Pobřeží Aljašky se kvůli erozi rozpadá a mizí v moři

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
28. 2. 2009 16:51
Břeh se za jediné léto posunul až o 25 metrů

Anchorage - Břehy Beaufortova moře v Arktidě se mění k nepoznání. Z pobřeží severoamerické Aljašky mizí nejen led, ale i půda.

Na některých místech se voda do pevniny "zakusuje" až dvakrát rychleji než dřív. Erozi takových rozměrů zdejší obyvatelé nepamatují.

A za pravdu jim dávají i vědci. V létě 2007 se břeh v některých místech posunul o 25 metrů, zjistili odborníci z Geologické služby Spojených států (USGS).

"Pokud bude tento trend pokračovat i nadále, může to vážně ohrozit severoamerické soby a další divoká zvířata, která v této oblasti žijí," komentoval zprávy o erozi National Geographic.

Region přitom patří mezi ekologicky nejdůležitější mokřiny v celé Arktidě. 

Souvislosti: Aljaška se otepluje. Hrozí požáry a invaze škůdců

Půda mizí dvakrát rychleji

Američtí geologové detailně zkoumali část pobřeží, dlouhou 64 kilometrů. Srovnávali letecké snímky pořízené východně od města Barrow. 

V polárních oblastech neubývá jen led. Ohrožuje je i eroze půdy, hlavně na Aljašce, v Kanadě a na Sibiři.
V polárních oblastech neubývá jen led. Ohrožuje je i eroze půdy, hlavně na Aljašce, v Kanadě a na Sibiři. | Foto: Reuters

Výsledky výzkumu zveřejnili v odborném magazínu Geophysical Research Letters.

Zatímco v letech 1955 až 1979 padlo erozi za oběť v průměru 6,8 metrů pevniny, v období 2002 až 2007 to bylo 14 metrů. A někde dokonce už zmiňovaných 25 metrů.

"V minulosti zrychlení eroze často souviselo s bouřemi. Ale v roce 2007 žádné takové bouře nebyly," řekl novinářům autor studie Benjamin Jones.

Faktory, které erozi způsobují, se tedy podle něj zjevně mění. Jedním z nich je globální oteplování.

Souvislosti: Rekordní teplo v Arktidě. Následky jsou fatální

Tající permafrost

Vůbec nejhorší je situace tam, kde se vyskytuje trvale zmrzlá půda.

Vinou rostoucích teplot totiž takzvaný permafrost taje. Roztátá voda následně odtéká do moře a odnáší s sebou i stále větší množství sedimentů.

Podle Larryho Hinzmana, ředitele Mezinárodního centra pro výzkum Arktidy ve Fairbanks, se pobřeží Aljašky vyznačuje právě vysokým obsahem ledu v půdě.

"Pokud bychom tu měli jiný typ půdy, měli bychom v ní i méně ledu a nedocházelo by k tak rychlé erozi," citoval ho National Geographic.

Podobně jako na Aljašce jsou na tom v Kanadě nebo na Sibiři. Naopak v Grónsku, na Islandu nebo na Špicberkách, kde má půda jinou strukturu, se rozsáhlého odplavování pobřeží obávat nemusí.

Oběti eroze

Eroze ohrožuje nejen 45 tisíc sobů, ale i celé vesnice či zdejší četné ropné vrty. Jeden z nich, který vznikl před třiceti lety a sloužil jako testovací, už voda zničila.

V Beaufortově moři zmizelo v osmdesátých letech i město Esook, kdysi důležitá obchodní křižovatka. A další, třeba dnes už opuštěná domorodá vesnice Kolovik, budou podle všeho následovat.

"Následky eroze jsou patrné všude," citují Benjamina Jonese z USGS aljašské noviny The Anchorage Daily News. Na volné moře tak voda odnesla třeba vysloužilou velrybářskou loď, která na pevnině nedaleko Barrow ležela skoro 100 let.  

Souvislosti: Na Aljašce se probudila sopka. V ledu je obří díra

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 24 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy