Ve slovenských horách se líhnou noví orli pro Česko

Ondřej Netočný (spolupracovník Aktuálně.cz)
26. 5. 2009 22:30
V Beskydech se čeká na první orlí hnízdo
Čeští i slovenští ornitologové se připravují na nová orlí mláďata.
Čeští i slovenští ornitologové se připravují na nová orlí mláďata. | Foto: CSOPNJ

Bartošovice/Zázrivá - V dolinách slovenských hor ležel donedávna sníh. Tamní orli skalní přesto nezaháleli. Samice už snesly vejce, z nichž se líhnou nová mláďata pro Česko.

Právě sníh přitom letos dělal slovenským ornitologům problémy.

Některá hnízda byla dlouho nepřístupná, a tak nedokázali s jistotou určit, kde - a zda vůbec - přijdou na svět mladí dravci, které v rámci projektu Návrat orla skalního do České republiky následně pošlou do Moravskoslezských Beskyd.

Orlí páry totiž nehnízdí na stejném místě. Mají několik hnízd, která střídají.

"Pro orly ovšem sníh není překážkou. Slováci nám i letos přislíbili spolupráci a sníh by neměl být problém. Ornitologové už mají k hnízdům přístup, a tak je mohli začít kontrolovat," řekl Otakar Závalský, spoluautor projektu Návrat orla.

Kysučan s Isabelou teď tráví čas v horách společně.
Kysučan s Isabelou teď tráví čas v horách společně. | Foto: Petr Sznapka

Zatímco Slováci monitorují orlí hnízda, jejich čeští kolegové mají v Bartošovicích na Moravě spoustu práce se sledováním orlů skalních u nás. Na českém nebi jich nyní létá deset. 

"Všichni orli jsou mladí. Pro jejich věk je typický značný rozptyl," vysvětlil Závalský.

Zatoulaní dravci

Momentálně mají v Bartošovicích přehled pouze o několika orlech, které vystopovali s pomocí rádiové vysílačky. Hanku, která se do Beskyd vrátila loni na jaře, zasáhl na Slovensku elektrický proud, a tak je v péči slovenského ornitologa Metoděje Macka.

Více se o Hančině zranění ZDE

Orel Jakub, jenž nese na zádech také satelitní vysílačku, je pod dohledem neustále. Je na potulce na Vysočině, asi 210 km vzdušnou čarou od místa, kde byl v srpnu vypuštěn.

O Jakubových cestách si více přečtete ZDE

"Díky satelitu víme, kam všude se podíval. S jeho věkem roste i délka jeho výletů. V poslední době rychle vystřídal Polsko i jižní Moravu," uvedl Otakar Závalský.

Orlí samci podle něj dospívají o něco později než samice. A to je i důvod, proč se samci déle toulají po okolí.

Ostatní orli zalétávají na Slovensko a do téměř celé Moravy. Ornitologové z Bartošovic teď velmi často dostávají zprávy od kolegů ze všech koutů Česka, kteří viděli orly s vysílačkou.

Trvalo to jen pár hodin a všech pět orlů kroužilo nad beskydskou krajinou.
Trvalo to jen pár hodin a všech pět orlů kroužilo nad beskydskou krajinou. | Foto: CSOPNJ

Čas na hnízdo

Výjimkou je trojice samic Isabela, Babka a Cecilka. Ta se stále pohybuje v dosahu rádiových vysílaček, tedy víceméně v okolí vypouštěcí voliéry.

Cecilce i Babce budou letos tři roky. Dorůstají tedy do věku, kdy už by měly začít hledat partnera a stavět hnízdo.

Ani ne roční Isabela se zase spřátelila se slovenským samcem Kysučanem. Navzájem si dělají společnost už od Vánoc, kdy Kysučan přiletěl pravděpodobně ze slovenské části Beskyd.

Více o Kysučanovi čtěte ZDE

"Pro Isabelu je na zahnízdění ještě příliš brzy a nemůžeme ani určit, jestli spolu oba dravci tak dlouho vydrží," tvrdí Otakar Závalský. "Ovšem vypadá to, že jim partnerství vyhovuje," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy