Opice terorizují Jávu, porazit je má ozbrojená armáda. V lesích chybí potrava, upozorňují ochránci

Magazín Magazín
8. 8. 2017 15:03
S narůstajícím počtem útoků makaků na staré lidi a děti bojuje indonéský ostrov Jáva. Oblast Boyolali v centrální části musela povolat policii i armádu, aby pomohli se zastrašováním opic. Důvodem, proč se makakové pouští do konfliktů s lidmi, je podle ochránců přírody zánik jejich přirozeného prostředí a nedostatek potravy v lesích.
Makak přijímající banán.
Makak přijímající banán. | Foto: Reuters

Indonésie nasadila na ostrově Jáva ozbrojenou policii a vojáky v boji proti loupeživým opicím. Kromě toho, že kradou jídlo, totiž napadají i starší obyvatelé ostrova a děti.

Makakové se v oblasti Boyolali, severně od města Solo v centrální části Jávy, projevují čím dál směleji v interakcích s lidmi. Policejní náčelník Aries Andhi agentuře Reuters řekl, že opice se začaly do oblasti stahovat před dvěma měsíci. "Když jsme jednu zastřelili, ostatní se nevrátily. Ale teď jsou zpět."

Speciální skupina, která má na starosti hlídkování oblasti, prý bude pokračovat ve střílení opic, pokud to bude nezbytné. Dodal však, že se budou snažit používat také pasti, aby je mohli vracet zpět do lesa. "Dokud neobtěžují vesničany, střílet není nutné," nechal se slyšet Andhi.

Ochránci: Střílení makaků je nepřípustné

Hlídka sestává z místních vesničanů, lokálních policistů, vojáků a členů loveckého uskupení. "Většina napadených vesničanů jsou senioři žijící sami v provizorních domech. Vlastně nemají sousedy, takže když je (opice) napadnou, těžko se dostávají k pomoci," uvedl náčelník.

Při opičích útocích dosud zemřelo 11 lidí, mezi nimi i žák čtvrté třídy, uvedl Heru Sunarko, koordinátor z Agentury na ochranu přírodních zdrojů (Natural Resource Conservation Agency) z centrální Jávy.

Dodal, že důvodem, proč se opice pouští do konfliktů s lidmi, je ničení jejich přirozeného lesního prostředí. Střílení makaků však považuje za nepřípustné.

"Důvodem, proč přepadávají domy a zahrady lidí, je to, že potřebují jídlo. Jejich přirozené prostředí lesů mizí," řekl k tomu Robithotul Huda z mezinárodní společnosti na záchranu zvířat v Indonésii (International Animal Rescue Indonesia).

Ovoce v lesích je navíc během probíhající suché sezóny vzácnější, než bývá během té deštivé. A dodal, že zastrašování zvířat je pouze dočasné. Opice totiž podle něj dokážou vyčíst taktiku lidí: "Prak, paintballové kuličky nebo petardy je mohou vyděsit. Ale opice jsou inteligentní, takže příště budou muset lidé vymyslet něco jiného. Opice zkrátka dokážou vyčíst taktiku."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy