Hvězda světové fotografie Paolo Pellegrin vystavuje s českou skupinou 400 ASA

Hvězda světové fotografie Paolo Pellegrin vystavuje s českou skupinou 400 ASA
Antonín Kratochvíl: Rwanda, 2017
Karel Cudlín: Zemědělští dělníci, Čechy, 2018
Jan Dobrovský: Azylový dům pro matky s dětmi v severních Čechách, 2019
Alžběta Jungrová: Světlušky, 2018
Foto: Paolo Pellegrin / Magnum Photos
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 2. 2020 14:26
Pod jednoduchým názvem Prostě dokument začíná v pražském Domě fotografie výstava, na které lze vidět snímky člena prestižní světové agentury Magnum Itala Paola Pellegrina společně s pracemi autorů české skupiny 400 ASA Antonína Kratochvíla, Karla Cudlína, Jana Dobrovského, Alžběty Jungrové, Jana Mihalička a Martina Wágnera.

Stěžejním zájmem všech vystavujících je člověk a lidské společenství. Kurátor Josef Moucha vybral od každého z fotografů jeden cyklus. "Jejich dokumentární záběry vyjadřují souběžně se zachycenými ději vnitřní prožitek. Jedná se jim o emotivně a obrazově silné svědectví o více vrstvách, než bývá zvykem u běžné reportáže," vysvětluje.

Hostující Paolo Pellegrin je velice známý fotograf válek a konfliktů. Pracuje pro agenturu Magnum, která je od doby svého vzniku (v roce 1947) považována za absolutní špičku v dokumentární fotografii. Zakládaly ji totiž fotografické legendy, jako byl například Henri Cartier Bresson nebo Robert Capa. 

Pellegrinovy snímky na výstavě Prostě dokument ovšem nepocházejí z žádné válečné zóny. Soubor nazvaný Hranice mapuje přehlížená a zapomenutá místa v USA. Jeho snímky vyprávějí příběh o zločinu, o tom, jak se ho policie snaží potírat, ale také o chudobě a rasových problémech. 

Pellegrin hostuje na výstavě i díky jeho velmi dobrým vztahům s Antonínem Kratochvílem, s nímž se kdysi setkal při fotografování konfliktu v zemích bývalé Jugoslávie. 

Antonín Kratochvíl vystavuje teprve tři roky staré fotografie z africké Rwandy. "Snažil jsem se zachytit, jak se v tamních vesnicích setkávají lidé, kteří během genocidy vraždili, s pozůstalými po jejich obětech. Oficiálně se říká, že si dokážou odpustit. Jejich tváře ale nakonec prozradí, jak jsou skutečně naladění. Věci prostě nejsou tak, jak vypadají na první pohled," říká Kratochvíl.

Karel Cudlín se ve svém souboru zaměřil na lidi pracující v českém zemědělství. "Jsou většinou z Ukrajiny, někteří přijíždějí na jaře na krátkou dobu, jiní zůstávají do podzimu a někteří jsou tady už více než deset let," vypráví.

Jan Dobrovský fotografoval v azylovém Domově sv. Máří Magdaleny, kde žijí matky s dětmi potřebující asistenci nebo pomoc v těžké životní situaci. 

Alžběta Jungrová vystavuje snímky ze souboru, který se zaměřuje na ženy ve věznici a na důvody, proč se tam dostaly. "Ženy jsou v tomhle jiné než muži. Muži ubližují, kradou a vraždí většinou ze zištných důvodů. Ženy kradou a vraždí převážně pod vlivem emocí," konstatuje fotografka.

Jan Mihaliček představuje snímky z těch nejzaostalejších romských komunit na východním Slovensku. "K dokumentování tamní situace mě přivedla jednoduchá zpráva v médiích. V nějakém krátkém článku jsem se dočetl, že v těchto oblastech už má 55 procent lidí pitnou vodu - a bylo to prezentováno jako úspěch. Jenže ve skutečnosti to přece znamená, že zhruba polovina z nich nemá přístup k tak obyčejné a zásadní věci, jako je pitná voda! A není to někde v rozvojovém světě, bavíme se o místech, která jsou součástí Evropské unie," popisuje.

Martin Wágner, který je známý svou dlouhodobou dokumentární prací v Rusku a na Sibiři, představuje na výstavě zcela jiné téma: zaměřil se na české amatérské hledače zkamenělin.

O výstavě

  • Název: 400 ASA: Prostě dokument
  • Kurátor: Josef Moucha
  • Termín: 4. února - 3. května 
  • Místo: Galerie hlavního města Prahy, Dům fotografie, Revoluční 5, Praha 1
  • Otevřeno: denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, čtvrtky do 20 hodin 
  • Vstupné: 120 Kč plné (dospělí) / 60 Kč snížené (studenti, senioři)
  • Komentované prohlídky: Čtvrtek 13. 2. 2020, 18 hod., Jan Mihaliček + Alžběta Jungrová. Středa 4. 3. 2020, 18 hod., Jan Dobrovský + Karel Cudlín. Sobota 25. 4. 2020, 15 hod., Martin Wágner + Antonín Kratochvíl.
 

Právě se děje

před 46 minutami

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy