Vídeň - Žijí v téměř vroucí vodě v hlubinách oceánu a energii doplňují spalováním síry.
O prapodivných červech z temných a jinak ledových vod vědí experti už téměř třicet let. Přesto je stále mnohé překvapuje. Naposledy například neobvykle barevné kolonie obřích červů Alvinella pompejana, které nafotili rakouští biologové.
Monika Brigtová a její tým z vídeňské univerzity zkoumá živočichy žijící v extrémním prostředí. Její doménou jsou tzv. meiobenthy, druhy měřící méně než jeden milimetr, které žijí bez kyslíku v prostředí věčné tmy.
Patnáct nových druhů
Při posledním ponoru s ponorkou Alvin ve vodách Mexického zálivu ale mezinárodní tým kromě objevu patnácti zcela nových druhů mikroorganismů nafotil také úžasný svět neuvěřitelně odolných mořských červů.
Žijí ve středooceánském hřbetu ve vodách, kde se teplota běžně pohybuje kolem nuly. Životodárné teplo ale přeci mají - vybírají si totiž okolí tektonických puklin, z nichž díky vysokému tlaku proudí voda o teplotě až 360 stupňů.
Červům ale běžně stačí "jen" kolem 80° C. Energii pak získávají chemosyntézou, konkrétně zpracováváním oxidů síry. Termoregulaci zajišťuje trubičkovitý povrch těla, který otevíráním a zavíráním udržuje teplotu.
Obří červi navíc žijí v symbióze se sirnými bakteriemi. A právě zkoumání pronikání bakterií do dvaceticentimetrových červů v extrémních podmínkách může mít podle Brightové praktické dopady.
"Domníváme se, že podobné mechanismy jsou velmi staré. Naše bádání tedy může pomoci porozumět infekčním procesům," řekla Brightová věstníku rakouského Fondu pro podporu vědeckého bádání.