Fotky: Praha se o sebe nestará a ničí se, Štvanice je toho ukázkou. Zástavba tu není žádoucí

Funkcionalistická kavárna na Štvanici
Dnes osamělý kus pevniny ostrova Štvanice býval v minulosti součástí souostroví, jemuž Pražané říkali Velké Benátky. Kromě Štvanice se zde totiž nacházely ostrovy Korunní, Primátorský, Jeruzalémský a Rohanský, které zanikly při regulaci Vltavy v první třetině 20. století.
Na místech, kde býval jeden z nich (Primátorský), stojí dnes budova Ministerstva zemědělství.
"Štvanice je jedním z nejstrašnějších příkladů devastace prostředí, zničení původního významu a posunu směrem ke katastrofě," začíná prohlídku v rámci Landscape festivalu uvnitř Fuchsovy kavárny publicista Josef Vomáčka.
Štvanice nebyla nikdy, až na pár domků převozníků a rybářů, trvale osídlena. Pražanům už od 16. století sloužila především jako místo pro zábavu. Nejprve zde byla střelnice a v 17. století pak dřevěná aréna, v níž se konaly zvířecí souboje. Oblíbená zábava Pražanů dala ostrovu i jméno - Štvanice.
Foto: David Kohout
Petra Jansová Petra Jansová
13. 8. 2018 10:00
V rámci doprovodného programu Landscape festivalu, jehož letošní šestý ročník má poukázat na pražskou divočinu a její možné využití v budoucnu, přiblížil publicista Josef Vomáčka historii a zajímavosti ostrova Štvanice mezi Karlínem a Holešovicemi. "Štvanice je jedním z nejstrašnějších příkladů devastace prostředí, zničení původního významu a posunu směrem ke katastrofě," říká. A to dříve Štvanice bývala součástí tzv. Velkých Benátek.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy