Orionidy dosáhnou dnes v noci maxima, oblohou může prolétnout až 30 meteorů za hodinu

ČTK ČTK
21. 10. 2023 15:46
V noci z dneška na neděli nastane maximum meteorického roje Orionidy, za hodinu může oblohou prolétnout 20 až 30 meteorů. Pozorovat je bude možné nejdříve od 23:00, kdy by se už mohly objevovat dostatečně vysoko nad obzorem, vrchol se očekává před východem slunce.
Meteorický roj Orionidy.
Meteorický roj Orionidy. | Foto: Wikimedia Commons - Brocken Inaglory (CC BY-SA 3.0)

Aktivita roje je pozvolná, trvá déle než měsíc. Svůj název má roj od toho, že meteory zdánlivě vyletují ze souhvězdí Orion.

"Pozorovací podmínky v době maxima meteorického roje Orionidy budou velmi dobré," uvedl informační server České astronomické společnosti. Měsíc pozorování rušit nebude, protože zapadne ještě před půlnocí. "Předpokládá se výskyt jasných meteorů a bolidů," upozornili astronomové. Maximum Orionidů nastane kolem 07:00, tedy jen krátce před východem slunce.

Roj Orionidy tvoří proud částic, které uvolnila Halleyova kometa. Země se s nimi střetává každoročně. Orionidy jsou po listopadových Leonidech druhým nejrychlejším rojem, do atmosféry vstupují rychlostí až 66 kilometrů za sekundu. Světelné stopy jsou viditelné sekundy až minuty po přeletu meteoru. S proudem částic z Halleyovy komety se Země střetává také počátkem května, tento roj nese název Aquaridy. Než se dostanou na dráhu směřující k Zemi, trvá částicím vyvrženým z jádra komety odhadem staletí až tisíciletí.

Vedle zmíněných Orionidů, Leonidů a Aquaridů vstupují opakovaně do zemské atmosféry také další meteorické roje. V lednu to byly Kvadrantidy, v dubnu Lyridy a v srpnu Perseidy. Koncem roku proletí oblohou meteorický roj Geminidy.

 

Právě se děje

Další zprávy