Na Aljašce se probudila sopka. V ledovci je obří díra

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
7. 2. 2009 16:00
Vulkán ohrožuje 460 tisíc lidí
Z díry v ledovci na Mount Redoubt stoupá k nebi pára a vulkanické plyny (ilustrační foto).
Z díry v ledovci na Mount Redoubt stoupá k nebi pára a vulkanické plyny (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Anchorage - Díru velkou jako dvě fotbalová hřiště, která se navíc neustále zvětšuje, objevili geologové v ledovém příkrovu sopky Mount Redoubt na Aljašce. Obávají se, že brzy dojde k erupci.

Otvor v ledovci straší obyvatele méně i více vzdálených měst a obcí, včetně těch z aljašského správního střediska Anchorage.

Podle nejnovějších odhadů amerického statistického úřadu U.S. Census Bureau, zveřejněných tento pátek, by výbuch sopky bezprostředně ohrozil 460 000 lidí.

Ledovci zmizela špička

Zvýšené aktivity vulkánu si seismologové poprvé všimli zhruba před dvěma týdny. Od té doby z kráteru unikají vulkanické plyny a oblaka páry.

Při průzkumu přímo na místě také zjistili, že z ledovce stéká dolů voda.

"Je to neklamné znamení toho, že žár magmatu stoupá z hlubších vrstev směrem k povrchu," uvedla geoložka Kristi Wallaceová pro agenturu AP. "Ledovci prakticky odpadla špička."

"Blížící se erupci dokládá i fakt, že v oblasti už došlo k sérii několika menších zemětřesení," potvrdil John Eichelberger z Aljašské vulkanické observatoře (AVO).

Vzpomínky na minulost

Více než 3100 metrů vysoký vulkán vybuchl naposledy před dvaceti lety. "Erupce, kterou čekáme v nejbližších dnech či týdnech, se bude té z let 1989 až 1990 velmi podobat," stojí v prohlášení amerického statistického úřadu.

Právě tehdy přitom málem došlo ke katastrofě. Popel, jenž se při erupci dostal do atmosféry, málem způsobil pád letadla.

Boeing 747 nizozemské společnost KLM vlétl do prachového oblaku před přistávacím manévrem nad Anchorage. Prachové částice se mu dostaly do motorů a ty přestaly fungovat.

Stroj s 231 pasažéry se následně propadl asi o 3000 metrů. Pak se ho pilotům znovu podařilo nastartovat a bezpečně s ním přistát.

Nebezpečný prach

Sopečný prach může zastavit auta, a způsobit tak hromadné nehody. Nebezpečný je také pro lidi, hlavně pro děti a osoby starší nebo nemocné.

Na zdravotní i jiné komplikace, které jim zatím poslední erupce Mount Redoubtu způsobila, se už teď chystá celé okolí: Američané vzali útokem prodejny, v nichž jsou k dispozici protiprachové masky a speciální filtry do automobilů.

Vulkán ale může napáchat ještě další škody. Jen 30 kilometrů od něj se nachází velké ložisko ropy a ropný terminál. V Cookově zátoce je skoro tucet ropných plošin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy