Teplá Praha: Odkryjte tajná zákoutí homosexuální historie

Historik Jan Seidl
Procházka s historikem Janem Seidlem začala na náměstí Republiky, bývalém Josefském náměstí.
To bývalo v dobách Rakouska-Uherska charakteristické přítomností velkého počtu vojáků (kasárna na místě současného obchodního centra Palladium a dále kadetní škola na místě dnešního Obecního domu) a cirkusů či jiných zábavných atrakcí.
Tehdy se o něm mluvilo jako o tzv. korsu urningů (jedno z dobových označení pro homosexuála). Je také nejstarší pražskou holandou, tedy místem, které fungovalo jako nepsané centrum navazování homosexuálních styků.
Jak to na tomto místě vypadalo v roce 1905, ukazuje dobová fotografie. Nejčastějším místem seznámení zde prý byly veřejné záchodky.
Foto: Vojtěch Marek
Petra Jansová Petra Jansová
2. 10. 2014 7:00
Historik Jan Seidl nás provedl centrem Prahy po místech, která jsou historicky spjata s homosexuály.

Fotoreportáž - Jan Seidl je jedním z autorů knihy Teplá Praha, která byla představena na letošním Prague Pride. Po jeho boku jsme se vydali centrem Prahy na místa významně spjatá s homosexuály.

S historikem zabývajícím se dějinami homosexuality jsme zavítali tam, kde se  setkávali, seznamovali nebo organizovali svoje emancipační hnutí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy