James Bond není Rambo, jeho síla je v obleku. Dnes má v sobě něco z Armaniho i Belmonda

Který agent s povolením zabíjet je nejvíc šik?
První film o agentu Jamesi Bondovi se Seanem Connerym v hlavní roli byl natočen v roce 1962. Bondovky se staly pojmem a postava agenta 007 vzorem pro mnoho mužů. "James Bond je svým způsobem ideální muž s přesnou mírou agresivity, mužnosti, něžnosti a inteligence. Byl to a je skutečný ideál muže naší doby, který překročil i svá 60. léta," míní o filmové legendě Josef Ťapťuch z pražské VŠUP.
Bonda si už dnes nikdo nedokáže představit jinak než v dokonalém obleku. Jak je možné, že je nám blízká i móda prvních dílů bondovek? "Jamesův oblek je vrcholem dokonalého střihu, kde se snoubí anglosaská tradice a žádoucí konzervativismus s jistou lehkostí nových technologických materiálů," vysvětluje Ťapťuch s tím, že tento střih se prolíná v historii pánské módy od 60. let dodnes.
Klasický styl Jamese Bonda se ale přeci jen za více jak 50 let proměnil. "Anglie už dávno nevelí. Nechat si střihnout oblek na londýnské Savile Row bylo tehdy i dnes nutností. Mezitím ale přišla na scénu také Itálie a francouzský nonšalantní styl. Současný Bond má dnes v sobě něco z Armaniho i francouzského Belmonda."
Do posledních dílů bondovek se dostalo i pár kousků, které neohroženého hrdinu polidšťují. Současný Bond, Daniel Craig, se tak před kamerou mihne ve svetru nebo tričku. "Žádá si to doba," míní Ťapťuch. "Craig je ve svých bondovkách vždy obdivuhodný a vůbec nevadí, že je někdy jen v triku, ovšem nikdy ne v džínách! Svým fyzickým zjevem a výrazem tváře dodržuje úzus anglického, chladnokrevného a svůdného agenta."
Foto: United Artist / koláž Aktuálně.cz
jaz
2. 11. 2015 10:07
"James Bond nebyl Rambo. Jeho síla byla ukrytá v samotném obleku s úzkou fazónkou, kterou nosil už Sean Connery," míní o úspěchu a nadčasovosti akčního hrdiny Jamese Bonda docent Josef Ťapťuch z pražské VŠUP. Skvěle padnoucí obleky šité na míru jsou jedním z lákadel, která diváky i po 50 letech stále táhnou do kina. Nebylo tomu tak ale u všech Bondů. Jak se proměnil anglický elegán v italského šviháka a který agent 007 je největší módní ikonou?
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy