Maskoti ve zvířecích oblečcích vybírající peníze za fotku se v pražských ulicích začali objevovat vloni. Podobné fotoatrakce v převlecích mají i jiná evropská města, většinou se však vztahují k historii nebo tradicím daného místa.
Zjistit, kdo za provozem atrakce stojí, však není snadné. Na otázku "Promiňte, mluvíte česky?", dostáváme nesouhlasné kývání hlavou. Pomůže až několik ruských slovíček. Ukrajinec, který pomáhá lidem v kostýmech, vysvětluje, že patří k "určité společnosti". Až radní z pražského magistrátu maskoty zakážou, půjde dělat něco jiného.
Dotaz, jak se pracuje v kostýmu ledního medvěda uprostřed zaplněného Staroměstského náměstí, zůstává nezodpovězen. Postava schovaná v plyšovém obleku s otvorem na břiše mlčí.
Medvědy v Praze nechceme
Štěstí máme až opodál v ulici Na Můstku, kde se po několika fotkách s turisty hrabe z medvědího převleku zhruba dvacetiletý muž. "Došly baterky," vysvětluje váhavou angličtinou. Převlečený v kostýmu nadživotní velikosti pracuje několik hodin denně, baterie ovládající maskota vydrží na jedno nabití maximálně dvě hodiny.
Bavit turisty a pořizovat si s nimi selfíčka muži nijak zvlášť nevadí. Další podrobnosti však sdělovat nechce.
Medvědy, gorily, pandy nebo třeba Krtečka v nadživotní velikosti potulující se pražským centrem nedávno začali kritizovat radní pražského magistrátu, kteří by atrakci rádi zakázali. Podle nich nejde o pouliční umění, ale podnikání.
Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský si myslí, že busking by měl být synonymem pouze "skutečného umění, nikoliv hloupé atrakce, která zamořuje město", uvedl nedávno pro iDNES.cz. Připustil však, že vymezit, co je a není umění, nebude zrovna jednoduché.
Dalšími "umělci" na hraně jsou také takzvaní bublináři. Tvůrci velkých mýdlových bublin totiž znečišťují okolí, nehledě na to, že namydlená dlažba nebezpečně klouže.
Pokud nová úprava buskingu projde, začne platit patrně v září. Maskoti v centru města do té doby zřejmě zůstanou.