Polsko plánuje důchod pro psy a koně ve státních službách, pokryje veterinární péči

ČTK ČTK
1. 4. 2021 10:22
Hledají lidi zasypané ve zřícených budovách, stopují zločince na útěku, maří plány pašeráků drog a pomáhají zklidnit rozvášněné davy. To všechno výměnou za krmení a stáj nebo kotec - a příležitostné poplácání. Ale když přijde čas na důchod, státní péče o psy a koně sloužící u polské policie, pohraničníků a hasičů končí. Stát je rozdává a nemá kontrolu nad tím, jak se jim v budoucnu povede.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Polské ministerstvo vnitra proto navrhlo nový zákon, který by těmto služebním zvířatům poskytl oficiální status a finance na jejich důchod, aby bylo možné pokrývat často vysoké veterinární výdaje za péči o ně. Uvedla to agentura AP.

Ministr vnitra Mariusz Kamiński označil tento návrh za "morální závazek", který by se měl dočkat jednomyslné podpory, až bude v letošním roce předložen parlamentu ke schválení. "Díky služebním zvířatům byl zachráněn více než jeden lidský život a dopaden více než jeden nebezpečný zločinec," prohlásil Kamiński.

Nový zákon se bude týkat zhruba 1200 psů a více než 60 koní, kteří v současnosti v Polsku slouží. Každý rok z nich odchází do výslužby asi deset procent. Většina psů je plemene německého nebo belgického ovčáka.

Psovod varšavského policejního psa Orbita Pawel Kuchnio řekl, že psi ve výslužbě prakticky vždy vyžadují nákladnou veterinární péči kvůli takovým potížím, jako jsou příliš namáhané klouby na zadních nohou. Peníze na důchod by "rozhodně představovaly velkou pomoc a všechno by usnadnily", dodal.

Zákon by měl také potvrdit nepsané pravidlo, že psovodi mají přednostní právo na adopci svého služebního psa, než bude nabídnut širší veřejnosti. Padesátiletý policista ve výslužbě Slawomir Walkowiak uvedl, že pravidelné státní platby by usnadnily placení účtů, které dosahují tisíců zlotých měsíčně. Walkowiak se stará o vysloužilé služební psy a koně v jediném polském specializovaném útulku nazvaném "Koutek veteránů".

Na soukromé farmě nedaleko města Gierlatowo, která slouží jako útulek, má nyní deset psů a pět bývalých policejních koní ve speciálním padoku. Nejstarší z koní je Hipol, kterému táhne na třicítku a je skoro slepý. V běžné stáji by podle Walkowiaka neměl šanci přežít.

Walkowiak dodal, že mnoho služebních psů po odchodu do důchodu dostává nevhodné úkoly, protože si lidé myslí, že budou dobrými hlídači na farmách a v domech - ale tak tomu vždy není. "Pes si může vzpomenout, že ho cvičili, aby kousal, a pokouše je. A když ho nechají samotného doma, může jim zničit pohovku, protože potřebuje mít co hryzat," dodal.

Mohlo by vás zajímat: Izolace lidí vystřelila poptávku po psech

Izolace lidí vystřelila poptávku po psech na rekordní úroveň. Množírny tak mají žně | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na Twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí. Událost měli hlášenou v 17:15.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy