Pobřeží Aljašky se kvůli erozi rozpadá a mizí v moři

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
28. 2. 2009 16:51
Břeh se za jediné léto posunul až o 25 metrů

Anchorage - Břehy Beaufortova moře v Arktidě se mění k nepoznání. Z pobřeží severoamerické Aljašky mizí nejen led, ale i půda.

Na některých místech se voda do pevniny "zakusuje" až dvakrát rychleji než dřív. Erozi takových rozměrů zdejší obyvatelé nepamatují.

A za pravdu jim dávají i vědci. V létě 2007 se břeh v některých místech posunul o 25 metrů, zjistili odborníci z Geologické služby Spojených států (USGS).

"Pokud bude tento trend pokračovat i nadále, může to vážně ohrozit severoamerické soby a další divoká zvířata, která v této oblasti žijí," komentoval zprávy o erozi National Geographic.

Region přitom patří mezi ekologicky nejdůležitější mokřiny v celé Arktidě. 

Souvislosti: Aljaška se otepluje. Hrozí požáry a invaze škůdců

Půda mizí dvakrát rychleji

Američtí geologové detailně zkoumali část pobřeží, dlouhou 64 kilometrů. Srovnávali letecké snímky pořízené východně od města Barrow. 

V polárních oblastech neubývá jen led. Ohrožuje je i eroze půdy, hlavně na Aljašce, v Kanadě a na Sibiři.
V polárních oblastech neubývá jen led. Ohrožuje je i eroze půdy, hlavně na Aljašce, v Kanadě a na Sibiři. | Foto: Reuters

Výsledky výzkumu zveřejnili v odborném magazínu Geophysical Research Letters.

Zatímco v letech 1955 až 1979 padlo erozi za oběť v průměru 6,8 metrů pevniny, v období 2002 až 2007 to bylo 14 metrů. A někde dokonce už zmiňovaných 25 metrů.

"V minulosti zrychlení eroze často souviselo s bouřemi. Ale v roce 2007 žádné takové bouře nebyly," řekl novinářům autor studie Benjamin Jones.

Faktory, které erozi způsobují, se tedy podle něj zjevně mění. Jedním z nich je globální oteplování.

Souvislosti: Rekordní teplo v Arktidě. Následky jsou fatální

Tající permafrost

Vůbec nejhorší je situace tam, kde se vyskytuje trvale zmrzlá půda.

Vinou rostoucích teplot totiž takzvaný permafrost taje. Roztátá voda následně odtéká do moře a odnáší s sebou i stále větší množství sedimentů.

Podle Larryho Hinzmana, ředitele Mezinárodního centra pro výzkum Arktidy ve Fairbanks, se pobřeží Aljašky vyznačuje právě vysokým obsahem ledu v půdě.

"Pokud bychom tu měli jiný typ půdy, měli bychom v ní i méně ledu a nedocházelo by k tak rychlé erozi," citoval ho National Geographic.

Podobně jako na Aljašce jsou na tom v Kanadě nebo na Sibiři. Naopak v Grónsku, na Islandu nebo na Špicberkách, kde má půda jinou strukturu, se rozsáhlého odplavování pobřeží obávat nemusí.

Oběti eroze

Eroze ohrožuje nejen 45 tisíc sobů, ale i celé vesnice či zdejší četné ropné vrty. Jeden z nich, který vznikl před třiceti lety a sloužil jako testovací, už voda zničila.

V Beaufortově moři zmizelo v osmdesátých letech i město Esook, kdysi důležitá obchodní křižovatka. A další, třeba dnes už opuštěná domorodá vesnice Kolovik, budou podle všeho následovat.

"Následky eroze jsou patrné všude," citují Benjamina Jonese z USGS aljašské noviny The Anchorage Daily News. Na volné moře tak voda odnesla třeba vysloužilou velrybářskou loď, která na pevnině nedaleko Barrow ležela skoro 100 let.  

Souvislosti: Na Aljašce se probudila sopka. V ledu je obří díra

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy