Prasata umí hrát videohry, zjistili vědci. Žádné překvapení, tvrdí jejich chovatelka

Magazín Magazín
11. 2. 2021 17:05
Vědci zjistili, že prasata mohou hrát videohry. Do testu zapojili čtyři zvířata - Hamleta, Omelette, Ebony a Ivory -, která zvládla pomocí joysticku nasměrovat kurzor do požadované pozice na obrazovce. Skutečnost, že prase chápalo souvislost mezi joystickem a děním na monitoru, považují odborníci za velkou věc.
Foto: ESTON MARTZ / PENNSYLVANIA STATE UNIVERSITY

Zvířata dostávala za správné činnosti ve hře odměny, ale od joysticku je později neodradilo ani rozbití "pamlskového" přístroje a v hraní i nadále pokračovala.

Výzkumný tým pod vedením Candace Croneyové považuje skutečnost, že prasata zvládnou hrát hry, přestože nemají ruce a palce, za pozoruhodnou. Každé z prasat však v hraní vykazovalo různou míru úspěšnosti. Vědci i tak vnímají jako úspěch fakt, že jejich pokusy nebyly nahodilé, ale úmyslné.

Kate Danilesová, která má v anglickém hrabství Worcestershire farmu, pro BBC vysvětlila, že chápe pozdvižení vědců nad výkony zvířat, ale nemyslí si, že to je pro chovatele prasat velké překvapení. "Nehrají Minecraft, ale moc dobře chápou situaci, za kterou pak dostanou odměnu," řekla a dodala: "Když se podíváte praseti přímo do očí, poznáte, že tam je inteligence."

Vědci provedli v minulosti podobné experimenty například s šimpanzi a opicemi, které mají na rozdíl od jiných zvířat palce v opozici k ostatním prstům, a na primáty kladli daleko vyšší nároky, které podle webu BBC savci splnili. 

 

Právě se děje

Další zprávy