Jako z Blade Runnera. Luxusní rezidence z 60. let má i bazén s výhledem na Madrid

Jako z Blade Runnera. Luxusní rezidence z 60. let má i bazén s výhledem na Madrid
Stavba se řadí do směru organická architektura, který vychází z tvarů a řádů přírody. Organické struktury jsou vlastní právě i této stavbě. Její úzký trup připomíná kmen stromu. Také v půdorysu nenajdete jediný pravý úhel.
V budově se nachází přibližně 100 bytů s jedinečně řešenými vnitřními prostory. Kruhové tvary se prolínají i jimi. Zaoblená okna, balkony a vlnící se stěny vytvářejí zcela unikání interiéry.
Dominantou budovy, ačkoliv v názvu nese na fasádě postrádanou bílou barvu, je bezesporu pohledový beton.
Sedmdesát metrů vysoká stavba je rozložena do 25 pater včetně podzemních garáží. Jedním ze společných prostor budovy je i terasa s bazénem.
Foto: Radek Úlehla
Karolína Vacková, Radek Úlehla
3. 6. 2019 16:29
Torres Blancas, neboli Bílé věže, je unikátní bytový komplex v severní části Madridu. Výšková budova na okraji hlavního města je výrazným počinem španělské poválečné architektury. Dům, který připomíná kulisy sci-fi filmu Blade Runner, byl projektován už na počátku 60. let a dokončen v roce 1968. Autorem je architekt Francisco Javier Sáenz de Oiza. Podívejte se, jak to v budově vypadá.

Takzvaná "zlatá šedesátá" byla obdobím vzniku mnoha jedinečných architektonických počinů po celém světě. Jedním z příčin rozsáhlé výstavby nových budov bylo i nutné řešení tehdejší poválečné bytové krize. Vize moderního bydlení přinášející pohodlí a kvalitu žití nejen ve městě se stala mezinárodním trendem.

Projektováním netradičních konstrukcí a používáním nových materiálů vedlo k inovativním technologickým postupům, které měly za cíl vytvářet jednodušší, kvalitnější a také úspornější řešení.

Z realizovaných experimentů, jako je právě Torres Blancas, jsou dnes luxusní rezidence, ale především architektonické unikáty, kterých dnes v Evropě spíše ubývá.

Podívejte se také na video: Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed

Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed, nového centra umění v New Yorku | Video: Diller Scofidio + Renfro
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy