Jako z Blade Runnera. Luxusní rezidence z 60. let má i bazén s výhledem na Madrid

Jako z Blade Runnera. Luxusní rezidence z 60. let má i bazén s výhledem na Madrid
Stavba se řadí do směru organická architektura, který vychází z tvarů a řádů přírody. Organické struktury jsou vlastní právě i této stavbě. Její úzký trup připomíná kmen stromu. Také v půdorysu nenajdete jediný pravý úhel.
V budově se nachází přibližně 100 bytů s jedinečně řešenými vnitřními prostory. Kruhové tvary se prolínají i jimi. Zaoblená okna, balkony a vlnící se stěny vytvářejí zcela unikání interiéry.
Dominantou budovy, ačkoliv v názvu nese na fasádě postrádanou bílou barvu, je bezesporu pohledový beton.
Sedmdesát metrů vysoká stavba je rozložena do 25 pater včetně podzemních garáží. Jedním ze společných prostor budovy je i terasa s bazénem.
Foto: Radek Úlehla
Karolína Vacková, Radek Úlehla
3. 6. 2019 16:29
Torres Blancas, neboli Bílé věže, je unikátní bytový komplex v severní části Madridu. Výšková budova na okraji hlavního města je výrazným počinem španělské poválečné architektury. Dům, který připomíná kulisy sci-fi filmu Blade Runner, byl projektován už na počátku 60. let a dokončen v roce 1968. Autorem je architekt Francisco Javier Sáenz de Oiza. Podívejte se, jak to v budově vypadá.

Takzvaná "zlatá šedesátá" byla obdobím vzniku mnoha jedinečných architektonických počinů po celém světě. Jedním z příčin rozsáhlé výstavby nových budov bylo i nutné řešení tehdejší poválečné bytové krize. Vize moderního bydlení přinášející pohodlí a kvalitu žití nejen ve městě se stala mezinárodním trendem.

Projektováním netradičních konstrukcí a používáním nových materiálů vedlo k inovativním technologickým postupům, které měly za cíl vytvářet jednodušší, kvalitnější a také úspornější řešení.

Z realizovaných experimentů, jako je právě Torres Blancas, jsou dnes luxusní rezidence, ale především architektonické unikáty, kterých dnes v Evropě spíše ubývá.

Podívejte se také na video: Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed

Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed, nového centra umění v New Yorku | Video: Diller Scofidio + Renfro
 

Právě se děje

před 37 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy