V "bitvě o Waterloo" do sebe šli skinheadi s antifašisty. Války subkultur byly řežba

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.

Významná bitka na Bazalech (1989)

V roce 1989 se odehrál zápas Poháru UEFA mezi Baníkem Ostrava a Dynamem Kyjev, který byl symbolickým předznamenáním blížících se společenských změn. Na zápas dorazilo přibližně 3000 sovětských vojáků a jejich rodinných příslušníků. Z Kyjeva přicestovalo vlakem asi tisíc fanoušků. Po utkání, které skončilo remízou 1:1, vypukly rozsáhlé nepokoje. Střety byly mimořádně intenzivní. Fanoušci používali různé improvizované zbraně včetně tyčí od lešení, dlažebních kostek a kusů betonu. 

Tato událost se někdy považuje za symbolický začátek sametové revoluce v Ostravě. Jak poznamenal kronikář Baníku Roman Popek: "Z legrace říkáme, že jsme tady začali sametovou revoluci. Začalo to na Bazalech."

 

Právě se děje

Další zprávy