Do křížku tu narazil traktorista. Jak spolek z Úštěcka obnovuje "vnitřní Sudety"

Do křížku tu narazil traktorista. Jak spolek z Úštěcka obnovuje "vnitřní Sudety"
"Úštěcko je na pískovec bohaté, proto dříve nebylo obtížné sehnat materiál na stavbu křížků nebo božích muk. Motivace lidí byla různá. Sedláci je stavěli na ochranu úrody, rodiny zase často jako poděkování Bohu," říká Hlaváček. Tato boží muka stojí mezi Habřinou a obcí Horní Vysoké.
Vzhledem k nadmořské výšce se v okruhu byť i malých vzdáleností celkem rychle mění počasí. Město Úštěk je totiž jedna z nejníže položených obcí v okrese a vlastně nezáleží, z jaké strany k němu přijdete, vždy totiž sjíždíte po silnici dolů. Tuto dominantu najdete stát na vrcholu kopce po cestě z Horního Týnce do Třebušína.
"Někteří přátelé se nás ptali, proč necháváme kříže odlévat z litiny, která je na trhu poměrně drahá. Obávali se, že je lidé časem rozkradou. Z těch zhruba tří desítek křížů ale zatím vydržely všechny. Lidé si je vzali za své, pokládají k nim svíčky a občas i květiny," říká Hlaváček.
Úštěcko působí jako zapomenutý okres. Malé silničky vedou zvlněnou krajinou, v jejímž údolí se nachází město Úštěk. Zobrazit 29 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 3. 2021 6:00
Úštěcko se nachází mezi Kokořínskem a Českým středohořím a jeho výsadou je krásná zvlněná krajina, která stoupá k vrchu Sedlo. Do konce druhé světové války se 95 procent všech původních obyvatel hlásilo k německé národnosti, odtud se tedy pro území vžilo označení tak zvaných vnitřních Sudet. Po odsunu tu zaniklo spoustu kostelů, božích muk a křížků. Od roku 2006 ale krajina získává původní kouzlo.

Společnost pro obnovu památek Úštěcka začala před 15 lety zachraňovat poničené křížky, o které se nejen vlivem komunismu a vyhnání původních obyvatel dlouhodobě nikdo nestaral. "Šli jsme po cestě a všimli si, jak do jednoho z křížků narazil traktorista. Nebyla to jeho chyba, protože v zarostlé trávě nebyl kámen téměř vidět. Rozhodli jsme se, že motivujeme obce a děti, aby si křížky vzaly za své," říká za sdružení jeho předseda Tomáš Hlaváček.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tvářemi projektu jsou muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník proběhne letos v létě.

Vydejte se s námi na výlet.

 

Právě se děje

Další zprávy