Rohanský ostrov: Developerský omyl Prahy. Nejrozsáhlejší pražská divočina se promění v nové město

Rohanský ostrov: Developerský omyl Prahy. Nejrozsáhlejší pražská divočina se promění v nové město
Rohanský ostrov vznikl koncem 16. století jako písečný násyp. Tehdy sahal až k Těšnovu. Ve 20. a 30. letech 20. století ale kvůli regulaci Vltavy přestal fakticky být ostrovem a stal se suchou součástí Karlína.
"Velkou část naší procházky se budeme pohybovat v místech, kde kdysi vedly koleje vedoucí k budově dnes už neexistujícího Denisova nádraží," uvádí na počátku procházky publicista Josef Vomáčka.
K demolici historické nádražní budovy došlo v roce 1985. Poslední vlak ale odsud odjel už o sedm let dřív. V roce 1972 byla trať zkrácena a v roce 1984 byla definitivně zrušena. (Na snímku Denisovo nádraží).
Rohanský ostrov měl dvě ramena, která se potkávala kousek pod Denisovým nádražím postaveným v roce 1875. Dnešní Pobřežní ulice, která se kdysi nacházela na břehu Vltavy, začíná v parčíku v místě zbouraného Denisova nádraží. Na jejím začátku stojí hotel Atrium (dnes hotel Hilton Praha) postavený v roce 1989 podle projektu architekta Stanislava France.
Foto: Václav Vašků
Petra Jansová Petra Jansová
27. 7. 2018 13:52
V rámci doprovodného programu festivalu Landscape, jehož letošní šestý ročník má poukázat na pražskou divočinu, přiblížil publicista Josef Vomáčka historii a zajímavosti Rohanského ostrova v Karlíně.
 

Právě se děje

před 45 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy