Chyběla kanalizace, po zemi lezli švábi. Z chudé čtvrti se stal symbol malebné Prahy

Chyběla kanalizace, po zemi lezli švábi. Z chudé čtvrti se stal symbol malebné Prahy
Čas na Novém Světě se už od 17. století řídí podle Lorety. Kolem věže chodí místní do hospody U Černého vola, kde jim tamní hospodští zřídili stůl pro štamgasty.
V každém druhém domku Nového Světa bydlel někdy v historii spisovatel, umělec anebo režisér. Dům na začátku Černínské ulice patří od 60. let rodině výtvarníka Jana Švankmajera.
Okna do ulice připomínají barokní stavení venkova. Za skly jsou vidět květiny, záclony a někde je ještě opomenutý betlém z Vánoc.
Asi nejvýraznější dům na křižovatce v Černínské ulici je roubenka U Raka. V 18. století byla na jejím místě jen stáj pro koně a malý domek pro řezníka. Po druhé světové válce sem chodili psát spisovatelé Arnošt Lustig a Ota Pavel, kteří byli nerozlučnými přáteli. Arnošt Lustig emigroval v roce 1968, Ota Pavel zemřel na infarkt v 48 letech.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 2. 2020 6:01
Nový Svět je jako pařížská čtvrť Montmartre. Nejenže byl pouhým předměstím nedaleko hradeb, potkal ho i stejný osud. Do chudinské čtvrti se postupem času nastěhovali umělci, spisovatelé a filmoví režiséři, kteří místo u Pražského hradu proměnili v bohémskou a kouzelnou čtvrť. Díky tomu, že jsou domky mimo turistickou trasu, lákají uličky k životu venku a bloudění po okolí. Podívejte se.

Nový Svět je malá čtvrť na pražských Hradčanech. Z perspektivy královské cesty by se dalo říct, že leží nad Pražským hradem. Má malé domky, křivolaké uličky a malebná zákoutí.

Jednu z nejmenších čtvrtí v Praze tvoří uličky Nový Svět, Černínská a Na Náspu. Cesty jsou úzké, a tak do nich v zimním období příliš slunce nepronikne.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy