Hvězda světové fotografie Paolo Pellegrin vystavuje s českou skupinou 400 ASA

Hvězda světové fotografie Paolo Pellegrin vystavuje s českou skupinou 400 ASA
Antonín Kratochvíl: Rwanda, 2017
Karel Cudlín: Zemědělští dělníci, Čechy, 2018
Jan Dobrovský: Azylový dům pro matky s dětmi v severních Čechách, 2019
Alžběta Jungrová: Světlušky, 2018
Foto: Paolo Pellegrin / Magnum Photos
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 2. 2020 14:26
Pod jednoduchým názvem Prostě dokument začíná v pražském Domě fotografie výstava, na které lze vidět snímky člena prestižní světové agentury Magnum Itala Paola Pellegrina společně s pracemi autorů české skupiny 400 ASA Antonína Kratochvíla, Karla Cudlína, Jana Dobrovského, Alžběty Jungrové, Jana Mihalička a Martina Wágnera.

Stěžejním zájmem všech vystavujících je člověk a lidské společenství. Kurátor Josef Moucha vybral od každého z fotografů jeden cyklus. "Jejich dokumentární záběry vyjadřují souběžně se zachycenými ději vnitřní prožitek. Jedná se jim o emotivně a obrazově silné svědectví o více vrstvách, než bývá zvykem u běžné reportáže," vysvětluje.

Hostující Paolo Pellegrin je velice známý fotograf válek a konfliktů. Pracuje pro agenturu Magnum, která je od doby svého vzniku (v roce 1947) považována za absolutní špičku v dokumentární fotografii. Zakládaly ji totiž fotografické legendy, jako byl například Henri Cartier Bresson nebo Robert Capa. 

Pellegrinovy snímky na výstavě Prostě dokument ovšem nepocházejí z žádné válečné zóny. Soubor nazvaný Hranice mapuje přehlížená a zapomenutá místa v USA. Jeho snímky vyprávějí příběh o zločinu, o tom, jak se ho policie snaží potírat, ale také o chudobě a rasových problémech. 

Pellegrin hostuje na výstavě i díky jeho velmi dobrým vztahům s Antonínem Kratochvílem, s nímž se kdysi setkal při fotografování konfliktu v zemích bývalé Jugoslávie. 

Antonín Kratochvíl vystavuje teprve tři roky staré fotografie z africké Rwandy. "Snažil jsem se zachytit, jak se v tamních vesnicích setkávají lidé, kteří během genocidy vraždili, s pozůstalými po jejich obětech. Oficiálně se říká, že si dokážou odpustit. Jejich tváře ale nakonec prozradí, jak jsou skutečně naladění. Věci prostě nejsou tak, jak vypadají na první pohled," říká Kratochvíl.

Karel Cudlín se ve svém souboru zaměřil na lidi pracující v českém zemědělství. "Jsou většinou z Ukrajiny, někteří přijíždějí na jaře na krátkou dobu, jiní zůstávají do podzimu a někteří jsou tady už více než deset let," vypráví.

Jan Dobrovský fotografoval v azylovém Domově sv. Máří Magdaleny, kde žijí matky s dětmi potřebující asistenci nebo pomoc v těžké životní situaci. 

Alžběta Jungrová vystavuje snímky ze souboru, který se zaměřuje na ženy ve věznici a na důvody, proč se tam dostaly. "Ženy jsou v tomhle jiné než muži. Muži ubližují, kradou a vraždí většinou ze zištných důvodů. Ženy kradou a vraždí převážně pod vlivem emocí," konstatuje fotografka.

Jan Mihaliček představuje snímky z těch nejzaostalejších romských komunit na východním Slovensku. "K dokumentování tamní situace mě přivedla jednoduchá zpráva v médiích. V nějakém krátkém článku jsem se dočetl, že v těchto oblastech už má 55 procent lidí pitnou vodu - a bylo to prezentováno jako úspěch. Jenže ve skutečnosti to přece znamená, že zhruba polovina z nich nemá přístup k tak obyčejné a zásadní věci, jako je pitná voda! A není to někde v rozvojovém světě, bavíme se o místech, která jsou součástí Evropské unie," popisuje.

Martin Wágner, který je známý svou dlouhodobou dokumentární prací v Rusku a na Sibiři, představuje na výstavě zcela jiné téma: zaměřil se na české amatérské hledače zkamenělin.

O výstavě

  • Název: 400 ASA: Prostě dokument
  • Kurátor: Josef Moucha
  • Termín: 4. února - 3. května 
  • Místo: Galerie hlavního města Prahy, Dům fotografie, Revoluční 5, Praha 1
  • Otevřeno: denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, čtvrtky do 20 hodin 
  • Vstupné: 120 Kč plné (dospělí) / 60 Kč snížené (studenti, senioři)
  • Komentované prohlídky: Čtvrtek 13. 2. 2020, 18 hod., Jan Mihaliček + Alžběta Jungrová. Středa 4. 3. 2020, 18 hod., Jan Dobrovský + Karel Cudlín. Sobota 25. 4. 2020, 15 hod., Martin Wágner + Antonín Kratochvíl.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy