Jak vypadala kolonáda v Karlových Varech před 130 lety? Známé místo už pozná málokdo

V Karlových Varech právě probíhá filmový festival. Prohlédněte si je v té podobě, jak vypadaly na přelomu 19. a 20. století.
A stejný snímek v létě 2017. V místech, kde sedláci sušili seno, se dnes rozprostírá pomalu chátrající venkovní bazén hotelu Thermal.
Oblíbená pohlednice s Kamzíkem na skále nad městem odkazuje k legendě o založení města. Podle pověsti císař Karel IV. v hlubokých lesích lovil jelena. Ten, aby se vyhnul šípům a císařovým psům, se raději rozhodl skočit ze skaliska do propasti. Když císař se svou družinou dorazili na místo, kde měl být mrtvý jelen, zvíře nenašli, zato však objevili horké prameny. Karel IV. rozpoznal léčivou sílu tamní minerální vody a rozkázal zde založit město - Karlovy Vary.
Původně na skále měla stát socha jelena, ale karlovarští radní se tak dlouho hádali o podobě nové sochy, až je předběhl baron August von Lutzov. Ten však odmítl věřit povídačkám o zázračném jelenovi a namísto jelena na skálu umístil podle jeho názoru věrohodnějšího kamzíka. Původní socha z první fotografie dnes již na svém místě nestojí. V roce 1984 sochu zničili vandalové. Dnes je na jejím místě kopie z dílny sochaře Jana Kotka.
Fotografie z roku 1860 zachycuje budovu Blanenského pavilonu v místech dnešních Dvořákových sadů.
Foto: Library of Congress
David Kohout David Kohout
2. 7. 2019 8:56
V Karlových Varech právě probíhá filmový festival. Prohlédněte si je v té podobě, jak vypadaly na přelomu 19. a 20. století. I tehdy byly kolonády plné lázeňských hostů, často se však procházeli místy, která dnes již neexistují. Historické fotografie ukazují, jak se za 130 let změnilo naše centrum lázeňské turistiky.
 

Právě se děje

před 10 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy