Fotky: Praha se o sebe nestará a ničí se, Štvanice je toho ukázkou. Zástavba tu není žádoucí

Funkcionalistická kavárna na Štvanici
Dnes osamělý kus pevniny ostrova Štvanice býval v minulosti součástí souostroví, jemuž Pražané říkali Velké Benátky. Kromě Štvanice se zde totiž nacházely ostrovy Korunní, Primátorský, Jeruzalémský a Rohanský, které zanikly při regulaci Vltavy v první třetině 20. století.
Na místech, kde býval jeden z nich (Primátorský), stojí dnes budova Ministerstva zemědělství.
"Štvanice je jedním z nejstrašnějších příkladů devastace prostředí, zničení původního významu a posunu směrem ke katastrofě," začíná prohlídku v rámci Landscape festivalu uvnitř Fuchsovy kavárny publicista Josef Vomáčka.
Štvanice nebyla nikdy, až na pár domků převozníků a rybářů, trvale osídlena. Pražanům už od 16. století sloužila především jako místo pro zábavu. Nejprve zde byla střelnice a v 17. století pak dřevěná aréna, v níž se konaly zvířecí souboje. Oblíbená zábava Pražanů dala ostrovu i jméno - Štvanice.
Foto: David Kohout
Petra Jansová Petra Jansová
13. 8. 2018 10:00
V rámci doprovodného programu Landscape festivalu, jehož letošní šestý ročník má poukázat na pražskou divočinu a její možné využití v budoucnu, přiblížil publicista Josef Vomáčka historii a zajímavosti ostrova Štvanice mezi Karlínem a Holešovicemi. "Štvanice je jedním z nejstrašnějších příkladů devastace prostředí, zničení původního významu a posunu směrem ke katastrofě," říká. A to dříve Štvanice bývala součástí tzv. Velkých Benátek.
 

Právě se děje

Další zprávy