Vily v Bubenči patřily umělcům, dnes mají hodnotu zlata. Přesto jsou některé prázdné

Vily v Bubenči patřily umělcům, dnes mají hodnotu zlata. Přesto jsou některé prázdné
Petr Zeman se na svých vycházkách snaží kromě památek a architektonicky zajímavých staveb poukázat i na domy, které jsou z nějakého důvodu prázdné. Tato Koukolova vila ve Slavíčkově ulici, kterou architekt stavěl pro svoji ženu, má podle Zemana ještě smutnější osud než samotný architekt.
Typickým příkladem takových investorů je podle Zemana i společnost, která vlastní Kočího a Roškotovu vilu poblíž Sparty. "Na místě vil chce vystavět blokovou zástavbu, nicméně domy mají památkovou ochranu. Firma je podle mého názoru nechává záměrně spadnout."
Velkorysý dům postavil Jan Kotěra a traduje se, že v něm bylo veselo. Sucharda pořádal bujaré i diskusní večírky, na kterých se často scházeli umělci okolo spolku Mánes.
"Rudolf Koukola vily postavil a následně je prodal. Nicméně nedopadl dobře. Začal karbanit a veškeré své peníze prohrál. Zbláznil se z toho a skončil v sanatoriu na místě dnešní dejvické nemocnice," říká zakladatel iniciativy Prázdné domy Petr Zeman, který pravidelně provádí po významných čtvrtích v Praze.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 2. 2020 6:01
Za vlády Rudolfa II. byla Bubeneč vesnice. Stávalo tam pár usedlostí a také cesta, která vedla od polností na Pražský hrad. Když přestalo šlechtě stačit historické jádro, bylo jasné, jak rozšířit hranice stávajícího města. Na výstavbu navázali architekti první republiky, a tak vznikly vily, jejichž hodnota se dnes dá měřit v cihlách zlata. Přesto nebo právě proto jsou některé z nich prázdné.
 

Právě se děje

Další zprávy