Novomanželé z amerického Chicaga Emily Buggová a Billy Lewis původně chtěli na svou svatbu pozvat všechny své příbuzné a kamarády. Vzhledem k tomu, že se čísla nakažených onemocněním covid-19 ve Spojených státech v poslední době zvyšovala, si však pár uvědomil, že bude muset ze svých plánů slevit.
Svatba se nakonec uskutečnila před měsícem na městské radnici jen za účasti oddávajícího a fotografa. Protože ale partneři už zaplatili zálohu ve výši pěti tisíc dolarů cateringové firmě a hostina bez lidí nedávala smysl, přemýšleli, co s objednaným jídlem udělat. A tak se zrodila myšlenka potěšit na Den díkůvzdání ty nejvíc potřebné. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.
Novomanželům se ve spolupráci s cateringovou společností povedlo dodat 200 jídel lidem s vážným duševním onemocněním. "Když se na naši situaci člověk podívá z širší perspektivy, zrušení velké svatební hostiny není nejhorší věc, co se vám může stát. Jsme šťastní, že už jsme svoji, a řekli jsme si, že radost rozdáme dál," řekla Buggová.
"Většina párů by si v takové situaci vyžádala, abychom jim vrátili peníze. Lidé obvykle nepřemýšlí nad tím, že cateringová firma věnuje plánování svatební hostiny spoustu času a energie, která pak přijde vniveč. Je úžasné, že Emily a Billy neuvažovali nad vlastními finančními ztrátami, ale nad tím, jak situaci využít pro obecné dobro," vyzdvihla Heidi Moorman Coudalová, majitelka společnosti Big Delicious Planet, u které si novomanželé jídlo objednali.
Sama nevěsta se živí jako terénní pracovnice neziskové organizace Thresholds, která pomáhá lidem s psychickými nemocemi jako bipolární porucha, schizofrenie nebo deprese. Dokázala si tedy dobře představit, jakou radost duševně nemocnému člověku slavnostní jídlo udělá.
Spolu se svým mužem se navíc rozhodla podobným způsobem využít i peníze na pronájem místa hostiny. Ty manželé věnovali nadaci podporující lidi s epilepsií. Jejich štědrost navíc k dobročinné aktivitě inspirovala také další lidi.
Organizaci Thresholds se v reakci na příběh Emily a Billyho ozval jiný obyvatel Chicaga, který ze stejného důvodu musel zrušit večírek při příležitosti svého odchodu do důchodu. I on se rozhodl objednané jídlo poslat duševně nemocným, o které se komunitní centrum stará.
"Je to krásná ukázka, jak dobro plodí další dobro. Právě takové pozitivní příběhy v současné době beznaděje, smutku a frustrace potřebujeme. Dávají nám totiž signál, že i do temných časů můžeme při troše snahy vnést světlo," dodal ředitel organizace Thresholds Mark Ishaug.