Nechtěná párty s tisícovou účastí. Fenomén dorazil do Česka

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
5. 2. 2015 14:16
Případ 16leté dívky z Prahy, která nedopatřením pozvala přes Facebook desítky přátel, není ve světě ojedinělý.
Foto: danieljordahl / Foter / CC BY

Praha – Když nezletilá dívka z pražských Kunratic zvala na víkendovou párty prostřednictvím Facebooku své přátele, netušila, že k ní domů dorazí na 60 lidí. Osobně z nich znala jen tři. Večírek, jehož organizaci dívka nezvládla, skončil půlmilionovou škodou na interiéru domu (psali jsme ZDE). Případ vyšetřuje policie. 

Zprávy o nevinných pozvánkách prostřednictvím sociálních sítí přicházely především ze zahraničních médií, podle mluvčího pražské policie Jana Daňka se rozhodně nejedná o první nevydařenou párty na našem území. "V České republice je to již několikátý případ. Minimálně vím o dvou třech akcích, kdy na jednu dokonce dorazilo několik stovek lidí a museli zasahovat těžkooděnci.“

Když se párty vymkne z rukou ve filmu Projekt X.
Když se párty vymkne z rukou ve filmu Projekt X. | Video: YouTube

V červenci v roce 2012 zveřejnil 16letý mladík z Děčína na Facebooku pozvánku na párty v domě svých rodičů, kam nakonec dorazilo 200 lidí. Opilý dav rozehnala policie, která incident uzavřela domluvou.

Měsíc poté zasahovali těžkooděnci na Karvinsku, kdy stejným způsobem svolala oslavu sedmatřicetiletá žena. Na internetu svou účast potvrdilo na 2,5 tisíce lidí, nakonec přišlo několik stovek. Zranění byli jak na straně zasahující policie, tak rozlíceného davu, který házel dlažebními kostkami a blokoval přilehlou komunikaci.

Nezapomenutelné večírky

Fenomén těchto nekontrolovatelných akcí dostal název v roce 2012, kdy média často večírky svolané po sociálních sítích označovala jako Projekt X podle stejnojmenného filmu. Ten pojednává o nelegální párty tří mladíků.

Inspiraci z americké komedie si vzala i řada mladistvých, kvůli jejichž nepozornosti zjednávala policie pořádek. Pořadatelé akce totiž místo soukromého pozvání svých přátel nechali na sociální síti událost jako veřejnou, a přihlásit se tak mohl kdokoli.

Pro Česko může být dvousethlavý dav kuriózní událostí, zahraniční média ale místo pobavení čtenářů vydávají i doporučení, jak se chovat, aby se organizátorům nevymkl večírek z rukou.

Kromě hlavní zásady, tedy nesvolávat žádnou akci prostřednictvím Facebooku a jiných sítí, je důležité mít plán, jak s případnými potížisty naložit, jak zajistit dopravu, dostatek občerstvení a více nealkoholických nápojů, informovat o pořádání večírku sousedy nebo dospělou osobu, která celou akci zaštítí.

Těmito radami se ale neřídila dívka z německého Hamburku, na jejíž oslavu narozenin v roce 2011 dorazilo na 1500 lidí, které rozháněla stovka policistů. Známý je také případ z Nizozemí, kdy 15letá Merthe Weusthuisová pozvala na oslavu 30 tisíc lidí, nakonec jich přišlo 2,5 tisíce. Malé městečko Haren bylo tehdy paralyzované opilými výtržníky.

Polský soud zase potrestal v roce 2013 třiadvacetiletou ženu, která na oslavu pod širým nebem pozvala 20 tisíc lidí. Za organizování nepovolného shromáždění, kdy se pádem ze skalního útesu zranil jeden účastník, byla uznána vinnou a musela zaplatit v přepočtu 16 tisíc korun.

 

Právě se děje

teď

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy