Jak porno "zabilo" Playboy. Před pěti lety se rozloučil s nahotou, vydrželo mu to rok

V pátek 11. prosince vychází poslední "nahé číslo".
Zakladatelem Playboye je Američan Hugh Hefner (1926-2017), který prohlásil, že "před Playboyem vlastně lidé vůbec neměli sexuální život, ten jsme našli až my". Původně se časopis měl jmenovat Stag party (Pánská jízda), na poslední chvíli ale Hefner zvolil název Playboy.
Měsíčník poskytuje informace z oblasti módy, sportu, technických vymožeností, luxusního zboží, cestování nebo automobilismu. Součástí Playboye jsou také profily osobností a rozhovory. K největším tahákům časopisu ale bezesporu patří erotické fotografie žen.
Premiérové vydání Playboye v roce 1953 ještě nemělo číslo, protože tehdy 27letý Hefner o úspěchu svého nápadu pochyboval. Nakonec se ale časopisu prodalo 54 175 exemplářů.
Pilotní výtisk proslavila tehdy ještě nepříliš známá filmová hvězdička Marilyn Monroe na titulce a její odhalené fotky uvnitř. První Playboy vyšel bez známé siluety zajíčka s motýlkem. Slavné logo i první playmate (dívka měsíce), kterou se stala herečka a modelka Margie Harrisonová, se objevily až v lednu 1954.
Foto: Reuters
ČTK Magazín ČTK, Magazín
Aktualizováno 5. 1. 2021 11:30
Americký magazín pro muže Playboy, k němuž neodmyslitelně patří obnažené dívky ve smyslných polohách, před pět lety s nahotinami na titulce skončil. V pátek 11. prosince 2015 vyšlo "poslední nahé číslo starého Playboye". Toto rozhodnutí však nemělo dlouhé trvání. Připomeňte si historii jednoho z nejslavnějších magazínů.

Dočasně poslední nahou ženou Playboye, který se začal prodávat v roce 1953 a v prvním čísle se objevila Marilyn Monroe, byla americká celebrita Pamela Anderson. Vnadná záchranářka ze seriálu Pobřežní hlídka v prosinci 2015 ukončila více než 60 let trvající tradici, která učinila z magazínu jeden z nejznámějších pánských časopisů světa.

Na začátku roku 2017 však kreativní ředitel Playboye Cooper Hefner, syn zakladatele časopisu Hugha Hefnera, na Twitteru prohlásil, že zbavit se nahoty byla chyba a v březnu téže roku vyšlo číslo s modelkou Elam Elizabeth a titulkem "Nahé je normální."

Vedení Playboye se shodlo na tom, že změny, které magazín pomáhal nastolit, ho již překonaly. Časopis znovu přináší fotografie žen v lascivních pózách, nikoli však zcela nahé.

Loni na jaře se v USA přestal prodávat tištěný Playboy. Prodej posledních pár let stále klesal a pandemie nemoci covid-19 situaci ještě zhoršila. Česká mutace se však nezměnila a tištěná vychází dál. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy