Rohanský ostrov: Developerský omyl Prahy. Nejrozsáhlejší pražská divočina se promění v nové město

Rohanský ostrov: Developerský omyl Prahy. Nejrozsáhlejší pražská divočina se promění v nové město
Rohanský ostrov vznikl koncem 16. století jako písečný násyp. Tehdy sahal až k Těšnovu. Ve 20. a 30. letech 20. století ale kvůli regulaci Vltavy přestal fakticky být ostrovem a stal se suchou součástí Karlína.
"Velkou část naší procházky se budeme pohybovat v místech, kde kdysi vedly koleje vedoucí k budově dnes už neexistujícího Denisova nádraží," uvádí na počátku procházky publicista Josef Vomáčka.
K demolici historické nádražní budovy došlo v roce 1985. Poslední vlak ale odsud odjel už o sedm let dřív. V roce 1972 byla trať zkrácena a v roce 1984 byla definitivně zrušena. (Na snímku Denisovo nádraží).
Rohanský ostrov měl dvě ramena, která se potkávala kousek pod Denisovým nádražím postaveným v roce 1875. Dnešní Pobřežní ulice, která se kdysi nacházela na břehu Vltavy, začíná v parčíku v místě zbouraného Denisova nádraží. Na jejím začátku stojí hotel Atrium (dnes hotel Hilton Praha) postavený v roce 1989 podle projektu architekta Stanislava France.
Foto: Václav Vašků
Petra Jansová Petra Jansová
27. 7. 2018 13:52
V rámci doprovodného programu festivalu Landscape, jehož letošní šestý ročník má poukázat na pražskou divočinu, přiblížil publicista Josef Vomáčka historii a zajímavosti Rohanského ostrova v Karlíně.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie, napsala agentura Reuters.

Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Další zprávy