Žena si nikdy cigaretu nezapálila, přesto onemocněla rakovinou plic. Třicet let prý pracovala s kuřáky.
Od firmy Skanska chce 50 000 zlotých (314 000 Kč). Zatímco podobné případy jsou ve Spojených státech běžné, v Evropě se vyskytují spíš zřídka. Proces začal v severopolském Gdaňsku.
Lékaři před dvěma lety u ženy zjistili, že má rakovinu plic. Proděla operaci. "Léky jsou velmi drahé, musím se také zdravě stravovat a odpočívat," vysvětlila Hanna Niewiadomská důvod, proč žaluje bývalého zaměstnavatele.
Žena si údajně mnohokrát stěžovala vedení firmy a válčila o normální pracovní podmínky, ale bezvýsledně. "Chceme dokázat, že prostředí, v němž pracovala, má bezprostřední souvislost s nemocí," uvedl advokát ženy Marek Kulwikowski.
Od roku 1995 platí v Polsku zákaz kouření na pracovišti, Niewiadomská tvrdí, že přesto se v její kanceláři kouřilo. Zástupci Skansky nechtějí případ komentovat.
Italka dostala 400 000 eur
V Polsku podle statistik umírá kvůli pasivnímu kouření ročně téměř 9 000 osob.
Obětí pasivního kouření se před lety stala Italka. Římský soud v roce 2005 přiřkl rodinným příslušníkům ženy 400 000 eur. Byl to první evropský verdikt v takovém případě.
Ročně na následky kouření umírá podle Světové zdravotnické organizace 5,4 milionu lidí, každých šest sekund jeden. Zatímco v průmyslově vyspělých státech kuřáků podle WHO ubývá, naopak v rozvojových státech jejich počet roste.
Proti kouření se snaží bojovat vlády mnoha zemí. Nejnověji zákaz kouření na všech veřejných místech začne platit počátkem letošního července v Řecku, které je co do počtu kuřáků na předním místě v Evropské unii.
Protikuřácký zákon platí například v Turecku, Itálii, Francii, Španělsku nebo Irsku.
V Česku by poslanci mohli v únoru rozhodovat o tom, zda se dál omezí kouření v restauracích a na jiných místech. Po téměř roce se vrátí k návrhu novely protikuřáckého zákona. Podle autorů by se pravidla měla zpřísnit.
V Polsku se několikrát pokusila skupinka poslanců prosadit zákaz kouření na všech veřejných místech, zatím ale vždy bez úspěchu.