Luxusní vily v pražské Troji vlastní miliardáři. Nejdražší dům tu stojí i 400 milionů

Luxusní vily v pražské Troji vlastní miliardáři. Nejdražší dům tu stojí i 400 milionů
"Popelářka" je jedna z nejstarších usedlostí Prahy 7. Stojí poblíž tramvajové zastávky Trojská a poslední dva roky vzkvétá před očima. Původně v ní sídlil pomologický ústav a viniční škola, která studenty učila rozlišovat ovocné odrůdy. V 50. letech s vínem neměla nic společného a od té doby chátrala. V roce 2017 koupil nemovitost a přilehlé pozemky podnikatel Zdeněk Zilvar, který chce vinařskou tradici v usedlosti brzy oživit.
V 20. století v Troji vzniklo několik klasicistních, neoklasicistních a funkcionalistických vil. Dům na snímku byl postaven v roce 1912 jako sídlo Otakara Chlupa, prvního děkana Filozofické fakulty Karlovy univerzity.
Byť k tomu chybí důkaz, odborníci spekulují, že autorem stavby mohl být František Roith, což byl autor například funkcionalistické budovy České národní banky nebo rezidence pražského primátora. Dnes je historická vila prázdná.
"Majitelem vily je menší developerská společnost, která chce pozemek rozdělit a část, na které stojí starý dům, prodat," vysvětluje Radomír Kočí ze spolku Prázdné domy, který dlouhodobě upozorňuje na chátrající nemovité dědictví v Česku. "Původní vila před rekonstrukcí je teď na prodej za 45 milionů korun," dodává průvodce.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 3. 2020 6:00
Pražská Troja je historicky záplavovou oblastí. Na jedné straně končí zoologickou zahradou, na straně druhé viniční usedlostí Popelářka. Povodně a strmé zahrady byly dlouho příčinou, proč se do Troje lidé příliš nehrnuli. S tunelem Blanka a mostem do Holešovic ale lokalita stoupla na ceně. Vily a pozemky jsou na prodej jen zřídka, v uplynulých letech je skoupili nejbohatší Češi. Podívejte se.

Pražská Troja se historicky rozkládá ve dvou městských čtvrtích. Horní část dnes patří k Bohnicím, ta dolní spadá pod Prahu 7. Traduje se, že už za Karla IV. byly v Troji rozsáhlé vinice, nicméně první viniční lis pochází až ze 17. století, z doby, kdy pozemky vlastnil podnikatel a statkář Jakub Popelář.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy