Jak vypadala kolonáda v Karlových Varech před 130 lety? Známé místo už pozná málokdo

Prohlédněte si Karlovy Vary tak, jak vypadaly na přelomu 19. a 20. století.
A stejný snímek v létě 2017. V místech, kde sedláci sušili seno, se dnes rozprostírá pomalu chátrající venkovní bazén hotelu Thermal.
Oblíbená pohlednice s Kamzíkem na skále nad městem odkazuje k legendě o založení města. Podle pověsti císař Karel IV. v hlubokých lesích lovil jelena. Ten, aby se vyhnul šípům a císařovým psům, se raději rozhodl skočit ze skaliska do propasti. Když císař se svou družinou dorazili na místo, kde měl být mrtvý jelen, zvíře nenašli, zato však objevili horké prameny. Karel IV. rozpoznal léčivou sílu tamní minerální vody a rozkázal zde založit město - Karlovy Vary.
Původně na skále měla stát socha jelena, ale karlovarští radní se tak dlouho hádali o podobě nové sochy, až je předběhl baron August von Lutzov. Ten však odmítl věřit povídačkám o zázračném jelenovi a namísto jelena na skálu umístil podle jeho názoru věrohodnějšího kamzíka. Původní socha z první fotografie dnes již na svém místě nestojí. V roce 1984 sochu zničili vandalové. Dnes je na jejím místě kopie z dílny sochaře Jana Kotka.
Fotografie z roku 1860 zachycuje budovu Blanenského pavilonu v místech dnešních Dvořákových sadů.
Foto: Library of Congress
David Kohout David Kohout
2. 7. 2019 8:56
Prohlédněte si Karlovy Vary tak, jak vypadaly na přelomu 19. a 20. století. I tehdy byly kolonády plné lázeňských hostů, často se však procházeli místy, která dnes již neexistují. Historické fotografie ukazují, jak se za 130 let změnilo naše centrum lázeňské turistiky.
 

Právě se děje

před 31 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy