Prasata umí hrát videohry, zjistili vědci. Žádné překvapení, tvrdí jejich chovatelka

Magazín Magazín
11. 2. 2021 17:05
Vědci zjistili, že prasata mohou hrát videohry. Do testu zapojili čtyři zvířata - Hamleta, Omelette, Ebony a Ivory -, která zvládla pomocí joysticku nasměrovat kurzor do požadované pozice na obrazovce. Skutečnost, že prase chápalo souvislost mezi joystickem a děním na monitoru, považují odborníci za velkou věc.
Foto: ESTON MARTZ / PENNSYLVANIA STATE UNIVERSITY

Zvířata dostávala za správné činnosti ve hře odměny, ale od joysticku je později neodradilo ani rozbití "pamlskového" přístroje a v hraní i nadále pokračovala.

Výzkumný tým pod vedením Candace Croneyové považuje skutečnost, že prasata zvládnou hrát hry, přestože nemají ruce a palce, za pozoruhodnou. Každé z prasat však v hraní vykazovalo různou míru úspěšnosti. Vědci i tak vnímají jako úspěch fakt, že jejich pokusy nebyly nahodilé, ale úmyslné.

Kate Danilesová, která má v anglickém hrabství Worcestershire farmu, pro BBC vysvětlila, že chápe pozdvižení vědců nad výkony zvířat, ale nemyslí si, že to je pro chovatele prasat velké překvapení. "Nehrají Minecraft, ale moc dobře chápou situaci, za kterou pak dostanou odměnu," řekla a dodala: "Když se podíváte praseti přímo do očí, poznáte, že tam je inteligence."

Vědci provedli v minulosti podobné experimenty například s šimpanzi a opicemi, které mají na rozdíl od jiných zvířat palce v opozici k ostatním prstům, a na primáty kladli daleko vyšší nároky, které podle webu BBC savci splnili. 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy