Chyběla kanalizace, po zemi lezli švábi. Z chudé čtvrti se stal symbol malebné Prahy

Chyběla kanalizace, po zemi lezli švábi. Z chudé čtvrti se stal symbol malebné Prahy
Čas na Novém Světě se už od 17. století řídí podle Lorety. Kolem věže chodí místní do hospody U Černého vola, kde jim tamní hospodští zřídili stůl pro štamgasty.
V každém druhém domku Nového Světa bydlel někdy v historii spisovatel, umělec anebo režisér. Dům na začátku Černínské ulice patří od 60. let rodině výtvarníka Jana Švankmajera.
Okna do ulice připomínají barokní stavení venkova. Za skly jsou vidět květiny, záclony a někde je ještě opomenutý betlém z Vánoc.
Asi nejvýraznější dům na křižovatce v Černínské ulici je roubenka U Raka. V 18. století byla na jejím místě jen stáj pro koně a malý domek pro řezníka. Po druhé světové válce sem chodili psát spisovatelé Arnošt Lustig a Ota Pavel, kteří byli nerozlučnými přáteli. Arnošt Lustig emigroval v roce 1968, Ota Pavel zemřel na infarkt v 48 letech.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 2. 2020 6:01
Nový Svět je jako pařížská čtvrť Montmartre. Nejenže byl pouhým předměstím nedaleko hradeb, potkal ho i stejný osud. Do chudinské čtvrti se postupem času nastěhovali umělci, spisovatelé a filmoví režiséři, kteří místo u Pražského hradu proměnili v bohémskou a kouzelnou čtvrť. Díky tomu, že jsou domky mimo turistickou trasu, lákají uličky k životu venku a bloudění po okolí. Podívejte se.

Nový Svět je malá čtvrť na pražských Hradčanech. Z perspektivy královské cesty by se dalo říct, že leží nad Pražským hradem. Má malé domky, křivolaké uličky a malebná zákoutí.

Jednu z nejmenších čtvrtí v Praze tvoří uličky Nový Svět, Černínská a Na Náspu. Cesty jsou úzké, a tak do nich v zimním období příliš slunce nepronikne.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Šéf vojenských zpravodejců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy