Nechtěná párty s tisícovou účastí. Fenomén dorazil do Česka

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
5. 2. 2015 14:16
Případ 16leté dívky z Prahy, která nedopatřením pozvala přes Facebook desítky přátel, není ve světě ojedinělý.
Foto: danieljordahl / Foter / CC BY

Praha – Když nezletilá dívka z pražských Kunratic zvala na víkendovou párty prostřednictvím Facebooku své přátele, netušila, že k ní domů dorazí na 60 lidí. Osobně z nich znala jen tři. Večírek, jehož organizaci dívka nezvládla, skončil půlmilionovou škodou na interiéru domu (psali jsme ZDE). Případ vyšetřuje policie. 

Zprávy o nevinných pozvánkách prostřednictvím sociálních sítí přicházely především ze zahraničních médií, podle mluvčího pražské policie Jana Daňka se rozhodně nejedná o první nevydařenou párty na našem území. "V České republice je to již několikátý případ. Minimálně vím o dvou třech akcích, kdy na jednu dokonce dorazilo několik stovek lidí a museli zasahovat těžkooděnci.“

Když se párty vymkne z rukou ve filmu Projekt X.
Když se párty vymkne z rukou ve filmu Projekt X. | Video: YouTube

V červenci v roce 2012 zveřejnil 16letý mladík z Děčína na Facebooku pozvánku na párty v domě svých rodičů, kam nakonec dorazilo 200 lidí. Opilý dav rozehnala policie, která incident uzavřela domluvou.

Měsíc poté zasahovali těžkooděnci na Karvinsku, kdy stejným způsobem svolala oslavu sedmatřicetiletá žena. Na internetu svou účast potvrdilo na 2,5 tisíce lidí, nakonec přišlo několik stovek. Zranění byli jak na straně zasahující policie, tak rozlíceného davu, který házel dlažebními kostkami a blokoval přilehlou komunikaci.

Nezapomenutelné večírky

Fenomén těchto nekontrolovatelných akcí dostal název v roce 2012, kdy média často večírky svolané po sociálních sítích označovala jako Projekt X podle stejnojmenného filmu. Ten pojednává o nelegální párty tří mladíků.

Inspiraci z americké komedie si vzala i řada mladistvých, kvůli jejichž nepozornosti zjednávala policie pořádek. Pořadatelé akce totiž místo soukromého pozvání svých přátel nechali na sociální síti událost jako veřejnou, a přihlásit se tak mohl kdokoli.

Pro Česko může být dvousethlavý dav kuriózní událostí, zahraniční média ale místo pobavení čtenářů vydávají i doporučení, jak se chovat, aby se organizátorům nevymkl večírek z rukou.

Kromě hlavní zásady, tedy nesvolávat žádnou akci prostřednictvím Facebooku a jiných sítí, je důležité mít plán, jak s případnými potížisty naložit, jak zajistit dopravu, dostatek občerstvení a více nealkoholických nápojů, informovat o pořádání večírku sousedy nebo dospělou osobu, která celou akci zaštítí.

Těmito radami se ale neřídila dívka z německého Hamburku, na jejíž oslavu narozenin v roce 2011 dorazilo na 1500 lidí, které rozháněla stovka policistů. Známý je také případ z Nizozemí, kdy 15letá Merthe Weusthuisová pozvala na oslavu 30 tisíc lidí, nakonec jich přišlo 2,5 tisíce. Malé městečko Haren bylo tehdy paralyzované opilými výtržníky.

Polský soud zase potrestal v roce 2013 třiadvacetiletou ženu, která na oslavu pod širým nebem pozvala 20 tisíc lidí. Za organizování nepovolného shromáždění, kdy se pádem ze skalního útesu zranil jeden účastník, byla uznána vinnou a musela zaplatit v přepočtu 16 tisíc korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy