Města budoucnosti budou mít svíticí stezky i chodníky, které čistí vzduch, ukazuje výstava

Eco - Boulvard v Madridu
Absolventský projekt nizozemské designérky Ines Fiegertové vznikl za účelem posílení života ve čtvrti s nízkou sociální interakcí. "Mou rolí nebylo přidávat nové objekty, ale naopak absorbovat a pracovat s těmi stávajícími, stejně jako s jednotlivými příběhy a motivací lidí, kteří jsou s daným prostorem spojeni," přibližuje svůj záměr designérka na svých webových stránkách.
Instalace Žlutá mlha (Yellow Fog) ve Vídni pochází z dílny studia Olafur Elliason.
Interaktivní instalace studia Aether & Hemera měla podpořit obyvatele několika měst po celém světě k interakci ve veřejném prostoru. Každá ze zhruba tisícovky papírových lodiček obsahuje světlo, které lze rozsvítit mobilním telefonem.
Od roku 2012 procestovala instalace The Pool londýnského studia Jen Lewin Studio zhruba 40 měst po celém světě.
Foto: Active Public Space
Bydlení
25. 8. 2017 14:21
Jak by mohla města fungovat v brzké budoucnosti a s využitím moderních technologií? Ukazuje to výstava Activ Public Space, která se bude konat od 31. srpna do 22. září v pražské galerii Kvalitář.

"Chceme ukázat, jak se technologie může zapojit do městského života v rafinovanější podobě než jen ve formě solárních košů nebo laviček na dobíjení telefonů," vysvětluje Yvetta Vašourková z organizace CCEA - MOBA (centrum pro středoevropskou architekturu), která výstavu pořádá.

Veřejný prostor podle ní může být transformován do aktivní podoby podporující vzájemnou interakci mezi lidmi. Sloužit k tomu má chemie, nově vyvinuté materiály nebo fyzikální objevy. Cílem takových projektů je vytvářet udržitelné prostředí s vysokou kvalitou života. 

Základem pro změnu jsou podle tvůrců výstavy inteligentní městské technologie, které umožňují sběr dat v reálném čase, generování energie i její následné skladování. Dokážou také řídit děje, které se odehrávají ve veřejném prostoru.

"Skutečnou revoluci v tomto ohledu začíná dělat studio Breinco, které v Barceloně realizovalo stupňovité zahrady postavené z fotokatalytických dlažebních kamenů, jež jsou schopny přirozeně čistit ovzduší od škodlivých oxidů dusíku," říká kurátor galerie Jan Dotřel.

Dalším zajímavým projektem (z celkem třiatřiceti), je například světélkující chodník pro cyklisty v Nizozemí, inspirovaný obrazem Vincenta van Gogha, nebo Eco - Boulevard stojící v Madridu.

Projekty byly vybírány tak, aby ukázaly širokou škálu možností, které nám současné technologie nabízí. "Spojuje je ale jedna věc. Snaha o dlouhodobou udržitelnost, respekt k přírodě a maximální využití vědy 21. století," dodává Dotřel.

Mezi vystavenými projekty uvidí návštěvníci například také projekt Yellow Fog umělce Olafura Eliassona. Ten se snažil prostřednictvím mlhy poukázat na přítomnost vody ve vzduchu a výsledkem jsou působivé intervence do veřejného prostoru.

Současně s městskými realizacemi budou představeny tři experimentální instalace, které během projektu vznikly v Praze, Barceloně a Vídni.

Dvouletý projekt vznikl ve spolupráci CCEA - Centre for Central European Architecture, IAAC - Institute for Advanced Architecture of Catalonia a Die Angewandte - Vysoké školy uměleckoprůmyslové ve Vídni.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy