Aljaška se otepluje. Hrozí lesní požáry i invaze škůdců

vk, Reuters
1. 10. 2008 18:00
Vědce děsí zarůstání tisíce let starých rašelinišť

Kenai - Třináct tisíc let staré rašeliniště na Aljašce zarůstá stromy a keři. Je to důkaz globálního oteplování a jeho potenciálně ničivého vlivu na severoamerický stát, jehož třetina je pokryta lesy.

Informaci o výzkumu ekologa Eda Berga zkoumajícího rašelinu na poloostrově Kenai přinesla agentura Reuters.

Berg z americké Služby pro rybolov a přírodu na okrajích rašeliniště zkoumal zbytky keřů a dalších rostlin, které vyrostly během posledních třiceti let v půdě, která byla v minulosti pro dřeviny příliš bažinatá.

Čtěte také: Ptáci se stěhují na sever. Z domovů je žene oteplování

Jinými slovy, země se vysušuje a rašeliniště se mění v les.

Velké změny už probíhají

„Nastala velká změna," řekl pro Reuters Berg. Podle něj průzkum rašeliniště ukázal, že rašelina se nachází asi sedm metrů pod povrchem. Nikde není ani známka po tom, že by zde posledních několik set let rostly stromy nebo keře.

Během padesáti let může ovšem rašelinu pokrýt porost smrku černého.

Aljaška zažila největší oteplení ze všech amerických států. Od šedesátých let stouply teploty v průměru o tři stupně Celsia a v zimních měsících ve vnitrozemí dokonce až od 4,5 stupně.

Čtěte také: Portugalsko se mění v poušť. Pomohou korkové duby

„Máme hromady důkazů, že nevídaná, neobyčejně silná změna klimatu již začala," tvrdí Glenn Juday z Aljašské univerzity ve Fairbanks.

Lední medvědi přicházejí o svůj domov, mořský led taje
Lední medvědi přicházejí o svůj domov, mořský led taje | Foto: Reuters

„Neznamená to, že takové věci se mohou stát," řekl Juday. „Tyto změny probíhají a bude jich ještě mnohem víc."

Lýkožrout a kůrovec ničí Aljašku

Jednu třetinu povrchu Aljašky pokrývají lesy a změna teplot přinese sucha, lesní požáry a invaze lesních škůdců jako například lýkožrouta smrkového.

V polárních oblastech zase tání mořského ledu zmenšuje životní prostor ledních medvědů, tuleňů a dalších desítek živočišných druhů.

Na poloostrově Kenai jižně od Anchorage rostoucí teploty částečně nesou vinu za přemnožení kůrovce, který obyčejně žije v teplejších oblastech.

Čtěte také: Arktida bude za deset let v létě bez ledu, varují vědci

Celkově kůrovec od roku 1992 zlikvidoval více než 1,21 milionu hektarů lesů ve střední části Aljašky, což je nejvíce v historii Severní Ameriky.

Smrky černé, které nově rostou na okrajích rašelinišť, hoří mnohem snadněji než dřevo smrku sivého, a tak mohou vytvořit most, který umožní ohni přeskočit i přes rašeliniště, která v minulosti oheň zastavila.

Rašeliniště jsou asi z poloviny tvořena uhlíkem a jejich vysušení nebo hoření produkuje skleníkový plyn oxid uhličitý.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy