Tak vypadaly zima a Vánoce za socialismu. Fronty na vše a mončičáci pod stromečkem

Tak vypadaly zima a Vánoce za socialismu. Fronty na vše a mončičáci pod stromečkem
Prosklené přízemí Galerie Tančící dům se proměnilo ve výlohu pražského obchodního domu Kotva. Ten se měl stát symbolem hojnosti za socialismu, ale nedostatkové zboží se nedalo sehnat ani zde a regály často zely prázdnotou.
Výlohy na rozdíl od regálů prázdnotou nezely, o což se starali aranžéři. I když často udělali třeba pyramidu z dvaceti stejných konzerv a nad to umístili obraz Lenina. Ale  zvládli i poetičtější výjevy, jako je tato s čokoládovými kolekcemi, oblíbeným vánočním darem od ROH.
Do přízemí přijel i legendární žigulík, jinak též Lada 2105/2107, vyráběný v Sovětském svazu.
Dobová je i bezpečnost v autě - nepřipoutané dítě zarovnané vevnitř dárkovými krabicemi.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 11. 2018 11:15
Výstava Retro zima za socíku v pražském Tančícím domě se věnuje zimě a vánočním svátkům v 70. a 80. letech minulého století. Expozice Jany Sommerové a Nadi Klempířové nabízí 1300 předmětů ze soukromých sbírek, barrandovských ateliérů i archivů České televize. Podívejte se na ukázku z výstavy, která potrvá do 3. března.
 

Právě se děje

před 51 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy