V "bitvě o Waterloo" do sebe šli skinheadi s antifašisty. Války subkultur byly řežba

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.

Krvavé války gangů v New Yorku v 19. století

V ulicích New Yorku poloviny 19. století vládlo neskutečné násilí. Jednou z nejznámějších událostí byla dvoudenní válka gangů, která vypukla 4. července 1857. Střetly se v ní dva znepřátelené gangy - irští Dead Rabbits a nativističtí Bowery Boys, kteří byli protikatoličtí a odmítali irské přistěhovalce. Do bojů se zapojilo 800 až 1000 členů gangů vyzbrojených cihlami, kameny, kyji a různými zbraněmi. 

Bitva začala útokem Dead Rabbits na klubovnu Bowery Boys. Boje se rychle rozšířily do okolních ulic. Gangy obsadily střechy domů, odkud házely cihly na policisty, kteří chtěli obnovit pořádek. Obyvatelé museli zabarikádovat své domy a chránit se pistolemi a mušketami. Tyto události později inspirovaly režiséra Martina Scorseseho k natočení filmu Gangy New Yorku. Snímek ukazuje, jak hluboce byla tehdejší společnost rozdělena předsudky, nesnášenlivostí a etnickým napětím.