Fotky: Utajovaný luxus komunismu. Hotel Praha je obětí arogance moci, tvrdí kniha

Podívejte se v galerii na příběh a smutný osud hotelu.
Hotel Praha stál na pozemku v pražských Dejvicích na místě bývalé Petschkovy zahrady na Hanspaulce. O jeho výstavbě rozhodli komunisti v roce 1969, hotel chtěla strana postavit pro ubytování vedoucích funkcionářů a zahraničních delegací.
Výherci architektonické soutěže byli renomovaní experti z týmu architekta Jana Sedláčka. Ti navrhli organickou stavbu o pěti patrech s prvky brutalistní architektury, bazénem, kinem a reprezentativním uměním.
"KSČ chtěla luxusní hotel, který bude chloubou strany. K projektu proto strana přizvala ty nejlepší z oboru, a to i přesto, že nebyli členy KSČ," říká spoluautor a editor knihy Pavel Karous.
Hotel byl dokončený v roce 1981 a stál 800 milionů korun československých. "Stavba byla exemplářem rozporu mezi rétorikou a skutečným chováním tehdejších funkcionářů. Byl to utajený luxus, který se stal symbolem neupřímnosti vládnoucí normalizační garnitury,“ dodává Karous. Zobrazit 22 fotografií
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 6. 2019 11:00
"Zapomínání je neoddělitelnou druhou stránkou paměti a je třeba se ptát, kdo chce zapomínat a proč," píše profesorka dějin umění Milena Bartlová v nové knize o hotelu Praha. Publikace, kterou vydalo nakladatelství Bigg Boss, přináší nový pohled na okolnosti demolice stavby z dob normalizace, která do roku 2013 stála v pražských Dejvicích. Profesorka se společně s dalšími osobnostmi a autory knihy dívá na hotel jako na oběť moci a umělecké dílo, které bylo úmyslně vymazáno z kolektivní paměti. Podívejte se v galerii na příběh a osud hotelu.
 

Právě se děje

Další zprávy