Fotografie starých lyžařských vleků sbírají dva vědci z Brna. Zapomenuté vleky mapují na stejnojmenných stránkách, kde důkladně popisují typy zařízení i míst, kde stávaly.
"Vleky nás zaujaly už od prvních okamžiků, kdy nás v raném věku rodiče vzali na lyžařské svahy. Když jsme se na tato místa po letech vrátili, často jsme na místě vleků nalezli jen zarostlé trosky a v mnoha lokalitách už zbylo pozůstatků lyžařských areálů tak málo, že by dnes málokoho napadlo, že se na daných svazích vůbec kdy lyžovalo," říkají správci stránek Vilém Kledrowetz a Ondrej Šedo.
Na svazích byla podle brněnských vědců často technicky jedinečná díla, která doposud nikdo nezdokumentoval. Jim se podařilo získat dobové fotografie a srovnat je se současným stavem. Pátrají jak ve starých mapách a průvodcích, tak i u samospráv obcí, sportovních klubů a pamětníků.
"Zkoumáme vleky také přímo v terénu, kdy hledáme a procházíme trasy chátrajících nebo už zcela zaniklých dopravních zařízení a snažíme se o co nejucelenější fotodokumentaci toho, co z časů jejich provozu zbylo," vysvětlují vědečtí pracovníci z brněnských vysokých škol.
Kolik vleků v Česku a na Slovensku zaniklo, si Vilém Kledrowetz ani Ondrej Šedo netroufají odhadnout. "V současnosti je řada vleků ve stavu 'klinické smrti', kdy není jisté, zda je lze považovat za definitivně odepsané, či nikoli. Obecně se dá říct, že za své vzala převážná většina kratších vleků v níže položených malých areálech, zatímco ty ve vyšších polohách a ve větších střediscích v Česku se drží a jejich úbytek souvisí spíš s nahrazováním sedačkovými lanovkami."