Sex makaka se srnou překvapil vědce. Vyvrátil teorii, že nepříbuzné druhy vztah nenavazují

hrz
11. 1. 2017 8:00
Vědci již vyvrátili řadu zažitých mýtů ze sexuálního života zvířat. Dokázali například, že existují homosexuální vztahy. Nyní ale musí přehodnotit tvrzení, že zvířata nenavazují sexuální vztahy s nepříbuznými druhy. Přinutil je k tomu sex makaka se srnou a také uspokojování lachtana tučňákem.
Když není nablízku žádná samice makaka, nepohrdne samec ani srnkou.
Když není nablízku žádná samice makaka, nepohrdne samec ani srnkou. | Foto: Shutterstock

O sexuálním chování zvířat toho vědci již zjistili mnohé. Dopodrobna popsali i sex mezi těmi nejmenšími tvory – jak samička kudlanky nábožné pojídá při kopulaci samečka od hlavy, jak moucha kroužilka vyžaduje před sexuálním aktem od partnera svatební dar, nejlépe šťavnatý hmyz, či jak sameček pavouka křižáka nejprve zatahá nohou za pavučinu, aby družku upozornil, že jde ženich, nikoli potrava.

Vědci už mají rovněž zmapovanou homosexualitu zvířat u stovek živočišných druhů, nejčastěji se uvádějí šimpanzi bonobo, makakové, černé labutě, morčata či gazely. Homosexuální chování si vědci většinou vykládají tak, že zatímco samci jsou "při chuti" po celý rok, samičky jen v říji, takže samec se jde pak uspokojit za samcem. Do tohoto konceptu trochu nezapadají zoology popsané lesbické antilopy, které mají údajně sexuální styk několikrát denně.

Obecně se soudilo, že námluvy se uskutečňují prostřednictvím speciálních signálů, hlavně tedy hlasových či pachových, které přivábí zvíře stejného druhu a opačného pohlaví, zatímco jiné druhy na tyto signály nereagují, popřípadě je ani nezachytí.

Jenže podle prestižních vědeckých stránek Science.com výzkumníci na japonském ostrově Jakušima nedávno zjistili, jak spolu žijí téměř ve "společné domácnosti" samec makaka a samice jelena siky.

O tom, že japonští makakové a jeleni sika žijí již řadu let bez problémů společně, věděli již dříve, dokonce byli i svědky, že občas nějaký makak seskočil ze stromu a povozil se na srně. Nedávno však zjistili, že toto soužití přešlo v sexuální život.

Když neměl makak poblíž samici svého druhu, ukájel se na srně a ta si to nechala líbit. Výzkumníci rovněž odpozorovali, že jiné srny tohoto podnikavého makaka odmítaly a že on odháněl další makaky od své "družky".

Vědci mají ve volné přírodě zmapovaný pouze jeden podobný případ sexuálního vztahu mezi nepříbuznými druhy, a sice mezi lachtanem a tučňákem patagonským.

"V obou případech vědci předpokládají, že samci nebyli schopní získat partnera svého druhu a jejich zvýšená hladina hormonů jim velí poohlédnout se po lásce kdekoliv jinde," uzavírá článek webu Science.com.

Jolana Voldánová si pro svůj další rozhovor vybrala ředitele pražské zoo Miroslava Bobka, který ji tentokrát místo na "Kafe" pozval mezi zvířata. | Video: Jolana Voldánová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy