Orlích mláďat je letos míň. Může za to tuhá zima

Ondřej Netočný (spolupracovník Aktuálně.cz)
8. 7. 2009 12:00
Slovenští orli skalní vyvedli méně mladých
Samice Dina z bartošovické Záchranné stanice se letos stará jen o jedno orlí mládě.
Samice Dina z bartošovické Záchranné stanice se letos stará jen o jedno orlí mládě. | Foto: ČSOPNJ

Zázrivá/Bartošovice - "Hubenější" rok čeká letos nejen českou ekonomiku, ale i projekt Návrat orla skalního do České republiky.

Stalo se téměř pravidlem, že každý rok vypustí ornitologové v Beskydech minimálně čtyři dravce dovezené ze Slovenska. Teď je tomu poprvé jinak: připravena jsou tentokrát pouze dvě mláďata.

Od půlky dubna monitorovali Slováci většinu tamních orlích hnízd. Často je ale nacházeli opuštěná a prázdná.

Po několika velmi silných ročnících tak přišlo období populačního útlumu. A ten se teď projeví i v Česku.

Únava i rozum

"Orli poznali, že letos na mláďata není ten správný čas. Ve většině případů jsou vysílení a potřebují se postarat sami o sebe," vysvětlil ornitolog a šéf projektu Petr Orel.

Historie vypouštění

  • srpen 06 - mláďata Anča, Babka, Cecilka a David
  • květen 07 - návrat postřelené Babka
  • srpen 07 - mláďata Filoména, Gabka a Hanka
  • listopad 07 - první start polámaného Evžena
  • březen 08 - druhý návrat Hanky
  • srpen 08 - mláďata Charlie, Isabela, Jakub, Kika a druhý návrat Evžena
  • srpen 09 - plánovaný start dvou mláďat, vyléčené slovenské orlice a rekordní třetí návrat smolařky Hanky

Jedním z důvodů je mimořádně dlouhá zima, která dravcům dala zabrat. Výjimky ale i tady potvrzují pravidlo - krutá zima předcházela také prvnímu ročníku projektu a ten byl přitom jedním z nejpočetnějších.

Dalším problémem jsou lidé, kteří samice při hnízdění ruší. Například dřevorubci.

"Letos se sešlo několik faktorů, které vyústily ve slabý ročník slovenské orlí populace. Je to ale naprosto v pořádku, ostatní živočichové včetně lidí také vychovávají mláďata pouze tehdy, když je to rozumné," tvrdí Orel.

Prvního mladého dravce přivezl Petr Orel ze Slovenska před třemi týdny. Druhé mládě zůstává - tak jako loni orlice Kika - v Zázrivé na Malé Fatře u ornitologa Metoděje Macka.

"Soukromá" orlice pro každého

Obě mláďata jsou v péči adoptivních orlích matek. Jde o orlice, které v mládí utrpěly zranění, a tak musí zůstat u lidí natrvalo. A na návrat do přírody teď alespoň připravují mladé orly.

Až do loňského roku byla adoptivní matkou dovezených mláďat výhradně Dina z bartošovické Záchranné stanice. Čtyři mláďata se u ní musela střídat.

Loni vypuštěná Kika už strávila celé dva měsíce u orlice ve slovenské Zázrivé.

"Kiku bylo ve společnosti ostatních orlů jednoduché rozpoznat na první pohled. Byla divočejší, dravější. Každým pohybem dávala vědět, že byla pod dohledem orlí matky ze všech nejdéle," připomíná další z moravských ornitologů, spoluautor projektu Ota Závalský.

V Bartošovicích se mláďata střídala u adoptivní matky Diny.
V Bartošovicích se mláďata střídala u adoptivní matky Diny. | Foto: CSOPNJ

O starších orlech v českých horách čtěte ZDE

"Může se stát, že slovenští kolegové ještě nějaké vhodné mládě najdou," upozorňuje Petr Orel. "Navíc - už teď víme, že obě mláďata nebudou ve voliéře sama. Svou účast už "přislíbila" i orlice Hanka, která se úspěšně léčí ze zranění elektrickým proudem. A také další slovenská orlice, která se chystá na návrat po zranění."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy