Hlava na hlavě, fronty na medvědy i zmrzlinu. Zoo v Praze má rekordní návštěvnost

Hlava na hlavě, fronty na medvědy i zmrzlinu. Zoo v Praze má rekordní návštěvnost
Přestože finanční úlevu pro uprchlíky z Ukrajiny většina Čechů hodnotí jako vstřícný krok, najdou se i lidé, kteří pomoc kritizují. "Neumíte si představit, co máme za maily a telefonáty. Někdo chce vstup pro české děti za korunu, že nás to 'nebude nic stát', pak se ozve vdovec, že by to měl mít taky za korunu, a nějaké paní zas vadí, že prohlídky pro ukrajinské děti avizujeme na webu v ukrajinštině," napsal na Twitteru Miroslav Bobek.
Volněji bylo u akvárií...
Venku lákalo slunce návštěvníky ke zmrzlině a posezení v zahradní restauraci. I tam se ale stály fronty.
Těžcí savci pod hladinou vypadají velmi ladně, a přesto úsměvně. Při plavání působí jako obtloustlejší balerína. Ne vždy se je ale podaří zastihnout právě ve vodě, samice Maruška a samec Tchéco běžně prospí až 18 hodin denně.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
29. 3. 2022 6:00
Pražská zoo o víkendu vstoupila do nové sezony s rekordní návštěvností, stály se fronty na vstup, zmrzlinu i pavilony. Po pandemických letech, kdy se chovatelé potýkali s omezeními, se od začátku roku přišlo do areálu podívat už přes 200 tisíc návštěvníků. Největší nápor byl v zoo o víkendu. Kromě českých rodin s dětmi zaplnili expozice také Ukrajinci.

Zoologická zahrada v Praze zahájila sezonu uplynulou sobotu. Slunečné počasí a vstup za symbolickou cenu pro Ukrajince nalákaly do areálu tisíce návštěvníků, už v poledne se číslo na počítadle přehouplo přes deset tisíc. Přestože finanční úlevu pro uprchlíky z Ukrajiny většina Čechů hodnotí jako vstřícný krok, najdou se i lidé, kteří pomoc kritizují.

"Neumíte si představit, co máme za maily a telefonáty. Někdo chce vstup pro české děti za korunu, že nás to 'nebude nic stát', pak se ozve vdovec, že by to měl mít taky za korunu, a nějaké paní zas vadí, že prohlídky pro ukrajinské děti avizujeme na webu v ukrajinštině," napsal na Twitteru ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Zoologická zahrada Ukrajině pomáhá i jiným způsobem. O víkendu areál navštívil ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis, který převzal šek zhruba na 250 tisíc korun na pomoc zoo ve městě Mykolajiv. Dalších tři a půl milionu korun Češi přispěli do veřejné sbírky na krmivo a veterinární potřeby, jež Praha posílá ukrajinským chovatelům zvířat.

I přes válečný konflikt na východě se nálada v Troji nesla v dobrém duchu. Do areálu zamířily celé rodiny včetně domácích mazlíčků. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy