James Bond není Rambo, jeho síla je v obleku. Dnes má v sobě něco z Armaniho i Belmonda

Který agent s povolením zabíjet je nejvíc šik?
První film o agentu Jamesi Bondovi se Seanem Connerym v hlavní roli byl natočen v roce 1962. Bondovky se staly pojmem a postava agenta 007 vzorem pro mnoho mužů. "James Bond je svým způsobem ideální muž s přesnou mírou agresivity, mužnosti, něžnosti a inteligence. Byl to a je skutečný ideál muže naší doby, který překročil i svá 60. léta," míní o filmové legendě Josef Ťapťuch z pražské VŠUP.
Bonda si už dnes nikdo nedokáže představit jinak než v dokonalém obleku. Jak je možné, že je nám blízká i móda prvních dílů bondovek? "Jamesův oblek je vrcholem dokonalého střihu, kde se snoubí anglosaská tradice a žádoucí konzervativismus s jistou lehkostí nových technologických materiálů," vysvětluje Ťapťuch s tím, že tento střih se prolíná v historii pánské módy od 60. let dodnes.
Klasický styl Jamese Bonda se ale přeci jen za více jak 50 let proměnil. "Anglie už dávno nevelí. Nechat si střihnout oblek na londýnské Savile Row bylo tehdy i dnes nutností. Mezitím ale přišla na scénu také Itálie a francouzský nonšalantní styl. Současný Bond má dnes v sobě něco z Armaniho i francouzského Belmonda."
Do posledních dílů bondovek se dostalo i pár kousků, které neohroženého hrdinu polidšťují. Současný Bond, Daniel Craig, se tak před kamerou mihne ve svetru nebo tričku. "Žádá si to doba," míní Ťapťuch. "Craig je ve svých bondovkách vždy obdivuhodný a vůbec nevadí, že je někdy jen v triku, ovšem nikdy ne v džínách! Svým fyzickým zjevem a výrazem tváře dodržuje úzus anglického, chladnokrevného a svůdného agenta."
Foto: United Artist / koláž Aktuálně.cz
jaz
2. 11. 2015 10:07
"James Bond nebyl Rambo. Jeho síla byla ukrytá v samotném obleku s úzkou fazónkou, kterou nosil už Sean Connery," míní o úspěchu a nadčasovosti akčního hrdiny Jamese Bonda docent Josef Ťapťuch z pražské VŠUP. Skvěle padnoucí obleky šité na míru jsou jedním z lákadel, která diváky i po 50 letech stále táhnou do kina. Nebylo tomu tak ale u všech Bondů. Jak se proměnil anglický elegán v italského šviháka a který agent 007 je největší módní ikonou?
 

Právě se děje

před 16 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy