Telč nese na svých webových stránkách heslo: "Renesanční perla mezi městy" . S tím souhlasí každý, kdo se alespoň jednou podíval na náměstí a po krásách města. Pohádkové prostředí s malebnými domky, pomalým tempem života a bohatým kulturním zážitkem. Při návštěvě města se neustále rozhlížíte a čekáte, kdy projede kolem kočár se šlechtou nebo zazní slavnostní fanfáry.Vydejte se prohlédnout město, které právem patří na Seznam světového dědictví UNESCO.
Město, kde se zastavil čas
Procházka po městě patří k nejpříjemnějším činnostem v Telči. Kromě překrásného náměsti, které zdobí unikátní fasády domů s dlouhými podloubími, si určitě nezapomeňte prohlédnout staré kostely a kostelíčky. Pokud milujete procházky kolem vody, k disozici jsou hned tři rybníky, Ulický, Staroměstský, Štěpnický, jejichž tichá atmosféra zrelaxovala nejednu pošramocenou a přepracovanou duši.
Mnohé kroky vedou i k nedalekému Telčskému zámku, který patří k moravské renesanční architektuře. V případě, že budete chtít zůstat u návštěvy hradů a zámků, nevynechejte blízký hrad Roštejn. Unikátní město nabízí návštěvníkům jedinečný způsob prohlídky.
Nejkrásnější pohled na Telčsko je z té největší možné výšky, která je k dispozici, a to z horkovzdušných balónů. Pokud by se vám z takové vyšky zatočila hlava, vydejte se raději na rozhlednu Oslednice, která se nachází v blízkém okolí. Čeká vás výhled z 31,2 metrů. Kdo dává přednost pozemské prohlídce, zpestří si ji projížďkou na loďkách nebo sedne na kolo a užije si nenáročný terén.
Telčský zámek versus hrad Roštejn
Telčský zámek vystavěl původně Zachariáš z Hradce. Dnes se mísí renesanční styl s gotikou. Při prohlídkovém okruhu narazíte na šest úchvatných sálů, které nesou reprezentativní jména jako Africký sál, Zlatý nebo Mramorový sál. Nejexotičtějším místem je právě onen Africký sál, který si upravil k obrazu svému Karel Podstatzky. Shromáždil sbírku exotických trofejí z Afriky, kde sám pětkrát zkoušel své štěstí na lovu. Raritou je sloní ucho nebo obrovský kel. Zajímavé místnosti ještě doplňuje Kaple všech svatých, Pokoje Podstatských, Muzeum s pohyblivým Betlémem, zámecká zahrada s romantickou fontánou a krásný zámecký park.
Hned osm kilometrů od Telče najdete další historickou stavbu, hrad Roštejn, který nechali vystavět pánové z Hradce už ve 14. století. Umístění ve výšce 667 metrů na skále z něj dělá nedobytné obydlí. Po mnoha rekonstrukcích a nešťastných požárech je hrad Roštejn směsicí stylů. Samotná budova slouží jako lesnické muzeum.
Mnoho pověstí vypráví o ďábelských silách, které si Telčský pán přivolával na pomoc. Pokud nevěříte, vydejte se k Čertově šlápotě - skále, kde vzteklý čert zanechal otisk svého kopyta.
Putování po městě
Průvodci o náměstí v Telči mluví jako o místu, na které se nezapomíná a mají pravdu. Samotný pocit z místa je takový, že jde o pohádku s reálnými kulisami. Náměstí Zachariáše z Hradce je důkazem toho, že město se o svou historii opravdu stará. Pod domy se v minulosti budovaly úzké chodby a sklepy. Dnes jsou důkazem gotických časů. Dřevěné domky přímo sváděly k požárům a jiným statickým problémům. Skromná obydlí doplňují renesanční průčelí z rukou českých mistrů.
Nejlákavějším místem je dům číslo popisné 15, kde najdete malby zobrazující scény s Ukřižováním Saula a Davida, svatého Kryštofa, Víru a spravedlnost. Dům číslo popisné 61 nese prvky benátské renesance z 16. století a dům č. p. 10 sloužil jako radnice s linií čisté renesance. O bezpečnost dřevěných domů se starali hasiči, kteří sídlili v Hasičském domě č. p. 122.
Kromě překrásného náměstí nezapomeňte na úchvatné kašny, které nesou motiv Silény s malým Bakhem nebo zobrazení svaté Markéty. Ze sakrálních staveb na turisty nejvíce působí Kostel svatého Ducha nebo Jezuitský kostel Jména Ježíš. Ať se ve městě vydáte kterýmkoliv směrem, dojdete na místo, které si budete chtít minimálně vyfotit.