Chyběla kanalizace, po zemi lezli švábi. Z chudé čtvrti se stal symbol malebné Prahy

Chyběla kanalizace, po zemi lezli švábi. Z chudé čtvrti se stal symbol malebné Prahy
Čas na Novém Světě se už od 17. století řídí podle Lorety. Kolem věže chodí místní do hospody U Černého vola, kde jim tamní hospodští zřídili stůl pro štamgasty.
V každém druhém domku Nového Světa bydlel někdy v historii spisovatel, umělec anebo režisér. Dům na začátku Černínské ulice patří od 60. let rodině výtvarníka Jana Švankmajera.
Okna do ulice připomínají barokní stavení venkova. Za skly jsou vidět květiny, záclony a někde je ještě opomenutý betlém z Vánoc.
Asi nejvýraznější dům na křižovatce v Černínské ulici je roubenka U Raka. V 18. století byla na jejím místě jen stáj pro koně a malý domek pro řezníka. Po druhé světové válce sem chodili psát spisovatelé Arnošt Lustig a Ota Pavel, kteří byli nerozlučnými přáteli. Arnošt Lustig emigroval v roce 1968, Ota Pavel zemřel na infarkt v 48 letech.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 2. 2020 6:01
Nový Svět je jako pařížská čtvrť Montmartre. Nejenže byl pouhým předměstím nedaleko hradeb, potkal ho i stejný osud. Do chudinské čtvrti se postupem času nastěhovali umělci, spisovatelé a filmoví režiséři, kteří místo u Pražského hradu proměnili v bohémskou a kouzelnou čtvrť. Díky tomu, že jsou domky mimo turistickou trasu, lákají uličky k životu venku a bloudění po okolí. Podívejte se.

Nový Svět je malá čtvrť na pražských Hradčanech. Z perspektivy královské cesty by se dalo říct, že leží nad Pražským hradem. Má malé domky, křivolaké uličky a malebná zákoutí.

Jednu z nejmenších čtvrtí v Praze tvoří uličky Nový Svět, Černínská a Na Náspu. Cesty jsou úzké, a tak do nich v zimním období příliš slunce nepronikne.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy