejich zranitelnosti. Je to paradoxní. Ale věřím, že naše nadšení může jít ruku v ruce s kvalitou života místních komunit," zdůraznil vévoda ze Sussexu.

Princ Harry se již dříve angažoval v osvětě na téma duševního zdraví, založil nadaci na pomoc dětem s virem HIV a nemocí AIDS nebo se zasadil za vznik projektů na záchranu africké přírody. V rámci svých královských povinností navíc pravidelně cestuje po celém světě a v říjnu se chystá s vévodkyní Meghan a prvorozeným synem Archiem na africké turné. 

"Cesty, které jsem jako člen královské rodiny podnikl, mi daly příležitost si vyslechnout, co místní v různých částech světa trápí a jaká řešení navrhují," řekl vévoda s tím, že na něj velmi zapůsobil jeden chlapec v Karibiku. "Řekl mi: 'Kvůli vaší zemi u nás vymírají korálové útesy'," citoval Harryho britský deník The Telegraph.

Turistiku podle něj nejde nijak zastavit a je dobře, že si díky ní lidé rozšiřují obzory, oceňují rozmanitost světa a snaží se mu tak lépe porozumět. "Musíme ale cestovat zodpovědně a najít způsob, jak by z našeho poznávání různých zemí mohli profitovat i jejich obyvatelé," dodal.

Video: Už i v Amazonii jsou jízdní řády, říká dobrodruh Marek Jelínek

Masový turismus je už i tam, kde bych ho nečekal, proč chodit někam, kam jdou tisíce lidí, říká cestovatel, který projel dva kontinenty na koloběžce | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Navalnyj se podle jeho poradce zotavuje rychleji, než se čekalo

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj se z otravy zotavuje rychleji, než se čekalo. Německé televizní stanici RTL to dnes řekl poradce kritika Kremlu Leonid Volkov. Navalnyj je podle něj bedlivě střežen.

před 6 hodinami

Zemřel bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivo Vykydal

V neděli ráno zemřel ve věku nedožitých 56 let exposlanec za KDU-ČSL a bývalý náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Na twitteru to uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, informaci ČTK potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Vykydal byl poslancem v letech 2002 až 2006. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 byl zvolen za KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Byl členem výboru pro evropskou integraci (později výboru pro evropské záležitosti) a hospodářského výboru a místopředsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL. Členem KDU-ČSL byl v letech 1999 až 2009, kdy přestoupil do nově založené strany TOP 09. V letech 2007 až 2012 byl Vykydal náměstkem ministra dopravy a od roku 2012 pracoval na Státním fondu dopravní infrastruktury. Působil i v komunální politice, v letech 1999 až 2002 byl místostarostou Šumperku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy