Pobřeží Aljašky se kvůli erozi rozpadá a mizí v moři

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
28. 2. 2009 16:51
Břeh se za jediné léto posunul až o 25 metrů

Anchorage - Břehy Beaufortova moře v Arktidě se mění k nepoznání. Z pobřeží severoamerické Aljašky mizí nejen led, ale i půda.

Na některých místech se voda do pevniny "zakusuje" až dvakrát rychleji než dřív. Erozi takových rozměrů zdejší obyvatelé nepamatují.

A za pravdu jim dávají i vědci. V létě 2007 se břeh v některých místech posunul o 25 metrů, zjistili odborníci z Geologické služby Spojených států (USGS).

"Pokud bude tento trend pokračovat i nadále, může to vážně ohrozit severoamerické soby a další divoká zvířata, která v této oblasti žijí," komentoval zprávy o erozi National Geographic.

Region přitom patří mezi ekologicky nejdůležitější mokřiny v celé Arktidě. 

Souvislosti: Aljaška se otepluje. Hrozí požáry a invaze škůdců

Půda mizí dvakrát rychleji

Američtí geologové detailně zkoumali část pobřeží, dlouhou 64 kilometrů. Srovnávali letecké snímky pořízené východně od města Barrow. 

V polárních oblastech neubývá jen led. Ohrožuje je i eroze půdy, hlavně na Aljašce, v Kanadě a na Sibiři.
V polárních oblastech neubývá jen led. Ohrožuje je i eroze půdy, hlavně na Aljašce, v Kanadě a na Sibiři. | Foto: Reuters

Výsledky výzkumu zveřejnili v odborném magazínu Geophysical Research Letters.

Zatímco v letech 1955 až 1979 padlo erozi za oběť v průměru 6,8 metrů pevniny, v období 2002 až 2007 to bylo 14 metrů. A někde dokonce už zmiňovaných 25 metrů.

"V minulosti zrychlení eroze často souviselo s bouřemi. Ale v roce 2007 žádné takové bouře nebyly," řekl novinářům autor studie Benjamin Jones.

Faktory, které erozi způsobují, se tedy podle něj zjevně mění. Jedním z nich je globální oteplování.

Souvislosti: Rekordní teplo v Arktidě. Následky jsou fatální

Tající permafrost

Vůbec nejhorší je situace tam, kde se vyskytuje trvale zmrzlá půda.

Vinou rostoucích teplot totiž takzvaný permafrost taje. Roztátá voda následně odtéká do moře a odnáší s sebou i stále větší množství sedimentů.

Podle Larryho Hinzmana, ředitele Mezinárodního centra pro výzkum Arktidy ve Fairbanks, se pobřeží Aljašky vyznačuje právě vysokým obsahem ledu v půdě.

"Pokud bychom tu měli jiný typ půdy, měli bychom v ní i méně ledu a nedocházelo by k tak rychlé erozi," citoval ho National Geographic.

Podobně jako na Aljašce jsou na tom v Kanadě nebo na Sibiři. Naopak v Grónsku, na Islandu nebo na Špicberkách, kde má půda jinou strukturu, se rozsáhlého odplavování pobřeží obávat nemusí.

Oběti eroze

Eroze ohrožuje nejen 45 tisíc sobů, ale i celé vesnice či zdejší četné ropné vrty. Jeden z nich, který vznikl před třiceti lety a sloužil jako testovací, už voda zničila.

V Beaufortově moři zmizelo v osmdesátých letech i město Esook, kdysi důležitá obchodní křižovatka. A další, třeba dnes už opuštěná domorodá vesnice Kolovik, budou podle všeho následovat.

"Následky eroze jsou patrné všude," citují Benjamina Jonese z USGS aljašské noviny The Anchorage Daily News. Na volné moře tak voda odnesla třeba vysloužilou velrybářskou loď, která na pevnině nedaleko Barrow ležela skoro 100 let.  

Souvislosti: Na Aljašce se probudila sopka. V ledu je obří díra

 

Právě se děje

Další zprávy