Chyběla kanalizace, po zemi lezli švábi. Z chudé čtvrti se stal symbol malebné Prahy

Chyběla kanalizace, po zemi lezli švábi. Z chudé čtvrti se stal symbol malebné Prahy
Čas na Novém Světě se už od 17. století řídí podle Lorety. Kolem věže chodí místní do hospody U Černého vola, kde jim tamní hospodští zřídili stůl pro štamgasty.
V každém druhém domku Nového Světa bydlel někdy v historii spisovatel, umělec anebo režisér. Dům na začátku Černínské ulice patří od 60. let rodině výtvarníka Jana Švankmajera.
Okna do ulice připomínají barokní stavení venkova. Za skly jsou vidět květiny, záclony a někde je ještě opomenutý betlém z Vánoc.
Asi nejvýraznější dům na křižovatce v Černínské ulici je roubenka U Raka. V 18. století byla na jejím místě jen stáj pro koně a malý domek pro řezníka. Po druhé světové válce sem chodili psát spisovatelé Arnošt Lustig a Ota Pavel, kteří byli nerozlučnými přáteli. Arnošt Lustig emigroval v roce 1968, Ota Pavel zemřel na infarkt v 48 letech.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 2. 2020 6:01
Nový Svět je jako pařížská čtvrť Montmartre. Nejenže byl pouhým předměstím nedaleko hradeb, potkal ho i stejný osud. Do chudinské čtvrti se postupem času nastěhovali umělci, spisovatelé a filmoví režiséři, kteří místo u Pražského hradu proměnili v bohémskou a kouzelnou čtvrť. Díky tomu, že jsou domky mimo turistickou trasu, lákají uličky k životu venku a bloudění po okolí. Podívejte se.

Nový Svět je malá čtvrť na pražských Hradčanech. Z perspektivy královské cesty by se dalo říct, že leží nad Pražským hradem. Má malé domky, křivolaké uličky a malebná zákoutí.

Jednu z nejmenších čtvrtí v Praze tvoří uličky Nový Svět, Černínská a Na Náspu. Cesty jsou úzké, a tak do nich v zimním období příliš slunce nepronikne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy