Opice terorizují Jávu, porazit je má ozbrojená armáda. V lesích chybí potrava, upozorňují ochránci

Magazín Magazín
8. 8. 2017 15:03
S narůstajícím počtem útoků makaků na staré lidi a děti bojuje indonéský ostrov Jáva. Oblast Boyolali v centrální části musela povolat policii i armádu, aby pomohli se zastrašováním opic. Důvodem, proč se makakové pouští do konfliktů s lidmi, je podle ochránců přírody zánik jejich přirozeného prostředí a nedostatek potravy v lesích.
Makak přijímající banán.
Makak přijímající banán. | Foto: Reuters

Indonésie nasadila na ostrově Jáva ozbrojenou policii a vojáky v boji proti loupeživým opicím. Kromě toho, že kradou jídlo, totiž napadají i starší obyvatelé ostrova a děti.

Makakové se v oblasti Boyolali, severně od města Solo v centrální části Jávy, projevují čím dál směleji v interakcích s lidmi. Policejní náčelník Aries Andhi agentuře Reuters řekl, že opice se začaly do oblasti stahovat před dvěma měsíci. "Když jsme jednu zastřelili, ostatní se nevrátily. Ale teď jsou zpět."

Speciální skupina, která má na starosti hlídkování oblasti, prý bude pokračovat ve střílení opic, pokud to bude nezbytné. Dodal však, že se budou snažit používat také pasti, aby je mohli vracet zpět do lesa. "Dokud neobtěžují vesničany, střílet není nutné," nechal se slyšet Andhi.

Ochránci: Střílení makaků je nepřípustné

Hlídka sestává z místních vesničanů, lokálních policistů, vojáků a členů loveckého uskupení. "Většina napadených vesničanů jsou senioři žijící sami v provizorních domech. Vlastně nemají sousedy, takže když je (opice) napadnou, těžko se dostávají k pomoci," uvedl náčelník.

Při opičích útocích dosud zemřelo 11 lidí, mezi nimi i žák čtvrté třídy, uvedl Heru Sunarko, koordinátor z Agentury na ochranu přírodních zdrojů (Natural Resource Conservation Agency) z centrální Jávy.

Dodal, že důvodem, proč se opice pouští do konfliktů s lidmi, je ničení jejich přirozeného lesního prostředí. Střílení makaků však považuje za nepřípustné.

"Důvodem, proč přepadávají domy a zahrady lidí, je to, že potřebují jídlo. Jejich přirozené prostředí lesů mizí," řekl k tomu Robithotul Huda z mezinárodní společnosti na záchranu zvířat v Indonésii (International Animal Rescue Indonesia).

Ovoce v lesích je navíc během probíhající suché sezóny vzácnější, než bývá během té deštivé. A dodal, že zastrašování zvířat je pouze dočasné. Opice totiž podle něj dokážou vyčíst taktiku lidí: "Prak, paintballové kuličky nebo petardy je mohou vyděsit. Ale opice jsou inteligentní, takže příště budou muset lidé vymyslet něco jiného. Opice zkrátka dokážou vyčíst taktiku."

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy