Aljaška se otepluje. Hrozí lesní požáry i invaze škůdců

vk, Reuters
1. 10. 2008 18:00
Vědce děsí zarůstání tisíce let starých rašelinišť

Kenai - Třináct tisíc let staré rašeliniště na Aljašce zarůstá stromy a keři. Je to důkaz globálního oteplování a jeho potenciálně ničivého vlivu na severoamerický stát, jehož třetina je pokryta lesy.

Informaci o výzkumu ekologa Eda Berga zkoumajícího rašelinu na poloostrově Kenai přinesla agentura Reuters.

Berg z americké Služby pro rybolov a přírodu na okrajích rašeliniště zkoumal zbytky keřů a dalších rostlin, které vyrostly během posledních třiceti let v půdě, která byla v minulosti pro dřeviny příliš bažinatá.

Čtěte také: Ptáci se stěhují na sever. Z domovů je žene oteplování

Jinými slovy, země se vysušuje a rašeliniště se mění v les.

Velké změny už probíhají

„Nastala velká změna," řekl pro Reuters Berg. Podle něj průzkum rašeliniště ukázal, že rašelina se nachází asi sedm metrů pod povrchem. Nikde není ani známka po tom, že by zde posledních několik set let rostly stromy nebo keře.

Během padesáti let může ovšem rašelinu pokrýt porost smrku černého.

Aljaška zažila největší oteplení ze všech amerických států. Od šedesátých let stouply teploty v průměru o tři stupně Celsia a v zimních měsících ve vnitrozemí dokonce až od 4,5 stupně.

Čtěte také: Portugalsko se mění v poušť. Pomohou korkové duby

„Máme hromady důkazů, že nevídaná, neobyčejně silná změna klimatu již začala," tvrdí Glenn Juday z Aljašské univerzity ve Fairbanks.

Lední medvědi přicházejí o svůj domov, mořský led taje
Lední medvědi přicházejí o svůj domov, mořský led taje | Foto: Reuters

„Neznamená to, že takové věci se mohou stát," řekl Juday. „Tyto změny probíhají a bude jich ještě mnohem víc."

Lýkožrout a kůrovec ničí Aljašku

Jednu třetinu povrchu Aljašky pokrývají lesy a změna teplot přinese sucha, lesní požáry a invaze lesních škůdců jako například lýkožrouta smrkového.

V polárních oblastech zase tání mořského ledu zmenšuje životní prostor ledních medvědů, tuleňů a dalších desítek živočišných druhů.

Na poloostrově Kenai jižně od Anchorage rostoucí teploty částečně nesou vinu za přemnožení kůrovce, který obyčejně žije v teplejších oblastech.

Čtěte také: Arktida bude za deset let v létě bez ledu, varují vědci

Celkově kůrovec od roku 1992 zlikvidoval více než 1,21 milionu hektarů lesů ve střední části Aljašky, což je nejvíce v historii Severní Ameriky.

Smrky černé, které nově rostou na okrajích rašelinišť, hoří mnohem snadněji než dřevo smrku sivého, a tak mohou vytvořit most, který umožní ohni přeskočit i přes rašeliniště, která v minulosti oheň zastavila.

Rašeliniště jsou asi z poloviny tvořena uhlíkem a jejich vysušení nebo hoření produkuje skleníkový plyn oxid uhličitý.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy