Osamělost urychluje stárnutí. Podle vědců je škodlivější než pravidelné kouření

Magazín Magazín
13. 10. 2022 9:57
Osamělost se může nepříznivě odrazit nejen na lidské psychice, ale i na zdravotním stavu. Nová studie ukázala, že dlouhodobá izolace urychluje proces stárnutí, a to dokonce víc než pravidelné kouření. Více ohrožení jsou ale i lidé, kteří žijí bez partnera, nebo obyvatelé venkova.
Foto: Shutterstock.com

Autoři studie vedené biotechnologickou společností Deep Longevity zkoumali krevní vzorky a biometrická data 12 tisíc dospělých Číňanů. Vycházeli přitom z takzvaných epigenetických hodin, což je ukazatel, který pomáhá přesněji určit biologický věk člověka bez ohledu na to, kdy se narodil. Píše o tom web Euronews.

O stárnutí lidského organismu podle vědců nejvíc vypovídají hodnota krevního tlaku, index tělesné hmotnosti, kapacita plic a hladina proteinu cystatin C, který určuje stav ledvin. Při pohledu na ukazatele zjistili, že zatímco kvůli pravidelnému kouření člověk v průměru zestárne o 1,25 roku, dlouhotrvající osamělost mu přidá 1,65 roku.

Nejde přitom jen o samotu jako takovou, ale o pocity, které se s ní pojí, jako například pocity strachu a beznaděje, depresivní stavy nebo problémy se spánkem. Rychlejšího stárnutí si vědci všimli také u lidí, kteří nikdy nevstoupili do manželství, nebo obyvatel venkova. První byli z hlediska biologického věku starší o 0,35 roku, druzí o 0,39 roku.

"Samotné nás překvapilo, jak silně duševní nepohoda stárnutí našeho organismu ovlivňuje, a že je dokonce větším rizikem než kouření," uvedl jeden z autorů studie Fedor Galkin. "Psychický stav člověka je zjevně jedním z nejpřesnějších prediktorů jeho tělesného zdraví. Praktičtí lékaři ho přitom při vyšetřeních často opomíjejí," doplnil jeho kolega Manuel Faria.

Mohlo by vás zajímat: Nastupuje pandemie stáří, zhloupnutí je neodvratné, tvrdí neurolog

Nastupuje pandemie stáří, lidé se dožívají věku, který předtím nebyl obvyklý, nedostávali jsme se do stadia, kdy ztrácíme mentální bystrost. | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy