Popálená orlice se chystá vrátit do přírody. Už potřetí

Ondřej Netočný (spolupracovník Aktuálně.cz)
13. 6. 2009 11:10
Hanka se zotavuje z vážného zranění
Foto: Enrico Gombala

Zázrivá - Najaře se orlice Hanka, jeden z orlů skalních, které v Beskydech vypouštějí ornitologové z Českého svazu ochránců přírody, už potřetí vrátila k lidem. Na Slovensku ji na vedení vysokého napětí popálil elektrický proud.

V létě možná znovu vzlétne nad Beskydy. Zranění se hojí, a tak ji autoři projektu Návrat orla skalního do České republiky připravují - taktéž potřetí - na pobyt v beskydské vypouštěcí voliéře.

O tom, jak Hanku popálil proud, čtěte ZDE

"Zranění ptáků elektrickým proudem bývají nejhorší a bohužel nejčastější. Léčba obvykle probíhá dlouho a i když se jeví jako úspěšná, může se kdykoliv zvrtnout," řekl Aktuálně.cz letos v dubnu Metoděj Macek, který se o zraněnou orlici stará v Zázrivé na Malé Fatře.

Jenže Hanka má tuhý kořínek. Ukázala to ostatně už loni, když ji chytil a uvěznil muž ze Starých Hamrů v Beskydech. Přestože tehdy ve voliéře strávila celou zimu, dokázala se do přírody vrátit.

Jak se Hanka poprvé dostala zpět k lidem. Čtěte ZDE

"Hanka se celý rok bez problémů pohybovala po velkém území, tak jak to orli v jejím věku dělají. Je to jenom velká smolařka," tvrdí o nejznámějším z vypuštěných orlů šéf projektu Petr Orel.

Po zásahu elektrickým proudem měla Hanka popálené křídlo i nohy. Zranění, která utrpěla, nevypadala nejlépe. Po měsíci léčby je ale její stav výrazně lepší.

Hanka ve vypouštěcí voliéře.
Hanka ve vypouštěcí voliéře. | Foto: Aktuálně.cz

Na oblohu se tak letos v létě pravděpodobně vrátí, společně se dvěma novými mláďaty a další - taktéž zraněnou a vyléčenou - orlicí ze Slovenska.

Když Hanka trávila minulou zimu mezi lidmi, ornitologové se báli, aby si na lidskou společnost příliš nezvykla. "Teď takové nebezpečí nehrozí. Hanka je už divoký pták, žila rok sama na svobodě. Tehdy tuhle zkušenost neměla," vysvětlil Petr Orel.

"V posledních dnech už dokonce přelétává celou voliéru. Potřebovala by větší," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy