Polsko plánuje důchod pro psy a koně ve státních službách, pokryje veterinární péči

ČTK ČTK
1. 4. 2021 10:22
Hledají lidi zasypané ve zřícených budovách, stopují zločince na útěku, maří plány pašeráků drog a pomáhají zklidnit rozvášněné davy. To všechno výměnou za krmení a stáj nebo kotec - a příležitostné poplácání. Ale když přijde čas na důchod, státní péče o psy a koně sloužící u polské policie, pohraničníků a hasičů končí. Stát je rozdává a nemá kontrolu nad tím, jak se jim v budoucnu povede.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Polské ministerstvo vnitra proto navrhlo nový zákon, který by těmto služebním zvířatům poskytl oficiální status a finance na jejich důchod, aby bylo možné pokrývat často vysoké veterinární výdaje za péči o ně. Uvedla to agentura AP.

Ministr vnitra Mariusz Kamiński označil tento návrh za "morální závazek", který by se měl dočkat jednomyslné podpory, až bude v letošním roce předložen parlamentu ke schválení. "Díky služebním zvířatům byl zachráněn více než jeden lidský život a dopaden více než jeden nebezpečný zločinec," prohlásil Kamiński.

Nový zákon se bude týkat zhruba 1200 psů a více než 60 koní, kteří v současnosti v Polsku slouží. Každý rok z nich odchází do výslužby asi deset procent. Většina psů je plemene německého nebo belgického ovčáka.

Psovod varšavského policejního psa Orbita Pawel Kuchnio řekl, že psi ve výslužbě prakticky vždy vyžadují nákladnou veterinární péči kvůli takovým potížím, jako jsou příliš namáhané klouby na zadních nohou. Peníze na důchod by "rozhodně představovaly velkou pomoc a všechno by usnadnily", dodal.

Zákon by měl také potvrdit nepsané pravidlo, že psovodi mají přednostní právo na adopci svého služebního psa, než bude nabídnut širší veřejnosti. Padesátiletý policista ve výslužbě Slawomir Walkowiak uvedl, že pravidelné státní platby by usnadnily placení účtů, které dosahují tisíců zlotých měsíčně. Walkowiak se stará o vysloužilé služební psy a koně v jediném polském specializovaném útulku nazvaném "Koutek veteránů".

Na soukromé farmě nedaleko města Gierlatowo, která slouží jako útulek, má nyní deset psů a pět bývalých policejních koní ve speciálním padoku. Nejstarší z koní je Hipol, kterému táhne na třicítku a je skoro slepý. V běžné stáji by podle Walkowiaka neměl šanci přežít.

Walkowiak dodal, že mnoho služebních psů po odchodu do důchodu dostává nevhodné úkoly, protože si lidé myslí, že budou dobrými hlídači na farmách a v domech - ale tak tomu vždy není. "Pes si může vzpomenout, že ho cvičili, aby kousal, a pokouše je. A když ho nechají samotného doma, může jim zničit pohovku, protože potřebuje mít co hryzat," dodal.

Mohlo by vás zajímat: Izolace lidí vystřelila poptávku po psech

Izolace lidí vystřelila poptávku po psech na rekordní úroveň. Množírny tak mají žně | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy