Podivuhodný portrét Británie: Wonder boy, druid, hrdý vaxer a covidové tanečnice

Podivuhodný portrét Británie: Wonder boy, druid, hrdý vaxer a covidové tanečnice
Projekt Portrét Británie se už čtvrtým rokem snaží zachytit různorodost tamní společnosti i události, které se v uplynulém roce odrážely v lidských osudech i tvářích. Jak tedy moderní Británie vypadá? Podívejte se na výběr z dvou set portrétů, které vybrala porota sestavená nejstarším stále vydávaným fotografickým časopisem světa, jímž je British Journal of Photography. Autorem této fotografie je Brock Stanley. Jmenuje se Dáma od Diora. "Nakupoval jsem v Tescu, když jsem si jí všiml, jak prochází kolem," popisuje fotograf. "Byl jsem ohromen. Vyběhl jsem z obchodu a požádal ji o fotku. Byla naprosto připravená nechat se vyfotit. Líbí se mi, kolik úsilí vynaložila na každý detail svého vzhledu, i to, jak pózuje před fotoaparátem, jako by to dělala už tisíckrát."
Natasha Durlacherová: Tančící dámy. Soubor, který během lockdownu vystupoval na ulicích, aby potěšil obyvatele, kteří museli zůstat doma v izolaci.
Joe Short: David - akrobat, který kvůli protipandemickým opatřením přišel o možnost vystupovat. Aby se v době koronaviru uživil, našel si práci jako malíř pokojů. "Moje akrobacie je zcela spontánní a živá. Pracujeme s publikem, takže každé vystoupení je jiné. Bez interakce s publikem to není ono. Zoufale mi chybělo vystupování," říká.
Paul Wenham-Clarke: Starý voják ukazuje své očkování. "Můj rok s pandemií byl, abych byl zcela upřímný, absolutně hrozný," říká muž na snímku. "A to vím, co jsou těžké časy, zažil jsem válku, v roce 1942 byl náš dům v londýnském East Endu vybombardován a já byl evakuován do Hungerfordu v Berkshire," vysvětluje, že si na současnou situaci nestěžuje jen tak. Zobrazit 16 fotografií
Foto: Marksteen Adamson, Portrait of Britain 2021 Shortlist
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 1. 2022 6:00
Už čtvrtým rokem se projekt Portrét Británie snaží zachytit různorodost tamní společnosti i události, které se v uplynulém roce odrážely v lidských osudech i tvářích. Jak tedy moderní Británie vypadá? Podívejte se na ukázky z dvou set portrétů, které vybrala porota sestavená nejstarším stále vydávaným fotografickým časopisem světa, kterým je British Journal of Photography.

Uplynulé dva roky jsou vinou pandemie velice náročným obdobím a to se odrazilo i v portrétech, které porota vybrala mezi dvě stovky nejlepších. "Zobrazují sílu nejrůznějších komunit, odolnost našeho zdravotnictví i mezilidskou solidaritu," uvádí časopis British Journal of Photography.  "Každý ze snímků zachycuje měnící se tvář národa svým vlastním jedinečným způsobem," dodává.

Všechny oceněné portréty jsou zveřejněny na stránkách projektu Portrait of Britain a počátkem února vyjdou i knižně v publikaci, ke které napsala předmluvu politička a publicistka Jess Phillipsová. Mnohé fotografie doprovázejí příběhy portrétovaných osob. 

Z dvou stovek finalistů vybrala porota stovku fotografií, které se navíc objeví na specifické výstavě, na níž se podílí společnost JCDecaux. Snímky se budou po celý leden zobrazovat v nákupních centrech, na ulicích, nádražích a autobusových zastávkách. 

"Výstava Portrait of Britain je průkopnická svým rozsahem i posláním. Je to také největší národní fotografická výstava a každoročně ji vidí miliony lidí po celé zemi. Od svého založení v roce 2016 se počet jejích příznivců exponenciálně zvyšuje a uplynulý ročník přivítal tisíce přihlášených prací," konstatují pořadatelé z časopisu British Journal of Photography a ze společnosti 1854 Media, která za ním stojí.

 

Právě se děje

Další zprávy