Zanedbaná místa v metropoli čekají na nový život, ožít by mohl Vítkov, Štvanice i Rohanský ostrov

Fotogalerie: Jak by v budoucnosti mohl vypadat ostrov Štvanice, vrch Vítkov nebo Rohanský ostrov?
Významný pražský ostrov Štvanice s bohatou historií, kdysi nazývaný Velké Benátky, na svoji obnovu teprve čeká.
Možným rozvojem oblasti se zabývali například studenti ateliéru Kolařík na FA ČVUT a CTU studio Kolařík na ARCHIPu.
Možným rozvojem oblasti se zabývali například studenti ateliéru Kolařík na FA ČVUT a CTU studio Kolařík na ARCHIPu.
Expozice přestavuje i koncepci pražských břehů.
Foto: ateliér Kolařík FA ČVUT
Petra Jansová ČTK Petra Jansová, ČTK
13. 3. 2018 13:07
Výstava Objevte pražskou divočinu!, která je zároveň pozvánkou na šestý ročník krajinářského Landscape Festivalu, představuje studie, soutěžní a studentské projekty na přeměnu neudržovaných pražských lokalit.

Některá dosud opomíjená místa v Praze by se mohla dočkat oživení. Jak bude možná jednou vypadat vrch Vítkov, ostrov Štvanice nebo Rohanský ostrov, ukazuje výstava krajinářské architektury v pražské Galerii Jaroslava Fragnera s názvem Objevte pražskou divočinu!.

Návštěvníci se tak mohou těšit například na prezentaci právě vznikající studie obnovy parku na Vítkově, koncepci pražských břehů a výsledky soutěže na lávku spojující Holešovice a Karlín, vize pro Rohanský ostrov nebo studentské projekty pro ostrov Štvanice a mnoho dalších plánů. 

Výstava patří k aktivitám Landscape Festivalu, který se dotýká městského prostoru a urbanizované krajiny v Česku. Jeho letošní ročník provede návštěvníky, stejně jako výstava, po lokalitách Prahy, jejichž rozvoj je v současnosti tématem diskusí. Jedním z hlavních témat bude udržitelnost kvality životního prostředí ve vztahu k městské krajině a veřejným místům.

"Lokality vybrané na základě diskusí s odborníky by se měly v rámci budoucí revitalizace stát příkladem kvalitního rozvoje městské krajiny a veřejného prostoru v širším centru Prahy," komentuje Landscape Festival jeden z jeho organizátorů Jakub Hepp s tím, že každá lokalita má jiné problémy a vytváří tak i jiné výzvy. Cílem festivalu je na ně upozornit a otevřít diskusi.

Akce, která se letos koná už pošesté, má rovněž dostat do povědomí jak laiků, tak odborníků krajinářskou architekturu. 

Festival nemá centrální prostor. Jeho hlavní ideou je vytvoření alternativní turistické trasy vůči přehřátému centru, vzájemné propojování "pražských divočin" s cílem upozornit na jejich potenciál.

Jednou z oblastí, do nichž se bude v rámci festivalu zasahovat, je i významný pražský ostrov Štvanice, který na oživení teprve čeká. "Ve spolupráci s Vilou Štvanice například proměníme chátrající Fuchsovu kavárnu v galerii a formou site-specific instalací se pokusíme vyzdvihnout rekreační potenciál této lokality," přibližuje Hepp.

Landscape Festival bude řešit i dynamicky se rozvíjející pražskou čtvrť Karlín, a to konkrétně na dvou problematických místech, kterými jsou podle Heppa Rohanský ostrov a vrch Vítkov. "Jde o lokality, které jsou pro zdejší obyvatele odstřižené železnicí a v některých místech i plány na stavbu nových administrativních budov," upozorňuje Hepp.

V symbolickém "osmičkovém roce" festival také ukáže na Vítkov jako na výraznou krajinnou dominantu, navíc spjatou s významnými obdobími českých dějin. Symbol české státnosti podle Heppa na začlenění do veřejného života rovněž stále čeká a čtvrti ve svém okolí spíše rozděluje, než aby je spojoval. 

"Oslovili jsme přední české a slovenské umělce, aby vrch citlivými zásahy  transformovali v krajinu umění s důrazem na reflexi stého výročí založení Československa," přibližuje Hepp.

Na festivalu se bude připomínat například i čtyřicáté výročí asanace dolního Žižkova. 

Výstava potrvá do 18. března a 13. března nabídne i odbornou debatu. Landscape Festival organizuje Galerie Jaroslava Fragnera od roku 2013. V letech 2014 a 2015 se uskutečnil na Nákladovém nádraží Žižkov. O rok později se konal v Opavě a loni se přesunul do Plzně.

 

Právě se děje

Další zprávy