Prasata umí hrát videohry, zjistili vědci. Žádné překvapení, tvrdí jejich chovatelka

Magazín Magazín
11. 2. 2021 17:05
Vědci zjistili, že prasata mohou hrát videohry. Do testu zapojili čtyři zvířata - Hamleta, Omelette, Ebony a Ivory -, která zvládla pomocí joysticku nasměrovat kurzor do požadované pozice na obrazovce. Skutečnost, že prase chápalo souvislost mezi joystickem a děním na monitoru, považují odborníci za velkou věc.
Foto: ESTON MARTZ / PENNSYLVANIA STATE UNIVERSITY

Zvířata dostávala za správné činnosti ve hře odměny, ale od joysticku je později neodradilo ani rozbití "pamlskového" přístroje a v hraní i nadále pokračovala.

Výzkumný tým pod vedením Candace Croneyové považuje skutečnost, že prasata zvládnou hrát hry, přestože nemají ruce a palce, za pozoruhodnou. Každé z prasat však v hraní vykazovalo různou míru úspěšnosti. Vědci i tak vnímají jako úspěch fakt, že jejich pokusy nebyly nahodilé, ale úmyslné.

Kate Danilesová, která má v anglickém hrabství Worcestershire farmu, pro BBC vysvětlila, že chápe pozdvižení vědců nad výkony zvířat, ale nemyslí si, že to je pro chovatele prasat velké překvapení. "Nehrají Minecraft, ale moc dobře chápou situaci, za kterou pak dostanou odměnu," řekla a dodala: "Když se podíváte praseti přímo do očí, poznáte, že tam je inteligence."

Vědci provedli v minulosti podobné experimenty například s šimpanzi a opicemi, které mají na rozdíl od jiných zvířat palce v opozici k ostatním prstům, a na primáty kladli daleko vyšší nároky, které podle webu BBC savci splnili. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Němečtí Zelení souhlasí s jednáním o vládě se sociálními demokraty a liberály

Němečtí Zelení v neděli na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA. Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli uvedla, že při náletu v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců. Koalice a šíitští rebelové známí jako Húsíové svádí boje o město Maríb, které je poslední baštou provládních sil na severu země, uvedla agentura AFP. Povstalci své ztráty obvykle nesdělují a informaci vojenské koalice nekomentovali.

Vojenská koalice tvrdí, že její nálety za posledních 24 hodin zabily 165 povstalců a zničily deset vojenských vozů. Podobnou informaci síly vedené Saúdskou Arábií vydaly i v pátek, kdy tvrdily, že zabily nejméně 156 rebelů a zničily osm vozů. Boje v Maríbu a okolí znepřátelené strany zahájily v únoru, oblast je bohatá na ropu. V posledních dnech si boje vyžádaly v oblasti kolem tisíce mrtvých.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy