Opice terorizují Jávu, porazit je má ozbrojená armáda. V lesích chybí potrava, upozorňují ochránci

Magazín Magazín
8. 8. 2017 15:03
S narůstajícím počtem útoků makaků na staré lidi a děti bojuje indonéský ostrov Jáva. Oblast Boyolali v centrální části musela povolat policii i armádu, aby pomohli se zastrašováním opic. Důvodem, proč se makakové pouští do konfliktů s lidmi, je podle ochránců přírody zánik jejich přirozeného prostředí a nedostatek potravy v lesích.
Makak přijímající banán.
Makak přijímající banán. | Foto: Reuters

Indonésie nasadila na ostrově Jáva ozbrojenou policii a vojáky v boji proti loupeživým opicím. Kromě toho, že kradou jídlo, totiž napadají i starší obyvatelé ostrova a děti.

Makakové se v oblasti Boyolali, severně od města Solo v centrální části Jávy, projevují čím dál směleji v interakcích s lidmi. Policejní náčelník Aries Andhi agentuře Reuters řekl, že opice se začaly do oblasti stahovat před dvěma měsíci. "Když jsme jednu zastřelili, ostatní se nevrátily. Ale teď jsou zpět."

Speciální skupina, která má na starosti hlídkování oblasti, prý bude pokračovat ve střílení opic, pokud to bude nezbytné. Dodal však, že se budou snažit používat také pasti, aby je mohli vracet zpět do lesa. "Dokud neobtěžují vesničany, střílet není nutné," nechal se slyšet Andhi.

Ochránci: Střílení makaků je nepřípustné

Hlídka sestává z místních vesničanů, lokálních policistů, vojáků a členů loveckého uskupení. "Většina napadených vesničanů jsou senioři žijící sami v provizorních domech. Vlastně nemají sousedy, takže když je (opice) napadnou, těžko se dostávají k pomoci," uvedl náčelník.

Při opičích útocích dosud zemřelo 11 lidí, mezi nimi i žák čtvrté třídy, uvedl Heru Sunarko, koordinátor z Agentury na ochranu přírodních zdrojů (Natural Resource Conservation Agency) z centrální Jávy.

Dodal, že důvodem, proč se opice pouští do konfliktů s lidmi, je ničení jejich přirozeného lesního prostředí. Střílení makaků však považuje za nepřípustné.

"Důvodem, proč přepadávají domy a zahrady lidí, je to, že potřebují jídlo. Jejich přirozené prostředí lesů mizí," řekl k tomu Robithotul Huda z mezinárodní společnosti na záchranu zvířat v Indonésii (International Animal Rescue Indonesia).

Ovoce v lesích je navíc během probíhající suché sezóny vzácnější, než bývá během té deštivé. A dodal, že zastrašování zvířat je pouze dočasné. Opice totiž podle něj dokážou vyčíst taktiku lidí: "Prak, paintballové kuličky nebo petardy je mohou vyděsit. Ale opice jsou inteligentní, takže příště budou muset lidé vymyslet něco jiného. Opice zkrátka dokážou vyčíst taktiku."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy